“Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” və AMEA-nın adlı mükafatları üzrə müsabiqələr keçiriləcək
Fev 16, 2017 | 16:41
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” və AMEA-nın adlı mükafatları üzrə müsabiqələrin elan edilməsi ilə bağlı məsələlərə baxılıb. Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq Fərmanına əsasən “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” ilə təltif etmək səlahiyyəti AMEA Rəyasət Heyətinə verilib.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları və əcnəbilər ildə bir dəfə mühüm fundamental və tətbiqi elmi nəticə, əsər, kəşf, ixtira, habelə elmin inkişafındakı xüsusi xidmətlərə görə Qızıl medalla təltif edilirlər.
Akademiya rəhbəri onu da qeyd edib ki, AMEA-nın Nəsirəddin Tusi, Həsən bəy Zərdabi, Akademik Üzeyir Hacıbəyli, Akademik Mirəsədulla Mirqasımov, Akademik Yusif Məmmədəliyev, Akademik Musa Əliyev və Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatları elmin inkişafına böyük töhfələr verən və mühüm nailiyyətlər qazanan alimləri daha yüksək səviyyəli tədqiqatlar aparmağa həvəsləndirmək, eləcə də Azərbaycanın bir sıra alim və mütəfəkkirlərinin xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə təqdim edilir.
Rəyasət Heyəti qeyd olunanları nəzərə alaraq, “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” və AMEA-nın adlı mükafatları üzrə 2017-ci il üçün müsabiqələrin elan edilməsi haqqında qərarlar qəbul edib. Qərarlara əsasən, mükafatlara namizədlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi bölmələri, elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları, elmi cəmiyyətlər, nazirlik və dövlət komitələri yanında fəaliyyət göstərən elmi-texniki şuralar tərəfindən irəli sürülə bilər. Namizədlər haqqında təqdimat müvafiq sənədlərlə birlikdə mart ayının 17-dək Ekspert Komissiyasına təqdim edilməlidir.

Пройдут конкурсы на получение «Золотой медали Азербайджанской Республики имени Низами Гянджеви» и именных премий НАНА
Фев 16, 2017 | 16:41
На заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана были рассмотрены вопросы об объявлении конкурсов на получение «Золотой медали Азербайджанской Республики имени Низами Гянджеви» и именных премий НАНА. Отметим, что соответствующим Указом Президента Ильхама Алиева право награждения «Золотой медалью Азербайджанской Республики имени Низами Гянджеви» было дано Президиуму НАНА.
В своем выступлении по данному вопросу президент НАНА, академик Акиф Ализаде сообщил, что раз в году данной медалью награждаются граждане Азербайджанской Республики и иностранцы за важные фундаментальные и прикладные научные результаты, труды, открытия и изобретения, а также за особые заслуги в развитии науки.
Также руководитель Академии отметил, что премии НАНА имени Насреддина Туси, Гасан бека Зардаби, академика Узеира Гаджибейли, академика Мирасадуллы Миркасимова, академика Юсифа Мамедалиева, академика Мусы Алиева и Аббаскули ага Бакиханова вручаются с целью стимулирования ученых, внесших большой вклад в развитие науки и добившихся важных научных результатов, к проведению исследований еще большего уровня, а также для увековечения памяти ряда ученых и мыслителей Азербайджана.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум принял постановления об объявлении конкурсов на получение «Золотой медали Азербайджанской Республики имени Низами Гянджеви» и именных премий НАНА в 2017 году. Согласно постановлениям, кандидаты на получение премий могут быть выдвинуты действительными членами и членами-корреспондентами Академии, научными отделениями НАНА, учеными советами научно-исследовательских учреждений и высших учебных заведений, научными обществами, научно-техническими советами, функционирующими при министерствах и государственных комитетах республики. Представление о кандидатах и соответствующие документы должны быть представлены Экспертной комиссии до 17 марта.