COP29 çərçivəsində Azərbaycanda olan amerikalı jurnalist Nizami Muzeyini ziyarət edib + Foto
Bu il COP29-a ev sahibliyi edən ölkəmizdə media tərəfdaşları COP29 çərçivəsində aparılacaq müzakirələri təşviq etmək və iqlim fəaliyyətinə təkan vermək baxımından vacib rol oynayacaqlar. Qlobal auditoriya ilə COP29 arasında təmas yaratmaq üçün tədbiri daha əlçatan və inklüziv edən rəqəmsal texnologiyalardan da istifadə olunub.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) qeydiyyatdan keçmiş 72 min əcnəbi qonaq sırasında dünyanın əksər ölkələrini təmsil edən mətbuat nümayəndələri də yer alıb.
Tədbir çərçivəsində əməkdaşlıq edən “FT Live”, “Project Syndicate”, “Newsweek”, “CBC” və “ANEWZ" COP29-un rəsmi media tərəfdaşları ilə yanaşı digər media əməkdaşları da ölkəmizlə yalnız COP29 proqramı çərçivəsində maraqlanmır, həmçinin qonaq olduqları ölkənin tarixi, ədəbiyyatı və mədəniyyəti ilə də yaxından tanış olub sosial media, onlayn platformalar vasitəsilə bütün dünyaya tanıtmaq niyyətindədirlər.
Bu məqsədlə ölkəmizdə olan media əməkdaşı Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyini böyük maraq və zövqlə ziyarət edib.
Amerika Birləşmiş Ştatlarından jurnalist Lyuk Hardi Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru akademik Rafael Hüseynovla görüşüb. Akademik Rafael Hüseynov onları maraqlandıran çoxsaylı sualları cavablandırıb və muzeyin nəşr etdiyi kitablardan hədiyyə edib.
Muzeyin elmi işçisi Aymən Həsənova jurnalist Lyuk Hardini Nizami Muzeyinin ekspozisiyası ilə tanış edib. Zəngin ekspozisiya ilə yaxından tanış olan amerikalı jurnalist Lyuk Hardi Azərbaycanın qədim və orta əsrlər tarixinə aid muzeydə qorunan nadir eksponatlara xüsusi maraq göstərib. Amerikalı jurnalist burada gördüklərindən geniş məqalə yazacağını və mətbuatda işıqlandıracağını bildirib.
Sonda amerikalı jurnalist Nizami muzeyinin rəylər və təəssüratlar kitabına ürək sözlərini yazıb. Lyuk Hardi qeyd edib ki, Azərbaycana gəlişinin hələ yalnız ilk günlərinin olmasına baxmayaraq, Nizami Muzeyində gördükləri onda artıq xalqımızın qədim tarixi, mədəniyyəti, adət və ənənələri haqqında dolğun təsəvvür yaradıb. O, Nizami Muzeyini xalqını və ölkəsini layiqincə təqdim etməyə qadir olan sərvətlər xəzinəsi kimi mənalandırıb.

An American journalist visiting Azerbaijan as part of COP29 has visited the Nizami Museum + Photo
This year, our country, which is hosting COP29, will play an important role in promoting the discussions to be held within the framework of COP29 and in driving climate action through media partners. Digital technologies have also been utilized to make the event more accessible and inclusive, creating a connection between COP29 and the global audience.
Among the 72,000 foreign guests registered for the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), there are also representatives of the press representing most countries of the world.
In addition to the official media partners of COP29, other media representatives are not only interested in the COP29 program, but they also aim to familiarize themselves with the history, literature, and culture of the host country and to promote it to the world through social media and online platforms.
For this purpose, a media representative in our country visited the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi with great interest and enjoyment.
Journalist Luke Hardy from the United States met with the director of the National Museum of Azerbaijani Literature, Academician Rafael Huseynov. Academician Rafael Huseynov answered numerous questions that interested them and gifted them books published by the museum.
Ayman Hasanov introduced journalist Luke Hardy to the exhibits of the Nizami Museum. The American journalist, who closely examined the rich exhibits, showed particular interest in the rare artifacts preserved in the museum that relate to Azerbaijan's ancient and medieval history. He stated that he would write a detailed article about what he saw here and cover it in the media.
In the end, the American journalist wrote his heartfelt thoughts in the book of reviews and impressions at the Nizami Museum. Luke Hardy noted that despite it being only the first days of his visit to Azerbaijan, what he saw in the Nizami Museum had already given him a comprehensive understanding of our nation's ancient history, culture, customs, and traditions. He described the Nizami Museum as a treasure trove capable of presenting its people and country in a worthy manner.