Azərbaycan milli mətbuatının 145 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
İyul 01, 2020 | 11:45 / Rəsmi sənədlər
145 il əvvəl - 1875-ci il iyulun 22-də görkəmli ziyalı və maarifçi-publisist Həsən bəy Zərdabi tərəfindən Azərbaycan dilində nəşr olunmağa başlamış “Əkinçi” qəzeti milli mətbuatımızın ilk nümunəsi və həmin dövr Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatının mühüm hadisəsi kimi tarixə düşmüşdür. Sonrakı illərdə çoxsaylı nəşrlərlə zənginləşən milli mətbuatımız Azərbaycan ədəbi dilinin və maarifçilik hərəkatının inkişafına əhəmiyyətli töhfələr vermiş, milli özünüdərk və istiqlal məfkurəsinin formalaşmasında, qabaqcıl ideyaların təbliğində böyük xidmətlər göstərmişdir.
1918-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yarandıqdan sonra mətbuatımız yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoymuş, öz fəaliyyəti ilə müstəqil dövlət quruculuğu prosesinin fəal iştirakçısına çevrilmiş, istiqlal ideyalarının yayılmasında, habelə milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanması və təbliğində mühüm rol oynamışdır.
Ötən əsrin 90-cı illərində dövlət müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycanda müasir kütləvi informasiya vasitələrinin formalaşması və inkişafı üçün geniş imkanlar yaranmışdır. 1993-cü ildən başlayaraq ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən və cəmiyyət həyatının bütün sahələrini əhatə edən köklü islahatlar nəticəsində ölkədə senzura, söz və məlumat azadlığını məhdudlaşdıran digər süni maneələr aradan qaldırılmış, medianın fəaliyyətini tənzimləyən mütərəqqi qanunvericilik bazası yaradılmış, onun problemlərinin həlli, iqtisadi müstəqilliyinin gücləndirilməsi, vətəndaş cəmiyyəti quruculuğunda rolunun yüksəldilməsi məqsədilə ardıcıl tədbirlər görülmüşdür.
Hazırda həyata keçirilən sistemli islahatlar, şəffaflıq və vətəndaş məmnunluğu prinsiplərinə əsaslanan sosial innovasiyaların tətbiqi, idarəetmə sahəsində baş verən keyfiyyət dəyişiklikləri, ictimai nəzarət və siyasi dialoq mühitinin genişləndirilməsi dinamik inkişaf edən Azərbaycanda müasir dövlət quruculuğunun başlıca istiqamətlərini təşkil edir.
Ölkəmizdə müstəqil, güclü, fəaliyyətini günümüzün tələbləri səviyyəsində qurmağı bacaran, habelə dövlətçilik ənənələrinə bağlı və xalqımızın milli maraqlarını rəhbər tutan medianın inkişafı prioritet vəzifələrdən biri kimi daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Bununla belə, kütləvi informasiya vasitələri də ölkəmizdə həyata keçirilən köklü islahatlardan kənarda qalmamalı, kommunikasiya texnologiyalarının sürətlə inkişaf etdiyi hazırkı dövrdə qlobal informasiya mühitinin müəyyənləşdirdiyi fəaliyyət prinsiplərinə uyğunlaşmalı, cəmiyyətimizin obyektiv və peşəkar şəkildə məlumatlandırılması sahəsində öz səylərini daha da gücləndirməlidir. Modernləşmə, rasionallıq, obyektivlik, kreativlik, qabaqcıl texnologiyaların geniş tətbiqi, aparıcı trendlərin izlənilməsi medianın inkişafını şərtləndirən başlıca amillər olmalıdır.
Azərbaycan Respublikasında milli mətbuat ənənələrinin qorunması və təbliğ edilməsi məqsədilə, kütləvi informasiya vasitələrinin ölkəmizin ictimai-siyasi həyatındakı yerini və müasir cəmiyyət quruculuğu prosesində rolunu nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan milli mətbuatının 145 illik yubileyi ölkəmizdə geniş qeyd olunsun.
2. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasına tapşırılsın:
2.1. koronavirus (COVID-19) pandemiyası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının ərazisində tətbiq edilən xüsusi karantin rejiminin tələbləri və Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın tövsiyələri nəzərə alınmaqla yubiley tədbirlərinin keçirilməsini təmin etsin;
2.2. jurnalist təşkilatlarının və redaksiyaların təklifləri əsasında Azərbaycan milli mətbuatının inkişafında xüsusi xidmətləri olan jurnalistlərin mükafatlandırılması haqqında təklifləri bir ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the 145th anniversary of the Azerbaijani national press
Jul 01, 2020 | 11:45 / Official documents
The newspaper “Ekinchi”, which Hasan bey Zardabi, an outstanding representative of the intelligentsia and publicist, began to publish in the Azerbaijani language 145 years ago - July 22, 1875, went down in history as the first example of our national press and an important event in the socio-political life of Azerbaijan of that period. Having enriched itself with numerous publications in the following years, our national press made a significant contribution to the development of the Azerbaijani literary language and the educational movement; it has contributed greatly to the formation of national identity and the ideology of independence, the promotion of innovative ideas.
After the formation of the Azerbaijan People Republic in 1918, our press entered a new stage of development, thanks to its activities it became an active participant in the process of building an independent state, played an important role in disseminating ideas of independence, as well as preserving and promoting national and spiritual values.
In Azerbaijan, which restored state independence in the 90s of the last century, there are wide opportunities for the formation and development of modern media. As a result of fundamental reforms that have embraced all spheres of society’s life since 1993 under the leadership of national leader Heydar Aliyev, censorship has been eliminated in the country, other artificial obstacles restricting freedom of speech and press, a progressive legislative framework has been created to regulate media activities, and consistent measures have been taken aimed at solving their problems, strengthening economic independence, increasing the role in the construction of civil society.
The ongoing systemic reforms, the application of social innovations based on the principles of transparency and satisfaction of citizens, the quality transformations taking place in the field of governance, public control and the expansion of the atmosphere of political dialogue are the most important areas of building a modern state in dynamically developing Azerbaijan.
The development in our country of independent, strong media that can build their activities on the level of the requirements of the time, as well as tied to the traditions of statehood and guided by the national interests of our people, is constantly in the spotlight as one of the priority tasks. At the same time, the media should also not be left behind the fundamental reforms being carried out in our country; they need to adapt to the principles of activity defined by the global information environment at present, during the rapid development of communication technologies, to further intensify efforts in the field of objective and professionally informing our society. Modernization, rationalism, objectivity, creativity, the widespread use of advanced technologies, monitoring leading trends should become the most important factors determining the development of media.
In order to preserve and promote the traditions of the national press in the Azerbaijan Republic, taking into account the place of the media in the public and political life of our country and their role in the process of building a modern society, being guided by clause 32 of article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, I decide:
1. Celebrate widely in our country the 145th anniversary of the Azerbaijani national press.
2. Entrust the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan:
2.1. Enforce anniversary events taking into account the requirements of the special quarantine regime introduced in the Republic of Azerbaijan in connection with the coronavirus pandemic (COVID-19) and the recommendations of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan;
2.2. Based on the proposals of journalistic organizations and editorial offices, within one month to submit to the President of the Republic of Azerbaijan proposals on rewarding journalists who have special merit in the development of the Azerbaijani national press.