Nizami Muzeyinə həsr edilmiş yeni plakat buraxılıb
Azərbaycan ədəbiyyatının və mədəniyyətinin təbliğində misilsiz xidmətləri olan AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi 80 yaşını qeyd etməyə hazırlaşır.
Xalqımızın mənəvi sərvətlərinin qorunması və yeni nəsillərə çatdırılması üçün on illər boyu fədakar əmək sərf etmiş qocaman muzeyin yubileyi Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə noyabr ayında qeyd ediləcək. Bu münasibətlə muzeydə hazırlıq işləri davam edir. Mövcud ekspozisiyalar yenilənir, ayrı-ayrı zalların dizaynında dəyişikliklər edilir, eksponatların sırası yeni rəsm əsərləri və heykəltəraşlıq nümunələri ilə zənginləşdirilir.
Qarşıdan gələn yubiley münasibətilə muzeyin yeni plakatı buraxılıb. Akademik Rafael Hüseynov, respublikanın Əməkdar rəssamı Stanislav Şatikov və rəssam Kəbirə Həşimovanın müəllifi olduqları plakat bir növ muzeyin 80 ildə keçdiyi yolun aynasıdır.
Nizami Muzeyi 1940-cı illərin əvvəllərində qurulub tamamlansa da, Azərbaycanın da tərkibinə daxil olduğu SSRİ-nin İkinci Dünya müharibəsinə cəlb edilməsi ilə əlaqədar qapılarını tamaşaçı üzünə yalnız 1945-ci ilin mayında - faşizm üzərində Qələbə çalınandan sonra açıb. 1940-cı illərdə - muzeyin binası görkəmli memarlar Mikayıl Hüseynov və Sadıq Dadaşovun layihəsi ilə yenidən qurulduğu dövrdə bu memarlıq incisinin zahiri görkəminə yaraşıq verəcək başqa bir işin də təməli qoyulub. Muzeyin ilk direktorlarından olmuş rəssam İsmayıl Axundovun qardaşı Cavad Axundov uzun illər Nizami Muzeyinin fotoqrafı işləyərək, ədəbiyyatımızın bir neçə on ilinin fotosalnaməsini yaradıb. Muzeyə çox bağlı olan bu insan hər yeni övladı dünyaya gələndə muzeyin indi Fəvvarələr meydanına baxan hissəsində təzə qovaq ağacı əkib. Fotoqraf Cavad Axundovun 10 övladını nəzərdə tutaraq əkdiyi bu qovaqların boyu indi muzeydən də ucaya qalxaraq binanın eyvanındakı 6 şair heykəli ilə birlikdə Nizami evinin rəmzinə çevrilib.
Nizami Muzeyinin 80 illik yubileyinə həsr olunmuş plakatı bu elm və mədəniyyət ocağının ötən dövrdə keçdiyi yolu əks etdirən nadir tarixi şəkillər, muzeyin həmyaşıdı olan 10 qovağı müxtəlif baxış bucaqlarından əks etdirən fotolar bəzəyir. Plakatda beynəlxalq müsabiqələr laureatı Rizvan Sədixanovun musiqi bəstələdiyi, muzeyə və onunla həmyaşıd qovaqlara həsr edilən yeni mahnıdan bəndlər də yer alıb:
Muzeylə yaşıd qovaq
Böyüdü yarpaq-yarpaq.
Bir-birindən güc aldı,
O da, bu da ucaldı.
İllər onillər oldu,
Nə o, nə bu, qocaldı.
Kütləvi tirajla buraxılmış “Nizami Muzeyi – yaddaş körpüsü” adlı yeni plakat Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illik yubileyinə uğurlu töhfələrindən sayıla bilər.

Released a new poster dedicated to the Nizami Museum Sep 07, 2020 | 10:20 / Important events
National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, which has rendered unparalleled services in the promotion of Azerbaijani literature and culture, is preparing to celebrate its 80th anniversary.
The anniversary of the old museum, which has worked tirelessly for decades to preserve the spiritual treasures of our people and pass them on to new generations, will be celebrated in November by the relevant order of President Ilham Aliyev. Preparations are underway at the museum on this occasion. Existing expositions are updated, changes are made in the design of individual halls, and range of exhibits is enriched with new paintings and sculptures.
A new poster of the museum has been released on the occasion of the upcoming anniversary. The poster, authored by academician Rafael Huseynov, Honored Artist of the Republic Stanislav Shatikov and artist Kabira Hashimova, is a mirror of the museum's 80-year journey.
Although the Nizami Museum was established and completed in the early 1940s, it opened its doors to the public only in May 1945, after the victory over fascism, in connection with the involvement of the USSR in World War II, which included Azerbaijan.
Javad Akhundov, the brother of the artist Ismayil Akhundov, one of the first directors of the museum, worked as a photographer of the Nizami Museum for many years and created a photo chronicle of several decades of our literature.
The new poster "Nizami Museum - Bridge of Memory", which was released in mass circulation, can be considered one of the successful contributions to the 80th anniversary of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi.