Ədəbiyyat Muzeyində Milli Qurtuluş Gününə həsr olunan tədbir keçirilib + Foto İyun 15, 2018 | 10:43 / Konfranslar, İclaslar
İyunun 14-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Milli Qurtuluş Gününə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları ümummilli lider Heydər Əliyevin çoxcəhətli həyat və fəaliyyətindən bəhs edən sərgi ilə taniş olublar.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov “İstiqlalımızı qoruyan qayıdış” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, ulu öndərin Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsində və müstəqilliyimizin qorunmasında tarixi xidmətlərindən söz açıb. Bildirilib ki, dövlətçilik tariximizdə, ölkəmizin müstəqilliyinin bərpa olunmasında və qorunmasında dahi liderin müstəsna rolu olub.
Akademik R.Hüseynov ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü ildə Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışı ilə ölkənin ictimai-siyasi, iqtisadi, elmi-mədəni həyatında, beynəlxalq əlaqələrdə dönüş addımlarının atılmasından, müstəqil dövlət quruculuğu prosesinin başlanması ilə dövlətin milli mənafelərini qorumağa qadir nizami Silahlı Qüvvələrin yaradılmasından və digər sahələrdə qazanılan uğurlardan bəhs edib. Qeyd edilib ki, Azərbaycan dövlətçiliyinin milli özünüdərkə, tarixi yaddaşa söykənən əsasları başlanğıcını hələ ötən əsrin 60-cı illərindən götürərək ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi və müdrikliyi ilə dönməz xarakter alıb. Bu gün müstəqil Azərbaycan dövlətinin keçmiş müstəmləkəçilik buxovlarına, siyasi-ictimai əsarətə qarşı vahid xalq hərəkatında birləşərək milli qurtuluşundan və müstəqilliyinin bərpa olunmasından iyirmi beş il ötür. Bu tarixi yaradan isə dünya şöhrətli siyasətçi, görkəmli dövlət xadimi, daim xalqına arxalanan və xalqına arxa, dayaq olan ulu öndər Heydər Əliyevdir.
Alim bildirib ki, 1918-ci ildə qazanılan müstəqilliyimiz 1993-cü ildə böyük təhlükə ilə üzləşdi, ölkə vətəndaş müharibəsi meydanına çevrilməkdə idi. XX əsrin əvvəllərində olduğu kimi istiqlal yenə süquta uğraya bilərdi. Xalqın təkidli tələbi ilə yenidən hakimiyyətə gələn ümummilli liderin siyasi zəkası və sarsılmaz qətiyyəti sayəsində ölkəmiz parçalanmaqdan, xaosdan, vətəndaş müharibəsindən qurtuldu, müasir Azərbaycan dövlətinin memarı olan bu misilsiz şəxsiyyət respublikanın iqtisadiyyatını dirçəltdi, itirilmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalan müstəqilliyimiz möhkəmləndi. Bütün maneələrə baxmayaraq ən qısa müddətdə ölkədə ictimai-siyasi sabitlik bərpa olundu, ulu öndər müasir dövlət quruculuğunun modelini yaratdı. Ümummilli lider Heydər Əliyevin bütün sahələrdə uğurlu siyasəti hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən böyük əzmkarlıqla davam etdirilir.
Tədbirdə muzey direktorunun elmi işlər üzrə müavini, professor Xatirə Bəşirlinin “Azərbaycanın milli birliyi, bütövlüyü, həmrəyliyinin simvolu: 15 iyun - Qurtuluş Günü”, komparativistika və bədii tərcümələr şöbəsinin müdiri, professor Şəfəq Əlibəylinin “Zaman imtahanından çıxmış qurtuluş” mövzularında məruzələri dinlənilib.

ANAS Museum of Literature hosted an event dedicated to the Day of National Salvation + Photo
On June 14 at the National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi ANAS held a scientific session on the Day of National Salvation.
First, the participants of the event got acquainted with the exhibition reflecting the multifaceted life and activity of the national leader Heydar Aliyev.
Director of the museum, academician Rafael Huseynov delivered a report on "Return, preserving our independence", in which he told about the historical merits of the national leader in strengthening the statehood of Azerbaijan and preserving our independence. It was noted that, the great leader played an exceptional role in the history of our statehood and the restoration and preservation of our country's independence.
Academician R.Huseynov spoke about the adoption of significant steps in the socio-political, economic, scientific and cultural life of the country after the return of national leader Heydar Aliyev to power in 1993, the formation of the Armed Forces able to protect the national interests of the state and the successes achieved in other areas. Today, twenty-five years have passed since the day of the national liberation and restoration of the independence of Azerbaijan. The creator of this story is world famous politician, an outstanding statesman, great leader Heydar Aliyev, who relied on the support of his people.
The scientist noted that, in 1993 our independence, received in 1918, faced a great threat, and the country became an arena for civil war. Independence could be lost, as in the early twentieth century. Thanks to the wise policy and determination of the national leader, who returned to power on the insistence of our people, the country was saved from the chaos, civil war, the republic's economy was revived and independence was strengthened. Despite the obstacles, social and political stability in the country was restored in a short time, a model of modern state construction was created. Today, the successful policy pursued by the national leader Heydar Aliyev in all spheres continues with President Ilham Aliyev.
Then, were presented the reports by Deputy Director for Scientific Work of the Museum, Professor Khatira Bashirli on "Symbol of National Unity, Integrity and Solidarity of Azerbaijan: June 15 - Salvation Day", Professor Shafag Alibayli on "Liberation, past the test of time".