Ədəbiyyat Muzeyində Milli Qurtuluş Gününə həsr olunan tədbir keçirilib + Foto İyun 15, 2018 | 10:43 / Konfranslar, İclaslar
İyunun 14-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Milli Qurtuluş Gününə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları ümummilli lider Heydər Əliyevin çoxcəhətli həyat və fəaliyyətindən bəhs edən sərgi ilə taniş olublar.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov “İstiqlalımızı qoruyan qayıdış” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, ulu öndərin Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsində və müstəqilliyimizin qorunmasında tarixi xidmətlərindən söz açıb. Bildirilib ki, dövlətçilik tariximizdə, ölkəmizin müstəqilliyinin bərpa olunmasında və qorunmasında dahi liderin müstəsna rolu olub.
Akademik R.Hüseynov ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü ildə Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışı ilə ölkənin ictimai-siyasi, iqtisadi, elmi-mədəni həyatında, beynəlxalq əlaqələrdə dönüş addımlarının atılmasından, müstəqil dövlət quruculuğu prosesinin başlanması ilə dövlətin milli mənafelərini qorumağa qadir nizami Silahlı Qüvvələrin yaradılmasından və digər sahələrdə qazanılan uğurlardan bəhs edib. Qeyd edilib ki, Azərbaycan dövlətçiliyinin milli özünüdərkə, tarixi yaddaşa söykənən əsasları başlanğıcını hələ ötən əsrin 60-cı illərindən götürərək ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi və müdrikliyi ilə dönməz xarakter alıb. Bu gün müstəqil Azərbaycan dövlətinin keçmiş müstəmləkəçilik buxovlarına, siyasi-ictimai əsarətə qarşı vahid xalq hərəkatında birləşərək milli qurtuluşundan və müstəqilliyinin bərpa olunmasından iyirmi beş il ötür. Bu tarixi yaradan isə dünya şöhrətli siyasətçi, görkəmli dövlət xadimi, daim xalqına arxalanan və xalqına arxa, dayaq olan ulu öndər Heydər Əliyevdir.
Alim bildirib ki, 1918-ci ildə qazanılan müstəqilliyimiz 1993-cü ildə böyük təhlükə ilə üzləşdi, ölkə vətəndaş müharibəsi meydanına çevrilməkdə idi. XX əsrin əvvəllərində olduğu kimi istiqlal yenə süquta uğraya bilərdi. Xalqın təkidli tələbi ilə yenidən hakimiyyətə gələn ümummilli liderin siyasi zəkası və sarsılmaz qətiyyəti sayəsində ölkəmiz parçalanmaqdan, xaosdan, vətəndaş müharibəsindən qurtuldu, müasir Azərbaycan dövlətinin memarı olan bu misilsiz şəxsiyyət respublikanın iqtisadiyyatını dirçəltdi, itirilmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalan müstəqilliyimiz möhkəmləndi. Bütün maneələrə baxmayaraq ən qısa müddətdə ölkədə ictimai-siyasi sabitlik bərpa olundu, ulu öndər müasir dövlət quruculuğunun modelini yaratdı. Ümummilli lider Heydər Əliyevin bütün sahələrdə uğurlu siyasəti hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən böyük əzmkarlıqla davam etdirilir.
Tədbirdə muzey direktorunun elmi işlər üzrə müavini, professor Xatirə Bəşirlinin “Azərbaycanın milli birliyi, bütövlüyü, həmrəyliyinin simvolu: 15 iyun - Qurtuluş Günü”, komparativistika və bədii tərcümələr şöbəsinin müdiri, professor Şəfəq Əlibəylinin “Zaman imtahanından çıxmış qurtuluş” mövzularında məruzələri dinlənilib.

В Музее литературы состоялось мероприятие, посвященное Дню национального спасения + Фото Июн 15, 2018 | 10:43 / Конференции, собрания
14 июня в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная сессия, посвященная Дню национального спасения.
Сначала участники мероприятия ознакомились с выставкой, отражавшей многогранную жизнь и деятельность общенационального лидера Гейдара Алиева.
Директор музея, академик Рафаэль Гусейнов выступил с докладом на тему «Возвращение, сохранившее нашу независимость», в котором рассказал об исторических заслугах общенационального лидера в укреплении государственности Азербайджана и сохранении нашей независимости. Было отмечено, что великий лидер сыграл исключительную роль в истории нашей государственности и восстановлении и сохранении независимости нашей страны.
Академик Р.Гусейнов рассказал о принятии существенных шагов в социально-политической, экономической, научной и культурной жизни страны после возвращения к власти общенационального лидера Гейдара Алиева в 1993 году, формировании Вооруженных Сил, способных защитить национальные интересы государства, и успехах, достигнутых в других областях. Сегодня проходит двадцать пять лет со дня национального освобождения и восстановления независимости Азербайджана. Создатель этой истории - всемирно известный политик, выдающийся государственный деятель, великий лидер Гейдар Алиев, который опирался на поддержку своего народа.
Ученый отметил, что в 1993 году наша независимость, полученная в 1918 году, столкнулась с большой угрозой, и страна стала ареной для гражданской войны. Независимость могла быть утрачен, как и в начале двадцатого века. Благодаря мудрой политике и решимости общенационального лидера, вернувшегося к власти по настойчивому требованию нашего народа, страна была спасена от хаоса, гражданской войны, возродилась экономика республики и укрепилась независимость. Несмотря на препятствия, за короткое время была восстановлена социально-политическая стабильность в стране, создана модель современного государственного строительства. Сегодня успешная политика, проведенная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым во всех сферах, продолжается Президентом Ильхамом Алиевым.
Далее были заслушаны доклады заместителя директора по научной работе музея, профессора Хатиры Баширли «Символ национального единства, целостности и солидарности Азербайджана: 15 июня - День спасения», заведующей Отделом компаративистики и художественных переводов, профессора Шафаг Алибейли «Освобождение, прошедшее испытание времени».