“Beşbarmaq dağı” Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğunun yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
İyun 08, 2020 | 12:41 / Rəsmi sənədlər
Azərbaycanın unikal təbiət abidələrindən olan Siyəzən rayonunun Qalaşıxı kəndi ərazisindəki Beşbarmaq dağının ətrafında dövlət mühafizəsinə götürülmüş bir sıra tarix və mədəniyyət abidələri (son tunc – ilk dəmir dövrünə aid yaşayış yeri, Xızırzində piri, ilk orta əsrlərə aid qala qalıqları, XV-XVII əsrlərə aid karvansara qalıqları) yerləşir.
İlk orta əsrlərə aid Beşbarmaq paralel müdafiə səddi “Xəzər sahil mühafizə konstruksiyaları” daxilində 2001-ci il oktyabrın 24-də UNESCO-nun Təcili Qorunmaya Ehtiyacı olan Maddi-Mədəni İrsin İlkin Siyahısına daxil edilmişdir.
Beşbarmaq dağının Azərbaycan tarixi və mədəni irsi üçün əhəmiyyətini nəzərə alaraq, ətraf ərazilərdə mədəni və təbii irsin qorunması, habelə burada turizmin inkişaf etdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Siyəzən rayonunun Qalaşıxı kəndində yerləşən Beşbarmaq dağı təbiət abidəsinin ərazisi “Beşbarmaq dağı” Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğu elan edilsin.
2. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi “Beşbarmaq dağı” Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğunun idarə olunmasını təmin etsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
3.1. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Siyəzən Rayon İcra Hakimiyyəti ilə birlikdə iki ay müddətində “Beşbarmaq dağı” Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğunun sərhədini və mühafizə zonasını müəyyənləşdirib təsdiq etsin;
3.2. “Beşbarmaq dağı” Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğunun ərazisinin xüsusi rejimini üç ay müddətində müəyyən edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
3.3. bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
4. “Beşbarmaq dağı” Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğunun fəaliyyəti ilə bağlı tələb olunan zəruri xərclər Azərbaycan Respublikasının 2020-ci il dövlət büdcəsində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi üçün nəzərdə tutulmuş vəsait hesabına həyata keçirilsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the creation of the State Historical, Cultural and Natural Reserve “Mount Beshbarmag”
Jun 08, 2020 | 12:41 / Official documents
Around Beshbarmag Mountain, which is one of the unique natural monuments of Azerbaijan, located in the territory of the village of Galashikhi, Siyazan district, there are a number of historical and cultural monuments under state protection (the settlement dating back to the Late Bronze - Early Iron Age, the sanctuary of Khizirzind, the ruins of the fortress related to Early Middle Ages, the remains of the caravansaray of the XV-XVII centuries).
Beshbarmag dating back to the early Middle Ages within the framework of the parallel defensive line “Caspian coastal defense structures” on October 24, 2001 was included in the UNESCO list of tangible and cultural heritage in urgent need of protection.
Considering the importance of Mount Beshbarmag for the historical and cultural heritage of Azerbaijan, in order to protect the cultural and natural heritage in the adjacent territories, as well as to develop tourism here, being guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, I decide:
1. The territory of the natural monument of Mount Beshbarmag, located in the village of Galashikhi, Siyazan district, shall be declared the State Historical, Cultural and Natural Reserve “Mount Beshbarmag”.
2. The State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan shall ensure the management of the State Historical, Cultural and Natural Reserve "Mount Beshbarmag".
3. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan:
3.1. The State Agency for Tourism of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan National Academy of Sciences together with the Executive Authority of the Siyazan region within two months to establish and approve the borders and conservation zone of the State Historical, Cultural and Natural Reserve " Mount Beshbarmag ";
3.2. Within three months, to establish a special regime for the territory of the State Historical, Cultural and Natural Reserve "Mount Beshbarmag" and inform the President of the Republic of Azerbaijan.
3.3. Solve other issues arising from this Order.
4. The necessary expenses associated with the functioning of the State Historical, Cultural and Natural Reserve "Mountain Beshbarmag" shall be carried out at the expense of the funds provided in the state budget of the Azerbaijan Republic for 2020 for the State Tourism Agency of the Azerbaijan Republic.