Avstraliyadakı Kurtin Universitetinin tələbəsi, COP29 iştirakçısı Cakob Mboqokenin Nizami Muzeyi haqqında təəssüratı: “Bu məkanı daha çox öyrənmək, araşdırmaq şövqü ilə tərk edirəm”. + Foto
Noy 17, 2024 | 01:10 / COP 29
Avstraliyadakı Kurtin Universitetinin (əvvəlki adı Kurtin Texniki Universiteti və Qərbi Avstraliya Texniki İnstitutu) tələbələri BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) iştirak etmək üçün Azərbaycana gəliblər, həmçinin Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində də olublar.
Ekspozisiya ilə muzeyin kiçik elmi işçisi Nəzrin Yusifovanın vasitəsilə yaxından tanış olan tamaşaçıların Nizami Gəncəvi, İmadəddin Nəsimi irsi hədsiz maraqlarına səbəb olub. Əsasən, Azərbaycan ədəbiyyatında, mədəniyyətində ilklər – XII əsrdə yaşamış şairə Məhsəti Gəncəvi, Nizami Gəncəvinin “Xəmsə”si, ilk diplomat qadın Ağqoyunlu dövlətinin qurucusu Uzun Həsənin anası Sara Xatın, dünyada ilk beş qadın dövlət idarəçisindən massegetlərin hökmdarı Tomris xatın, Müsəlman Şərqində ilk qadın opera bəstəkarı Şəfiqə Axundova, Üzeyir Hacıbəylinin bəstələdiyi, 1908-ci ildə tamaşaya qoyulmuş “Leyli və Məcnun” operası haqqında məlumatdan məmnun qalıblar.
COP29 iştirakçıları Azərbaycanın adət-ənənələrini daha çox seviblər. Azərbaycan xalqının dini bayramları ilə maraqlanan qonaqlar bu bayramların dövlət səviyyəsində qeyd edildiyini öyrəniblər. Azərbaycanlıların ən çox qorunan adət-ənənələrindən qız-gəlinlərimizin əllərinə çəkdikləri xına mərasimi də onlara maraqlı olub və avstraliyalı ziyarətçimiz Custinia Tereza xına ilə əlinə bəzək çəkdirib.
Sonda qonaqlarmız bitib-tükənməyən təəssüratlarını muzeyin rəylər və təəssüratlar kitabında xatirə olaraq yazıblar. Zimbabvedən Kurtin Universitetinin tələbəsi Hazel Fadzai memarlıq tələbəsi olaraq binanın zahiri görüntüsündən daxili memarlığına qədər olan incəliklərə valeh olduğunu, binanın, həmçinin daxilindəki hər məkanın muzeyin amalına uyğun şəkildə istifadə olunmasını təqdirəlayiq olduğunu qeyd edib.

A student at Curtin University in Australia and a participant of COP29 Jacob Mbogoke shared his impressions on the Nizami Museum: "I leave this place with a passion to learn and explore more about it." + Photo
Nov 17, 2024 | 01:10 / COP 29
Students from Curtin University in Australia (formerly known as Curtin Technical University and the Western Australia Technical Institute) have come to Azerbaijan to participate in the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), and they have also visited the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi.
The audience, who got acquainted with the exhibition through the museum by junior researcher Nazrin Yusifova, showed immense interest in the heritage of Nizami Ganjavi and Imadaddin Nasimi. They were particularly pleased with information about the firsts in Azerbaijani literature and culture – the poetess Mahsati Ganjavi who lived in the 12th century, Nizami Ganjavi's "Khamsa", the first female diplomat Sara Khatun- the mother of Uzun Hasan-the founder of the Agkhoyunlu state, Tomris Khatun- the ruler of the Massagetae, who was one of the first five female state administrators in the world, Shafiga Akhundova- the first female opera composer in the Muslim East, and the first opera in all Islamic world "Leyli and Majnun" composed by Uzeyir Hajibeyli which was staged in 1908.
The COP29 participants particularly enjoyed Azerbaijan's customs and traditions. Guests interested in the religious holidays of the Azerbaijani people learned that these holidays are celebrated at the state level. One of the most cherished traditions of Azerbaijanis, the henna ceremony performed by brides, also intrigued them, and our Australian visitor Justinia Tereza had henna applied to her hand.
In the end, our guests wrote their endless impressions in the museum's book of reviews and impressions as a keepsake. Hazel Fadzai, a student of architecture from Curtin University in Zimbabwe, expressed her admiration for the subtleties of the building, from its exterior appearance to its interior architecture, noting that the building and every space within it are commendably used in accordance with the museum's mission.