Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi erməni vandalizmi haqqında dünya muzeylərinə müraciət edib
Okt 14, 2020 | 10:25 / Mühüm hadisələr
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin kollektivi bu ilin 27 sentyabr tarixindən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhə xəttində hərbi təxribat törətməsi, Azərbaycanın yaşayış məntəqələrini, o cümlədən Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncəni raket atəşlərinə tutması və ağır artilleriya atəşləri nəticəsində dinc sakinlər arasında ölən və yaralananların olması, həmçinin müxtəlif tikililərə, o cümlədən maddi-mədəni irs nümunələrinə dəyən ziyan, işğalçı dövlətin yeni təhdidləri ilə bağlı dünya muzeylərinə müraciət yayıb.
Müxtəlif dillərdə tərtib edilmiş müraciət dünyanın 100-dək tanınmış muzeyinə ünvanlanıb.
Müraciətdə bildirilir:
Əziz həmkarlar!
Biz müxtəlif ölkələrdə yaşasaq, ayrı-ayrı dillərdə danışsaq da, hamımızı birləşdirən vacib bir cəhət var.
Siz də, biz də mühüm humanist missiyanı yerinə yetirir, ədəbiyyatın, mədəniyyətin, mənəvi sərvətlərin qorunması və təbliği ilə məşğuluq.
Mədəniyyət isə bütün bəşəriyyəti qovuşduran sərhədsiz ortaq vətəndir.
Bizim muzey XII əsrdə yaşamış, lap çoxdan dünya ədəbiyyatının ən müstəsna klassiklərindən biri mərtəbəsinə ucalmış, əsərləri Qərbin və Şərqin əksər dillərinə tərcümə edilmiş, misilsiz yaradıcılığı ilə dünya mədəniyyətinə böyük təsir göstərmiş dahi Nizami Gəncəvinin adını daşıyır.
Ömrü boyu doğulduğu qədim Azərbaycan şəhəri Gəncədən kənara çıxmasa da, ümumbəşəri idealları, insanlar və xalqlar arasında sülhü, dostluğu, bərabərliyi, ədaləti tərənnüm etmiş Nizami Gəncəvinin doğma şəhəri bu gün Ermənistan tərəfindən dağıdılır.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu oktyabr günlərində Gəncəyə və dinc əhaliyə yönəltdiyi raket atəşləri yalnız günahsız insanların həyatını əlindən almayıb, yalnız onların evlərini dağıtmayıb. Nizaminin məqbərəsinin də yerləşdiyi Gəncə başdan-başa tarixdir. Buraya atılan bombalar və raketlər həm də mədəni irsin nadir incilərini məhv edir. Ermənistandansa Gəncə ilə bağlı yeni təhdidlər, növbəti atəşləri açmaq hədələri eşidilməkdədir.
Bizim muzeyin bir neçə filialı var ki, onlardan biri də Qarabağ xanının qızı, XIX yüzilin görkəmli Azərbaycan şairəsi, böyük fransız ədibi Aleksandr Düma ilə dostluq münasibətlərində olmuş Xurşidbanu Natəvanın adını daşıyır. Muzeyimizin bu filialı hazırda Ermənistanın işğalı altında olan Şuşa şəhərində yerləşirdi. 1992-ci ildə mədəniyyətimizin beşiklərindən olan həmin şəhər ermənilər tərəfindən təcavüzə uğrayarkən muzey də dağıdılmış, eksponatları qəsb edilmiş, əməkdaşları isə artıq 28 ildir ki, məcburi köçkün həyatı yaşamağa məcburdur. Bu, Ermənistanın işğalı altında olan Azərbaycan muzeylərindən yalnız biridir. Zəbt olunmuş, viran qoyulmuş ərazilərdə isə daha 22 muzey, 6 rəsm qalereyası, 762 dünya və ölkə əhəmiyyətli mədəniyyət abidəsi, 4 milyon 600 min kitab və əlyazmanın saxlandığı 927 kitabxana ermənilər tərəfindən dağıdılmış və qəsb edilmişdir.
Bu gün Dağlıq Qarabağ bölgəsindən xeyli uzaqda olan, Azərbaycanın rəmzi mədəni paytaxtı sayılan Gəncə şəhərini Ermənistanın dəhşətli dağıntılar və insan tələfatı ilə müşayiət edilən raket atəşlərinə tutması həm də bilavasitə minillərin yadigarı olan dünya əhəmiyyətli mədəni irsə açılan atəşlərdir.
Dünyanın bütün tərəqqipərvər insanlarını, mədəniyyəti qoruyub yaşatmaq kimi nəcib amala xidmət edən sizləri, dünyanın bütün muzey işçilərini, mədəniyyət xadimlərini erməni təcavüzünə qarşı səsinizi qaldırmağa çağırırıq.
Bu gün dünyanın Nizamisinin şəhəri, onun məzarı erməni raketlərinin hədəfindədir.
İnsanlar və insanlıq, mədəniyyət və mənəviyyat əleyhinə olan bu qəddarlığın qarşısını almaq üçün bu gün sizin səsinizə, sizin dəstəyinizə, həmrəyliyinizə ehtiyacımız var.
Səkkiz əsr əvvəl Nizami Gəncəvi yazırdı:
Yaxşı iş də görsən, pis iş də, inan,
Unutmaz onları bu qoca dövran.
Hörmətli həmkarlar!
Bu həyəcanlı günlərdə sizə Nizami Gəncəvinin adını daşıyan və onun xatirəsini yaşadan muzeyin əməkdaşları olaraq müraciət edir, Nizaminin doğma şəhəri Gəncəni, Nizaminin vətəni Azərbaycanı Ermənistanın təcavüzündən və getdikcə şiddətlənən dağıdıcı qəsbkar niyyətlərindən qorumaq üçün həmrəylik göstərməyə dəvət edirik.
Nizaminin söylədiyi kimi tarix və zaman unutmayacaq – nə sizin xeyirxahlığınızı, sülhsevər səylərinizi, nə də terrorizmi özünün dövlət siyasətinə çevirmiş işğalçı Ermənistanın insanlıq əleyhinə yönəlmiş cinayətlərini!

National Museum of Azerbaijani Literature addressed an appeal to world museums
The team of National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi has made an appeal to the world museums about the ongoing Armenian aggression against Azerbaijan, rocket attacks on the city of Ganja and new threats from the occupying state.
The appeal, written in different languages, has been addressed to about 100 famous museums around the world.
Presents the appeal:
Dear colleagues!
Notwithstanding we live in different countries and speak distinct languages, there is one siginificant thing uniting all of us.
Both we and you are carrying out an important humanistic mission being engaged in protecting and promoting literature, culture and spiritual wealth.
Culture is a common, boundless homeland uniting all mankind.
Our museum is named after the great Nizami Ganjavi, who lived in the 12th century, who has long been one of the most outstanding classics of world literature, his works have been translated into most western and eastern languages and have had a huge influence on world culture.
Although the great poet did not go beyond Ganja, the ancient Azerbaijani city of his birth, today Armenia is destroying the hometown of Nizami Ganjavi, which glorified universal human ideals, peace, friendship, equality and justice between human beings and peoples.
As a result of rocket fire on Ganja and its civilians perpetrated by the Armenian armed forces in October, not only did innocent people die, but their homes were also destroyed. Bombs and missiles fired there also destroy rare pearls of cultural hertitage. Nonetheless, new menaces as well as threats to open fire on Ganja are being heard from Armenia.
Our museum has several branches, one of which bears the name of Khurshidbanu Natavan, the daughter of the Karabakh khan, a prominent Azerbaijani poet of the 19th century, who enjoyed friendly relations with the great French writer Alexandre Dumas. This branch of our museum was located in Shusha, which is now under Armenian occupation. When the city, one of the cradles of our culture, was captured by the Armenians in 1992, the museum was destroyed and its exhibits confiscated, and its staff were forced to live the life of internally displaced persons for 28 years. This is only one of the Azerbaijani museums remaining under the Armenian occupation. In the occupied territories, the Armenians destroyed and seized another 22 of our museums, 6 art galleries, 762 monuments of world and national culture, 4,600,000 books and 927 libraries with manuscripts. Today, Armenia's shelling of Ganja, the symbolic cultural capital of Azerbaijan, located far from the Nagorno-Karabakh region, with devastating destruction and human casualties, also appear to be a direct blow to the millennial cultural heritage.
We call on all progressive people of the world, you, all museum workers and cultural figures of the world who serve such a noble cause as the preservation of culture, to raise their voices against the Armenian aggression.
Today, the city of the world's Nizami, his grave is targeted by Armenian missiles.
Today we are in need of your voice, your support and solidarity to prevent this atrocity against humans and mankind, culture and morality. Nizami Ganjavi wrote eight centuries ago:
Believe, this old time
Will forget neither bad nor good deeds of yours.
In these exciting days, we are addressing you, as the staff of the Museum named after Nizami Ganjavi which preserves its memory, with an invitation to manifest solidarity in protecting Nizami's hometown Ganja, and Nizami's homeland Azerbaijan from aggression and increasingly destructive intentions of Armenia. As Nizami noted, history and time will forget neither your kindness, nor your peace-loving efforts, nor the crimes against humanity of the occupying Armenia, which has turned terrorism into its state policy!