Nizami muzeyinin doktorant və dissertantları üçün maarifləndirici onlayn seminar keçirilib + Foto
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Təhsil şöbəsi tərəfindən muzeyin doktorant və dissertantları üçün maarifləndirici onlayn seminar məşğələsi keçirilib.
Tədbirdə fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Kəmalə Nuriyeva Ali Attestasiya Komissiyasının dissertasiyaların tərtibi və müdafiəyə təqdimi haqqında qəbul etdiyi yeni qayda və qərarları muzeyin fəlsəfə doktoru və və elmlər doktorluğu hazırlığı üzrə doktorant və dissertantlarının diqqətinə çatdırıb.
Kəmalə Nuriyeva bildirib ki, yeni qaydalara əsasən fəlsəfə doktoru üzrə iddiaçılar yalnız xarici dil və ixtisas fənnindən imtahanlar verəcəklər.
Daha sonra dissertasiya işləri və avtoreferatların həcmi, tərtibi qaydaları, eləcə də müzakirə və müdafiə mərhələləri barədə ətraflı məlumat verilib. Zəruri olan informasiyanı yalnız Dövlət İmtahan Mərkəzinin və Ali Attestasiya Komissiyasının yenilənmiş saytından, həmçinin Nizami muzeyinin rəsmi veb portalından əldə etmək məqsədəuyğun hesab edilib.
Seminarda elmlər doktorluğu hazırlığı üzrə iddiaçıların elmi nəticələrinin beynəlxalq xülasələndirmə və indeksləmə sisteminə (bazalarına) daxil olan dövrü elmi nəşrlərdə dərci barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.
Müzakirələrdə muzeyin doktorantlarından - Gülnar Əqiq, Dilbər Hüseynova, Dinara Muxtarova, Natavan Bağırova, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Raminə Məmmədova və Əfsanə Məmmədova iştirak ediblər.

An enlightening online seminar for doctoral students and dissertators of the Nizami Museum + Photo
Education Department of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS has organized an enlightening online seminar for doctoral students and dissertators of the museum.
At the event, Doctor of Philosophy Kamala Nuriyeva informed the doctoral students and dissertators of the museum about the new rules and decisions adopted by the Higher Attestation Commission on the preparation and submission of dissertations for defense.
According to Kamala Nuriyeva, according to the new rules, applicants for a doctorate will take exams only in foreign languages and specialties.
The seminar also exchanged views on the publication of the scientific results of applicants for doctoral studies in periodicals published in the international system of summarization and indexing.
The discussions were attended by doctoral students of the museum - Gulnar Agig, Dilbar Huseynova, Dinara Mukhtarova, Natavan Bagirova, Doctors of Philosophy in Philology Ramina Mammadova and Afsana Mammadova.