COP29 çərçivəsində keçirilən tədbirlərə qoşulan filippinli qonaq Ədəbiyyat Muzeyini ziyarət edib + Foto Noy 26, 2024 | 10:59 / COP 29
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) iştirak edən filippinli Ancela Konsuela İbay ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişikliyi üzrə ekspert və vəkildir. O, Flippin İqlim dəyişikliyi Enerji proqramının rəhbəri, “Earth hour” Filippin adaları üzrə direktordur.
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin ekspozisiyası ilə tanış olan Ancela Konsuelaya  Azərbaycanın şairə qadınları ilə bağlı məlumatlar  maraqlı olub.
Muzeyin kiçik elmi işçisi Humay Qasımzadə  qonağa ekspozisiyanı təqdim edərək Azərbaycan intibahının görkəmli nümayəndəsi, mübariz ruhlu şairə Məhsəti Gəncəvinin həyat və yaradıcılığından bəhs edib. Orta əsrlərdə qadın azadlığının carçısı kimi şairənin rolunu yüksək qiymətləndirib. Həmçinin, Ancela Konsuela XVIII əsrdə yaşamış Heyran xanım Dümbülü, XIX əsrin görkəmli şairəsi Xurşidbanu Natəvan, 1937-ci il repressiya və mühacir dövr Azərbaycan qadını və digərlərinin həyat və yaradıcılığı ilə tanış olub.
Sonda ziyarət zamanı onu maraqlandıran suallara cavab alan Ancela Konsuela muzeyin rəylər və təəssüratlar kitabına Azərbaycanın ədəbiyyatı, mədəniyyəti, tarixi haqqında çox şey öyrəndiyini yazıb. O, Filippinə qayıdarkən Azərbaycandan çox gözəl xatirələr aparacağını deyib, bir gün ailəsi ilə birlikdə yenidən ölkəmizi ziyarət edəcəyini bildirib.

Анджела Консуэла Ибай, принимавшая участие в мероприятиях в рамках СОР29, посетила музей азербайджанской литературы имени Низами + Фото Ноя 26, 2024 | 10:59 / COP 29
Анджела Консуэла Ибай из Филиппин, принимавшая участие в 29-й сессии Конференции сторон Конвенции ООН об изменении климата (COP29), является экспертом и защитником окружающей среды и изменения климата. Она является главой программы «Энергия изменения климата» Филиппин и директором «Earth hour» на Филиппинских островах.
Анджела Консуэла, ознакомившаяся с экспозицией Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, получила информацию о женщинах-поэтах Азербайджана. Младший научный сотрудник музея Хумай Гасымзаде представила гостье выставку и рассказала о жизни и творчестве поэтессы Мехсети Гянджеви. Она высоко оценила роль поэтессы как провозвестницы женской свободы в средние века. Также Анджела Консуэла ознакомилась с жизнью и творчеством Хейран Ханум Дюмбюлю XVIII века, выдающейся поэтессы XIX века Хуршидбану Натаван и др.
В конце посещения Анджела Консуэла, получившая ответы на интересующие ее вопросы, рассказала в Книге отзывов и впечатлений музея о том, что узнала много нового о литературе, культуре и истории Азербайджана, отметила, что однажды она снова посетит нашу страну со своей семьей. Она подчеркнула, что Азербайджан оставил у нее много прекрасных воспоминаний.