Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib
Sentyabrın 22-də pandemiya dövrünün tələbləri nəzərə alınmaqla və sosial məsafənin gözlənilməsi ilə AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının cari ildə növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İsa Həbibbəyli və Elmi şuranın üzvləri iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə akademik İsa Həbibbəyli açaraq gündəlikdəki məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Həsən Seyidbəylinin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 avqust 2020-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələn vəzifələrdən danışan akademik İsa Həbibbəyli bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrində xalq artisti, görkəmli kinodramaturq, kinorejissor Həsən Seyidbəylinin həyat və yaradıcılığına həsr edilən elmi sessiyaların təşkil olunması və kütləvi informasiya vasitələrində tədqiqatçıların məqalələrlə çıxış etməsi barədə müvafiq qərar qəbul olunduğunu bildirib.
İclasda, həmçinin pandemiya dövründə müvəqqəti olaraq Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin elmi tədqiqat müəssisələrində aparılan müsabiqə xarakterli kadr dəyişikliklərinin açıq səsvermə yolu ilə keçirilməsi qərara alınıb. Sonra fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Nailə Əsədova Fəlsəfə İnstitutunun Estetika şöbəsinin böyük elmi işçisi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Fikrət Nəbiyev isə həmin müəssisənin Məntiq şöbəsinin böyük elmi işçisi vəzifəsinə təsdiqləniblər.
Daha sonra tədbirdə elmi-təşkilati və cari məsələlərə baxılıb. AMEA-nın müxbir üzvləri Rəna Məmmədova və Tehran Mustafayevə akademiyanın Fəxri fərmanı, professorlar Tahirə Məmməd və Sayalı Sadıqovaya isə 60 illik yubileyləri münasibətilə Humanitar Elmlər Bölməsinin Fəxri fərmanı təqdim olunub.
İclasda AMEA Fəlsəfə İnstitutunun 75 illik, həmçinin akademik Nailə Vəlixanlının 80, akademik Firudin Köçərli və AMEA-nın müxbir üzvü Mahmud İsmayılovun 100, akademik İsmayıl Hüseynovun, AMEA-nın müxbir üzvləri Bəhmən Axundov və Zülfəli İbrahimovun 110 illik yubileyləri ilə bağlı elmi müəssisələrdə tədbirlərin keçirilməsinə dair müvafiq təkliflərin Rəyasət Heyətinə təqdim olunması qərara alınıb.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli cari ildə 8 dildə Azərbaycan dilinin Milli Transliterasiya Sisteminin yaradılması və təqdimat mərasiminin keçirilməsini, eləcə də “Azərbaycan dilinin orfoqrafiya lüğəti”nin çap prosesində olmasını əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib, o cümlədən “Azərbaycan dilinin milli orfoepiya lüğəti”nin hazırlanması üçün AMEA-da İşçi qrupunun yaradıldığını və bu istiqamətdə müvafiq iş aparıldığını diqqətə çatdırıb.
İclasda Azərbaycan tarixində, ədəbiyyat və mədəniyyətimizin inkişafında böyük rolu olmuş tarixi şəxsiyyətlərimizin, ədəbiyyat və mədəniyyət xadimlərimizin həyatının və çoxcəhətli fəaliyyətinin azərbaycançılıq ideyası əsasında əsaslı şəkildə tədqiq edilib öyrənilməsi, bu mövzuda monoqrafiyaların, xarici dillərdə tanıtma kitablarının hazırlanıb nəşr edilməsi məsələləri müzakirə edilərək müvafiq qərarlar qəbul olunub.

Next meeting of the Scientific Council of the Division of Humanities and Social Sciences
The next meeting of the Scientific Council of the Division of Humanities and Social Sciences of ANAS was held on September 22, taking into account the requirements of the pandemic period and the expectation of social distance.
The event was attended by the First Vice-President of ANAS, Chairman of the Scientific Council of the Division of Humanities and Social Sciences, academician Isa Habibbayli and members of the Scientific Council.
Opening the meeting, academician Isa Habibbayli informed the participants on the issues of agenda.
Speaking about the responsibilities arising from the Order of President Ilham Aliyev "On the celebration of the 100th anniversary of Hasan Seyidbeyli" dated August 18, 2020, academician Isa Habibbeyli spoke about the life and work of People's Artist, prominent playwright, film director Hasan Seyidbeyli. He said that a decision had been made to organize sessions and publish articles in the media.
The meeting also decided to hold a competitive vote of personnel changes in the scientific research institutions of the Humanities and Social Sciences during the pandemic. Then, Ph.D. in Philosophy Naila Asadova was confirmed as a senior researcher at the Department of Aesthetics of the Institute of Philosophy, and Ph.D. in Philosophy Fikret Nabiyev was confirmed as a senior researcher at the Department of Logic of the same institution.
Then the scientific-organizational and current issues were considered at the event. Corresponding members of ANAS Rena Mammadova and Tehran Mustafayev were awarded the Honorary Order of the Academy, and Professors Tahira Mammad and Sayali Sadigov were awarded the Honorary Order of the Division of Humanities on the occasion of their 60th anniversaries.
The meeting was dedicated to the 75th anniversary of the Institute of Philosophy of ANAS, as well as the 80th anniversary of academician Naila Valikhanli, 100th anniversary of academician Firudin Kocharli and corresponding member of ANAS Mahmud Ismayilov, 110th anniversary of academician Ismayil Huseynov, corresponding members of ANAS Bahman Akhundov and Zulfali Ibrahimov. It was decided to submit relevant proposals to the Presidium.
In conclusion, academician Isa Habibbayli assessed the establishment and presentation of the National Transliteration System of the Azerbaijani language in eight languages this year, as well as the publication of the "Spelling Dictionary of the Azerbaijani language" as a significant event, including the preparation of the "National Spelling Dictionary of the Azerbaijani language". He also noted that a working group has been established and relevant work is being done in this direction.