“Azərbaycan əlyazmaları dünya kitabxanalarında” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək
2018-ci ilin may ayında AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycan əlyazmaları dünya kitabxanalarında” mövzusunda III beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Konfrans Prezident İlham Əliyevin 16 may 2017-ci il tarixli “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında” və 10 yanvar 2018-ci il tarixli “2018-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi haqqında” Sərəncamlarına uyğun olaraq baş tutacaq.
Elmi məruzə ilə konfransda iştirak etmək istəyən tədqiqatçılar 1 aprel 2018-ci il tarixinədək məruzələrinin tam mətnlərini elyazma.kitabxana@gmail.com elektron ünvanına göndərə bilərlər.
Məruzələrin tərtibinə dair tələblər:
- kağızın formatı - A4, Word redaktorunda;
- məruzənin başlığı Times New Roman, 14 Pt, tünd, böyük hərflərlə ortada olmalıdır;
- müəllifin adı, soyadı, elmi dərəcəsi (varsa), işlədiyi (oxuduğu) müəssisənin adı, elektron ünvanı açıq şəkildə, Times New Roman, 12 Pt, normal, sol qıraqdan yazılmalıdır;
- Həcmi - 5 səhifədən çox olmamalıdır;
- Şrift - Times New Roman 12;
- Sətirlərarası interval - 1,5;
- İstinadlar mətnin içində (5, 124) şəklində;
- ədəbiyyat siyahısı məruzənin sonunda verilməlidir;
- məruzənin sonunda xülasə ingilis dilində (2-4 cümlə).
Təşkilat komitəsi məruzələrin seçilib ayrılması, düzəlişlərin edilməsi, habelə konfransın mövzusuna uyğun olmayan məruzələrin geri qaytarılması hüququnu özündə saxlayır. Konfransdan sonra məruzələr toplusunun nəşri nəzərdə tutulur.

Состоится международная конференция на тему «Азербайджанские рукописи в библиотеках мира»
В мае 2018 года в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА пройдет III международная научная конференция «Азербайджанские рукописи в библиотеках мира», посвященная 100-летнему юбилею Азербайджанской Демократической Республики.
Конференция состоится в соответствии с Распоряжениями Президента Ильхама Алиева «О 100-летнем юбилее Азербайджанской Демократической Республики» от 16 мая 2017 года и «Об объявлении 2018 года в Азербайджане «Годом Азербайджанской Демократической Республики» от 10 января 2018 года.
Исследователи, желающие принять участие в конференции с научным докладом, должны отправить полный текст своих докладов на электронный адрес elyazma.kitabxana@gmail.com до 1 апреля 2018 года.
Требования к оформлению докладов:
- Формат страницы – А4, в редакторе Word;
- Заголовок доклада должен быть напечатан в центре страницы жирными заглавными буквами шрифтом Times New Roman, 14 пт;
- Имя, фамилия, ученая степень (если есть), название места работы или учебы, электронный адрес автора должны быть подробно указаны слева страницы шрифтом Times New Roman, 12 пт;
- Объем не должен превышать 5 страниц;
- Шрифт - Times New Roman 12;
- Межстрочный интервал - 1,5;
- Сноски должны быть указаны в тексте в форме (5, 124);
- Список использованной литературы должен быть указан в конце доклада;
- Резюме должен быть представлен в заключение доклада на английском языке (2-4 предложения).
Организационный комитет возлагает на себя отбор докладов, внесение изменений, а также возвращение докладов, не соответствующих теме конференции. После конференции планируется издание сборника докладов.