“Tarixin Xocalı xəcaləti” mövzusunda tədbir keçirilib Fev 26, 2016 | 12:11 / Mühüm hadisələr
Fevralın 25-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Xocalı faciəsinin 24-cü ildönümünə həsr olunmuş “Tarixin Xocalı xəcaləti” mövzusunda tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Xocalı faciəsinin başvermə səbəblərindən və acı nəticələrindən söz açıb. Qeyd edilib ki, keçmiş SSRİ-nin 366-cı alayının dəstəyi ilə erməni qəsbkarlarının həyata keçirdikləri bu soyqırımı, misli görünməmiş vəhşilik aktı təkcə xalqımıza deyil, bütün bəşəriyyətə qarşı törədilmiş cinayət kimi XX əsrin tarixinə düşüb. Xocalıda yüzlərlə əliyalın insan - qoca, cavan, uşaq, qadın görünməmiş amansızlıqla qətlə yetirilib, evlər yandırılıb, şəhər yerlə-yeksan edilib.
Akademik R.Hüseynov hər il dünyanın müxtəlif ölkələrində Xocalı soyqırımının ildönümü ilə bağlı anım mərasimlərinin keçirildiyini vurğulayaraq qeyd edib ki, əsas məqsəd Azərbaycan xalqının uzun illər ərzində məruz qaldığı təcavüz barədə dünya ictimaiyyətini dolğun məlumatlandırmaq, erməni yalanlarını ifşa etməkdir.
Muzeyin direktoru Xocalıda dinc əhaliyə qarşı törədilmiş cinayətə beynəlxalq səviyyədə siyasi-hüquqi qiymət verilməsinin və bəşəriyyətə qarşı bu cinayəti törədənlərin cəzalandırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Sonda Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin X.Natəvan adına Qarabağ filialının əməkdaşlarının dünya muzeylərinə müraciəti səsləndirilib. Müraciətdə Ermənistan dövlətinin Azərbaycana qarşı işğalına son qoyması, zəbt edilmiş torpaqlarımızın azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin öz yurd-yuvalarına qayıtması üçün dünya muzeylərinə çağırış əks olunub.

“Khojaly - the shame of history” event held
On February 25, ANAS National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi held the event on “Khojaly – the shame of history” devoted to 24th anniversary of Khojaly tragedy.
In advance, memory of tragedy victims was cherished for a minute of silence.
Director of the museum, Academician Rafael Huseynov told about emerging causes and bitter sequences of the tragedy. Noted that, former USSR's 366th regiment of the genocide committed by Armenian aggressors, with the support of the unprecedented act of barbarism, not only to our people, as a crime against humanity in the history of the twentieth century. Massacre of hundreds of unarmed people - old, young, children, women unprecedented civilians were killed, houses burnt down, and the city was ruined.
Commemorative events in connection with anniversary of Khojaly tragedy are conducted by different countries of the world each year. The main aim is to inform world public on the abuse, which Azerbaijan people have been suffering over the years and exposure Armenians’ lies, stated Academician R. Huseynov.
In closing, appeal of the Karabakh affiliate of the museum named after Kh. Natavan to the world museums has been voiced. Appeal conducted the challenge for putting end the occupation of Armenia against Azerbaijan, liberation of the occupied territories, return of refugees and internally displaced people to their homelands.