Türkiyə Respublikasının Dini İşlər Baş İdarəsinin sədri Ali Erbaş Nizami Muzeyini ziyarət edib + Foto
Noy 10, 2024 | 14:37 / COP 29
Azərbaycanda keçirilən qlobal iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə həsr olunan dünyanın ən böyük tədbiri sayılan COP-un 29-cu iclası ölkəmizin tarixindəki ən böyük beynəlxalq tədbirdir. Bu münasibətlə dünyanın hər yerindən ölkəmizə səfər edən nümayəndələr, həmçinin Azərbaycanın tarixi, ədəbiyyatı, mədəniyyəti ilə maraqlanır.
“Dünya Dinləri Yaşıl Planet Uğrunda” şüarı altında keçirilən Dini Liderlərin Qlobal Bakı Sammiti Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü və himayədarlığı ilə təşkil olunub. Nüfuzlu dini mərkəzlərin başçılarının – Patriarxlar, Vatikan və Əl-Əzhər rəsmiləri, müxtəlif qitələri, konfessiyaları təmsil edən və dünya miqyasında tanınmış görkəmli din və ictimaiyyət xadimləri arasında yer alan Türkiyə Respublikasının Dini İşlər Baş İdarəsinin sədri, professor Dr.Ali Erbaş da həmkarları ilə birlikdə Dini Liderlərin Qlobal Bakı Sammitində iştirak edib. Bu çərçivədə ölkəmizdə səfərdə olan Ali Erbaş xanımı ilə, Türkiyə Səfirinin Dini Xidmətlər üzrə məsləhətçisi İhsan Açık, mətbuat müşaviri Burak Orhan, Abdullah Kırkıl, Ahmet Fatih Erturan, Uğur Bulut və Hasan Uza Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin qonağı olublar. 2017-ci ildən Dini İşlər Baş İdarəsinin sədri vəzifəsində çalışan, ərəb və fransız dillərini bilən Ali Erbaş 12 kitab və çox sayda məqalə müəllifidir.
Qonaqları muzeyin ekspozisiyası ilə fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Kəmalə Nuriyeva tanış edib.
Ali Erbaş Nizami Muzeyinin ekspozisiyasında Albaniya dövləti, Təbriz xalçaçılıq sənətinin əvəzsiz nümunəsi “Dörd fəsil” xalçası, ümumtürk ədəbiyyatının yazılı eposu “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanına həsr edilmiş guşə, Şamaxıdakı Pirsaat çayı sahilində yerləşən Pir Hüseyn Xanəgahı və memar Əcəmi Naxçıvaninin Mömünə Xatun, həm də “Atabəy Günbədi” kimi tanınan tarix-memarlıq türbəsinin maketi və s. nümunələr haqqında məlumatlarla yaxından maraqlanıb.
“Əgər ölmək istəmirsənsə ölməz bir əsər qoyub get” – deyə duyğularını muzeyin “Rəy kitabı”nda ifadə edən Ali Erbaşın Nizami Muzeyindən aldığı təəssüratlar səfərdə olduğu qardaş ölkədən unudulmaz anlarından biri olub.

Chairman of the Main Department of Religious Affairs of the Republic of Turkey Ali Erbash visited Nizami Museum + Photo
Nov 10, 2024 | 14:37 / COP 29
The 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change which is considered the world's largest event dedicated to the struggle against global climate change, held in Azerbaijan, is the largest international event in the history of our country. On this occasion, the representatives of many continents around the world attend our country which are also interested in history, literature, and culture of Azerbaijan.
The Global Baku Summit of Religious Leaders held under the slogan "World Religions for a Green Planet" was organized under the initiative and protectorship of Ilham Aliyev - the President of the Republic of Azerbaijan. Heads of influential religious centers - Patriarchs, Vatican and Al-Azhar officials, representatives of different continents and confessions take part in the Cop 29. Among the prominent religious and public figures known worldwide, Professor Dr. Ali Erbash, Chairman of the General Directorate of Religious Affairs of the Republic of Turkey, together with his colleagues, also participated in the Global Baku Summit of Leaders.
In this context, Ali Erbash, who is visiting our country with his wife, Ihsan Achık- adviser on Religious Services of the Turkish Ambassador, Burak Orhan-press advisor, Abdullah Kırkıl, Ahmet Fatih Erturan, Ugur Bulut and Hasan Uza were guests of the National Azerbaijani Literature Museum named after Nizami Ganjavi. Ali Erbash, who has worked as the chairman of the General Department of Religious Affairs since 2017, speaks Arabic and French, at the same time he is an author of 12 books and numerous articles.
Ph. D Kamala Nuriyeva introduced the guests to the exposition of the museum.
Ali Erbash was closely interested in information of some samples demonstrating in the exposition of Nizami Museum such as the Albanian state, the "Four Seasons" carpet- priceless example of Tabriz carpet weaving school, the corner dedicated to the written epic of all-Turkic literature "Kitabi-Dade Korkut", the Pir Huseyin Khanegah located on the banks of the Pirsaat River in Shamakhi, and the architect Acami Nakhchivani's Momine Khatun etc.