Beynəlxalq elmi konfrans
15-16 noyabr 2018-ci il tarixlərində AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində XII əsrin böyük mütəfəkkiri Ömər Xəyyamın anadan olmasının 970 illiyinə həsr olunan “Xalqları qovuşduran Xəyyam sözü” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Ömər Xəyyam Nişapuri (1048-1131) yalnız Yaxın və Orta Şərqin deyil, dünya elmi və ədəbiyyatının zirvələrindən biri kimi tanınmaqdadır. O, dövrünün görkəmli astronomu və riyaziyyatçısı kimi bu elm sahələrində mühüm kəşf və ixtiralara imza atıb.
Ö.Xəyyam müsəlman Şərqinin dünyada ən çox tanınan, oxunan, nəşr və tərcümə edilən kassikləri sırasındadır. Onun ümumbəşəri mövzulardakı rübailəri xalqları yaxınlaşdıran, ortaq insani dəyərləri tərənnüm edən mühüm bir mənəviyyat körpüsü olaraq Xəyyamı dünya şairi məqamına yüksəldib.
Xəyyam Azərbaycanda həmişə sevilib, rübailəri müxtəlif nəsillərin şairləri tərəfindən dilimizə tərcümə olunub, yaradıcılığı haqqında tədqiqat əsərləri yazılıb. Mütəfəkkir haqqında dünyadakı ilk səhnə əsəri də 1935-ci ildə böyük Azərbaycan dramaturqu Hüseyn Cavid tərəfindən yaradılıb.
Konfransın bölmələri:
- Yaxın və Orta Şərq xalqları ədəbiyyatında rübai və Ömər Xəyyamın ədəbi irsi;
- Klassiklərin elmi tərcümeyi-halının tərtibi prinsipləri və Ömər Xəyyamın həyat yolu;
- Xəyyamşünaslıq elmi araşdırma istiqaməti kimi və Azərbaycanda Ömər Xəyyam yaradıcılığının öyrənilməsi tarixi;
- Şərq poetikasının nəzəri problemləri və Ömər Xəyyam rübailərinin mövzu, ideya, bədii xüsusiyyətləri;
- Şərq xalqları ədəbi abidələrinin tərcüməsi problemləri və Ömər Xəyyam rübailərinin dünya dillərinə tərcümələri;
- Yaxın-Orta Şərq xalqları fəlsəfi fikir tarixinin aktual problemləri və Ömər Xəyyamın fəlsəfi risalələri;
- Ömər Xəyyam rübailərinin atribusiyası problemi orta əsrlərə aid ədəbi-tarixi mənbələrin tədqiqi və nəşri məsələləri kontekstində;
- Ensiklopedik zəka sahibi Ömər Xəyyamın elmi əsərləri və rübailərində elm;
- Ömər Xəyyam rübailəri minatürlərdə və orta əsrlər miniatür sənətinin inkişaf problemləri;
- Ömər Xəyyamın bədii surəti ədəbiyyatda və incəsənətdə.
- Mətn Microsoft Word for Windows redaktorunda (Times New Roman (Az.latın) şriftilə - 12ppt, sətrlərarası interval – 1,5) yığılir, A4 formatlı standart (210x297 mm) ağ kağızda çap olunmalıdır;
- Mətnin əvvəlində böyük şriftlə məruzənin adı, altında və sağ tərəfdə müəllifin soyadı, adı və atasının adı, ondan altda isə iş yeri və elektron ünvanı (hamısı kiçik şriftlə) göstərilməlidir.

National scientific conference on Omar Khayyam’s 970th anniversary to be held
On November 14-15, 2018 will be held national scientific conference "Khayyam’s word - connecting people"on Omar Khayyam’s 970th anniversary at the National Museum of Azerbaijan Literature of ANAS.
It should be noted that Omar Khayyam Nishapuri (1048-1131) is known not only as a Middle Eastern, but also as one of the peaks of world science and literature. He, as the outstanding astronomer and mathematician of his time, made significant discoveries and inventions in these fields of science.
O. Khayyam is one of the most well-known, read, published and translated classic of the Muslim East in the world. In his universal subjects, the rubais are an important spiritual bridge that brings people closer and praises human values.
Khayyam is always loved in Azerbaijan, the rubais have been translated into our language by poets of different generations, and research works on their creativity have been written. The first scene in the world about him was created by the great Azerbaijani playwright Hussein Javid in 1935.
Conference sections:
- The literary heritage of Omar Khayami and rubais in the literature of the Near and Middle East;
- The lifestyle of Omar Khayyam and the principles of compiling the academic biographies of classics;
- The history of studying Omar Khayyam's creativity as a scientific research direction;
- Omar Khayyam's theme, idea, artistic features and problems of the theory of Eastern poetics;
- Translation of Omar Khayyam's rubai into the world languages and translation of the literary monuments of the Eastern peoples;
- Omar Khayyam's philosophical risales and the problems of the history of philosophical thought in the Near and Middle East peoples;
- Science and its scientific works in Omar Khayyam's rubais;
- Omar Khayyam's problems in miniature and medieval miniature art;
- Omar Khayyam's artistic copy in literature and art
Rules for theses:
- Text should be printed on A4 format (210x297 mm) white paper, stacked in the Microsoft Word for Windows editor (Times New Roman font - 12ppt, linear interval - 1.5);
- The text of thesis should be in English, up to two pages;
- At the beginning of the text, the name of the report in the large font should indicate the surname, name and patronymic of the author, the work place and the electronic address (all in small font) below.
Deadline for submission of thesis reports: October 10, 2018
The Organizing Committee reserves the right to choose the theses, make corrections in the text (without changing the overall content), and return the reports.