Azərbaycan milli mətbuatının 145 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
İyul 01, 2020 | 11:45 / Rəsmi sənədlər
145 il əvvəl - 1875-ci il iyulun 22-də görkəmli ziyalı və maarifçi-publisist Həsən bəy Zərdabi tərəfindən Azərbaycan dilində nəşr olunmağa başlamış “Əkinçi” qəzeti milli mətbuatımızın ilk nümunəsi və həmin dövr Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatının mühüm hadisəsi kimi tarixə düşmüşdür. Sonrakı illərdə çoxsaylı nəşrlərlə zənginləşən milli mətbuatımız Azərbaycan ədəbi dilinin və maarifçilik hərəkatının inkişafına əhəmiyyətli töhfələr vermiş, milli özünüdərk və istiqlal məfkurəsinin formalaşmasında, qabaqcıl ideyaların təbliğində böyük xidmətlər göstərmişdir.
1918-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yarandıqdan sonra mətbuatımız yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoymuş, öz fəaliyyəti ilə müstəqil dövlət quruculuğu prosesinin fəal iştirakçısına çevrilmiş, istiqlal ideyalarının yayılmasında, habelə milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanması və təbliğində mühüm rol oynamışdır.
Ötən əsrin 90-cı illərində dövlət müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycanda müasir kütləvi informasiya vasitələrinin formalaşması və inkişafı üçün geniş imkanlar yaranmışdır. 1993-cü ildən başlayaraq ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən və cəmiyyət həyatının bütün sahələrini əhatə edən köklü islahatlar nəticəsində ölkədə senzura, söz və məlumat azadlığını məhdudlaşdıran digər süni maneələr aradan qaldırılmış, medianın fəaliyyətini tənzimləyən mütərəqqi qanunvericilik bazası yaradılmış, onun problemlərinin həlli, iqtisadi müstəqilliyinin gücləndirilməsi, vətəndaş cəmiyyəti quruculuğunda rolunun yüksəldilməsi məqsədilə ardıcıl tədbirlər görülmüşdür.
Hazırda həyata keçirilən sistemli islahatlar, şəffaflıq və vətəndaş məmnunluğu prinsiplərinə əsaslanan sosial innovasiyaların tətbiqi, idarəetmə sahəsində baş verən keyfiyyət dəyişiklikləri, ictimai nəzarət və siyasi dialoq mühitinin genişləndirilməsi dinamik inkişaf edən Azərbaycanda müasir dövlət quruculuğunun başlıca istiqamətlərini təşkil edir.
Ölkəmizdə müstəqil, güclü, fəaliyyətini günümüzün tələbləri səviyyəsində qurmağı bacaran, habelə dövlətçilik ənənələrinə bağlı və xalqımızın milli maraqlarını rəhbər tutan medianın inkişafı prioritet vəzifələrdən biri kimi daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Bununla belə, kütləvi informasiya vasitələri də ölkəmizdə həyata keçirilən köklü islahatlardan kənarda qalmamalı, kommunikasiya texnologiyalarının sürətlə inkişaf etdiyi hazırkı dövrdə qlobal informasiya mühitinin müəyyənləşdirdiyi fəaliyyət prinsiplərinə uyğunlaşmalı, cəmiyyətimizin obyektiv və peşəkar şəkildə məlumatlandırılması sahəsində öz səylərini daha da gücləndirməlidir. Modernləşmə, rasionallıq, obyektivlik, kreativlik, qabaqcıl texnologiyaların geniş tətbiqi, aparıcı trendlərin izlənilməsi medianın inkişafını şərtləndirən başlıca amillər olmalıdır.
Azərbaycan Respublikasında milli mətbuat ənənələrinin qorunması və təbliğ edilməsi məqsədilə, kütləvi informasiya vasitələrinin ölkəmizin ictimai-siyasi həyatındakı yerini və müasir cəmiyyət quruculuğu prosesində rolunu nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan milli mətbuatının 145 illik yubileyi ölkəmizdə geniş qeyd olunsun.
2. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasına tapşırılsın:
2.1. koronavirus (COVID-19) pandemiyası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının ərazisində tətbiq edilən xüsusi karantin rejiminin tələbləri və Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın tövsiyələri nəzərə alınmaqla yubiley tədbirlərinin keçirilməsini təmin etsin;
2.2. jurnalist təşkilatlarının və redaksiyaların təklifləri əsasında Azərbaycan milli mətbuatının inkişafında xüsusi xidmətləri olan jurnalistlərin mükafatlandırılması haqqında təklifləri bir ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики o проведении 145-летнего юбилея азербайджанской национальной печати
Июл 01, 2020 | 11:45 / Официальные документы
Газета «Экинчи», которую выдающийся представитель интеллигенции и публицист-просветитель Гасан бек Зардаби начал издавать на азербайджанском языке 145 лет назад – 22 июля 1875 года, вошла в историю как первый образец нашей национальной печати и важное событие общественно-политической жизни Азербайджана того периода. Обогатившись в последующие годы многочисленными изданиями, наша национальная печать внесла существенный вклад в развитие азербайджанского литературного языка и просветительского движения, ей принадлежат большие заслуги в формировании национального самосознания и идеологии независимости, пропаганде передовых идей.
После образования в 1918 году Азербайджанской Демократической Республики наша печать вступила в новый этап развития, благодаря своей деятельности превратилась в активного участника процесса строительства независимого государства, сыграла важную роль в распространении идей независимости, а также сохранении и пропаганде национально-духовных ценностей.
В Азербайджане, восстановившем в 90-х годах прошлого века государственную независимость, появились широкие возможности для формирования и развития современных средств массовой информации. В результате охвативших все сферы жизни общества коренных реформ, осуществленных начиная с 1993 года под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева, в стране были устранены цензура, другие искусственные препятствия, ограничивающие свободу слова и печати, создана прогрессивная законодательная база, регулирующая деятельность медиа, приняты последовательные меры, направленные на решение их проблем, усиление экономической независимости, повышение роли в строительстве гражданского общества.
Осуществляемые в настоящее время системные реформы, применение социальных инноваций, основанных на принципах прозрачности и удовлетворенности граждан, качественные преобразования, происходящие в сфере управления, общественный контроль и расширение атмосферы политического диалога являются важнейшими направлениями строительства современного государства в динамично развивающемся Азербайджане.
Развитие в нашей стране независимых, сильных медиа, умеющих построить свою деятельность на уровне требований времени, а также привязанных к традициям государственности и руководствующихся национальными интересами нашего народа, постоянно находится в центре внимания как одна из приоритетных задач. Вместе с тем, средства массовой информации также не должны оставаться в стороне от проводимых в нашей стране коренных реформ, им необходимо адаптироваться к принципам деятельности, определенным глобальной информационной средой в настоящее время, в период стремительного развития коммуникационных технологий, еще более активизировать усилия в области объективного и профессионального информирования нашего общества. Модернизация, рационализм, объективность, креативность, широкое применение передовых технологий, отслеживание ведущих трендов должны стать важнейшими факторами, обусловливающими развитие медиа.
В целях сохранения и пропаганды традиций национальной печати в Азербайджанской Республике, учитывая место средств массовой информации в общественно-политической жизни нашей страны и их роль в процессе строительства современного общества, руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, постановляю:
1.Широко отметить в нашей стране 145-летний юбилей азербайджанской национальной печати.
2.Поручить Администрации Президента Азербайджанской Республики:
2.1.обеспечить проведение юбилейных мероприятий с учетом требований особого карантинного режима, введенного на территории Азербайджанской Республики в связи с пандемией коронавируса (COVID-19), и рекомендаций Оперативного штаба при Кабинете Министров Азербайджанской Республики;
2.2.на основании предложений журналистских организаций и редакций в месячный срок представить Президенту Азербайджанской Республики предложения о награждении журналистов, которым принадлежат особые заслуги в развитии азербайджанской национальной печати.