Doktoranturaya və dissertanturaya hazırlaşanların nəzərinə!
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə görə, doktorantura ali təhsilin ən yüksək səviyyəsi, doktorluq elmi dərəcəsinin alınmasını həyata keçirən yüksək səviyyəli elmi kadr hazırlığı formasıdır və elmi kadrların hazırlanmasını, iхtisas və elmi dərəcələrin yüksəldilməsini təmin edir.
Nazirlər Kabinetinin 2010-cu il 1 iyul tarixli 129 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Doktoranturaların yaradılması və doktoranturaya qəbul Qaydaları”na və həmin qaydalarda dəyişiklik edilməsi barədə Nazirlər Kabinetinin 2019-cu il 13 noyabr tarixli 443 nömrəli qərarına əsasən, doktoranturaya qəbul olmaq istəyənlər xarici dildən (rus dili istisna olmaqla, seçim sərbəst və ya ixtisasa uyğun olmalıdır), fəlsəfədən və ixtisas fənnindən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində qəbul imtahanları verirlər.
Xarici dil üzrə imtahan Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən keçirilir. Xarici dil üzrə imtahanın məzmunu, vaxtı, imtahan nəticələrinin qiymətləndirilməsi qaydası və keçid balı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) və Təhsil Nazirliyi ilə razılaşdırılmaqla DİM tərəfindən müəyyənləşdirilir.
Qəbul imtahanında xarici dillərə yiyələnmə səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi üzrə ümumavropa tövsiyə çərçivə sənədinin (CEFR) B2 səviyyəsinə və beynəlxalq dil imtahanlarının strukturuna müvafiq olaraq, namizədlərin xarici dillər üzrə oxu, dinləyib-anlama, yazı və danışıq bacarıqlarının, dildən kommunikativ məqsədlə istifadəetmə vərdişlərinin, lüğət ehtiyatına və qrammatik minimuma yiyələnmə səviyyəsinin yoxlanılıb qiymətləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Xarici dil üzrə qüvvədə olan və CEFR-in B2 və ya daha yüksək səviyyəsinə müvafiq beynəlxalq dil sertifikatına (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF) malik olanlar xarici dil üzrə qəbul imtahanından azad olunurlar. Beynəlxalq dil sertifikatının imtahan nəticələrinin keçid balına ekvivalentliyi də AMEA və Təhsil Nazirliyi ilə razılaşdırılmaqla DİM tərəfindən müəyyənləşdirilir.
Dissertantlıq yolu ilə “fəlsəfə doktoru” elmi dərəcəsi almaq istəyən şəxslər də xarici dildən (rus dili istisna olmaqla, seçim sərbəst və ya ixtisasa uyğun olmalıdır) bu qaydada qəbul imtahanı verirlər.
Doktoranturaya və dissertanturaya hazırlaşanlar proqramları verilmiş linklərdən (Azərbaycan, rus) yükləyib tanış ola bilərlər.

To the attention of doctoral students and dissertators! Sep 10, 2020 | 15:10 / Important events
According to the legislation of the Republic of Azerbaijan, doctoral studies are a form of training high-level scientific personnel, carrying out obtaining a doctoral degree, representing the highest level of education, and providing training for scientific personnel, raising scientific degrees and degrees in a specialty.
According to the "Rules for the creation of doctoral studies and admission to doctoral studies", approved by decree No. 129 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated July 1, 2010 and the Cabinet of Ministers decree No. 443 dated November 13, 2019 on amendments to these Rules, persons wishing to enroll entrance exams in a foreign language (with the exception of the Russian language, the choice must be free or correspond to the specialty), philosophy and the subject of the specialty in the scope of the existing educational programs for the master's level of higher education.
The exam in foreign languages is carried out by the State Examination Center (SEC) of the Republic of Azerbaijan. The content and time of the exam in foreign languages, as well as the passing scores and the rules for assessing the examination results are determined by the SEC, in agreement with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the National Academy of Sciences of Azerbaijan (ANAS).
In accordance with the B2 level of the Common European Framework of Reference for the Determination of Foreign Language Proficiency (CEFR) and the structure of international language exams, the entrance examinations provide for the examination and assessment of candidates' reading, listening, writing and speaking skills, language skills for communicative purposes, level of proficiency vocabulary and grammatical minimum.
Persons holding valid international certificates in a foreign language (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF) corresponding to a B2 or higher CEFR level are exempt from the foreign language entrance exam. The equivalence of the examination results of the international certificate and the passing scores is determined by the SEC, in agreement with the Ministry of Education and ANAS. Persons wishing to obtain a Ph.D. degree by defending a dissertation also pass an entrance exam in a foreign language (with the exception of the Russian language, the choice must be free or correspond to the specialty) in the appropriate order.
Persons who are preparing for doctoral and dissertation programs can download and familiarize themselves with the programs at the indicated links (AzerbaijaniRussian).