“Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” və AMEA-nın adlı mükafatları üzrə müsabiqələr keçiriləcək
Fev 16, 2017 | 16:41
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” və AMEA-nın adlı mükafatları üzrə müsabiqələrin elan edilməsi ilə bağlı məsələlərə baxılıb. Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq Fərmanına əsasən “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” ilə təltif etmək səlahiyyəti AMEA Rəyasət Heyətinə verilib.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları və əcnəbilər ildə bir dəfə mühüm fundamental və tətbiqi elmi nəticə, əsər, kəşf, ixtira, habelə elmin inkişafındakı xüsusi xidmətlərə görə Qızıl medalla təltif edilirlər.
Akademiya rəhbəri onu da qeyd edib ki, AMEA-nın Nəsirəddin Tusi, Həsən bəy Zərdabi, Akademik Üzeyir Hacıbəyli, Akademik Mirəsədulla Mirqasımov, Akademik Yusif Məmmədəliyev, Akademik Musa Əliyev və Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatları elmin inkişafına böyük töhfələr verən və mühüm nailiyyətlər qazanan alimləri daha yüksək səviyyəli tədqiqatlar aparmağa həvəsləndirmək, eləcə də Azərbaycanın bir sıra alim və mütəfəkkirlərinin xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə təqdim edilir.
Rəyasət Heyəti qeyd olunanları nəzərə alaraq, “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” və AMEA-nın adlı mükafatları üzrə 2017-ci il üçün müsabiqələrin elan edilməsi haqqında qərarlar qəbul edib. Qərarlara əsasən, mükafatlara namizədlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi bölmələri, elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları, elmi cəmiyyətlər, nazirlik və dövlət komitələri yanında fəaliyyət göstərən elmi-texniki şuralar tərəfindən irəli sürülə bilər. Namizədlər haqqında təqdimat müvafiq sənədlərlə birlikdə mart ayının 17-dək Ekspert Komissiyasına təqdim edilməlidir.

Competitions for "Gold Medal of the Republic of Azerbaijan after Nizami Ganjavi" and nominal prizes of ANAS to be held
Feb 16, 2017 | 16:41
At a meeting of ANAS Presidium were considered questions about the announcement of the competition for a "Gold Medal of the Republic of Azerbaijan after Nizami Ganjavi" and nominal prizes of ANAS. Note that, by the Order of President Ilham Aliyev to the right of awarding the "Golden Medal of the Republic of Azerbaijan named after Nizami Ganjavi" was given to the Presidium of ANAS.
In his speech on this issue the President of ANAS, Academician Akif Alizadeh said that, every year this medal awarded to citizens of the Republic of Azerbaijan and foreigners for the important fundamental and applied research results, works, discoveries and inventions, as well as for special merits in the development of science.
Also Academy leader noted that, the award of ANAS after Nasreddin Tusi, Hasan bey Zardabi, Academician Uzeir Hajibeyli, Academician Mirasadulla Mirkasimova, Academician Yusif Mammadaliyev, Academician Musa Aliyev and Abbaskulu aga Bakikhanov awarded in order to encourage scientists who have made a great contribution to the development of science and have achieved important scientific results, to research further level, as well as to perpetuate the memory of a number of scientists and thinkers of Azerbaijan.
Considering all the above, the Bureau took the decision on the announcement of the competition for a "Gold Medal of the Republic of Azerbaijan named after Nizami Ganjavi" and nominal prizes of ANAS in 2017. According to the regulations, candidates for the awards may be nominated by full members and corresponding members of the Academy, the scientific departments of ANAS, scientific councils of research institutions and higher educational institutions, scientific societies, scientific and technical advice, functioning at ministries and state committees of the Republic. Presentation of candidates and the relevant documents must be presented to the Expert Commission on 17 March.