“Tarixin Xocalı xəcaləti” mövzusunda tədbir keçirilib Fev 26, 2016 | 12:11 / Mühüm hadisələr
Fevralın 25-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Xocalı faciəsinin 24-cü ildönümünə həsr olunmuş “Tarixin Xocalı xəcaləti” mövzusunda tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Xocalı faciəsinin başvermə səbəblərindən və acı nəticələrindən söz açıb. Qeyd edilib ki, keçmiş SSRİ-nin 366-cı alayının dəstəyi ilə erməni qəsbkarlarının həyata keçirdikləri bu soyqırımı, misli görünməmiş vəhşilik aktı təkcə xalqımıza deyil, bütün bəşəriyyətə qarşı törədilmiş cinayət kimi XX əsrin tarixinə düşüb. Xocalıda yüzlərlə əliyalın insan - qoca, cavan, uşaq, qadın görünməmiş amansızlıqla qətlə yetirilib, evlər yandırılıb, şəhər yerlə-yeksan edilib.
Akademik R.Hüseynov hər il dünyanın müxtəlif ölkələrində Xocalı soyqırımının ildönümü ilə bağlı anım mərasimlərinin keçirildiyini vurğulayaraq qeyd edib ki, əsas məqsəd Azərbaycan xalqının uzun illər ərzində məruz qaldığı təcavüz barədə dünya ictimaiyyətini dolğun məlumatlandırmaq, erməni yalanlarını ifşa etməkdir.
Muzeyin direktoru Xocalıda dinc əhaliyə qarşı törədilmiş cinayətə beynəlxalq səviyyədə siyasi-hüquqi qiymət verilməsinin və bəşəriyyətə qarşı bu cinayəti törədənlərin cəzalandırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Sonda Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin X.Natəvan adına Qarabağ filialının əməkdaşlarının dünya muzeylərinə müraciəti səsləndirilib. Müraciətdə Ermənistan dövlətinin Azərbaycana qarşı işğalına son qoyması, zəbt edilmiş torpaqlarımızın azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin öz yurd-yuvalarına qayıtması üçün dünya muzeylərinə çağırış əks olunub.

Состоялось мероприятие «Ходжалы – позорная страница истории»
25 февраля в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялось мероприятие «Ходжалы – позорная страница истории», посвященное 24-й годовщине Ходжалинской трагедии.
Вначале минутой молчания была почтена память жертв Ходжалинской трагедии.
Выступивший на мероприятии директор музея, академик Рафаэль Гусейнов рассказал о причинах и горьких последствиях Ходжалинского геноцида. Было отмечено, что осуществленный армянскими агрессорами при поддержке 366-го мотострелкового полка бывшего СССР этот геноцид, не имеющий аналога акт варварства вошел в историю ХХ века как преступление не только против нашего народа, но и всего человечества. В Ходжалы сотни безоружных людей - дети, женщины, старики были убиты с невиданной жестокостью, сожжены дома, города стерты с лица земли.
Академик Р.Гусейнов, отметив, что ежегодно в различных странах мира в связи с годовщиной Ходжалинского геноцида проводятся церемонии почтения памяти жертв, подчеркнул, что основной целью является разоблачение армянской лжи, полное информирование мирового сообщества об агрессии, которой подвергался азербайджанский народ в течение долгих лет.
Директор музея подчеркнул необходимость придания на международном уровне политико-правовой оценки этому преступлению, совершенному не только против мирного населения в Ходжалы, но и человечества в целом, а также наказания его виновников.
В заключение прозвучали обращения сотрудников Карабахского филиала имени Х.Натаван Национального музея азербайджанской литературы к мировым музеям. Обращение содержало в себе призыв к завершению захватнической политики Армянского государства против Азербайджана, освобождению родных земель, возвращению беженцев и вынужденных переселенцев в родные края.