Filologiya problemləri üzrə elmi şuranın iclasında dissertasiya mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb
İyul 01, 2016 | 11:17 / Konfranslar, İclaslar
İyunun 30-da AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu müəssisənin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə Elmi Şurasının 6-cı iclası keçirilib.
İclasda 5-i elmlər doktorluğu, 32-si isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 37 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub. Bunlardan 10-u müəyyən səbəblərdən təsdiq edilməyib və müraciət edənlərə müvafiq tövsiyələr verilib.
Tədbirdə “Orta əsrlərin Quran təfsirlərindəki poetik parçaların mətnbədiiləşdirici və məzmunaçıcı yükü”, “XX əsr Şimali Azərbaycan nəsri və mühacir Cənubi Azərbaycan ədəbiyyatında bölünmüş vətən və milli-mənəvi bütövlük ideyası”, “Çarpərdinin “Şərh əş-Şafiyə fit-təsrif” əsərinin tekstoloji tədqiqi”, “Müasir Böyük Britaniya və Azərbaycan ədəbiyyatında müharibə mövzusu”, “Türkiyə və Azərbaycan ədəbiyyatında ilk qadın yazıçılar”, “Müstəqillik illərinin yazıçı publisistikasında gerçəkliyə yeni baxış” və s. mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Müzakirələrdə filologiya üzrə elmlər doktorları Cəlil Nağıyev, Əsgər Rəsulov, Fəxrəddin Veysəlli, Qəzənfər Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Ramiz Əsgər, Rəhilə Qeybullayeva, Atamoğlan Həsənov, Aida Qasımova, Azadə Musayeva, Bədirxan Əhmədov, Bilal İsmayılov, Qulu Məhərrəmli, Nadir Məmmədli, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli, Şirindil Alışanov çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Tədbirdə Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın növbəti iclasının sentyabr ayında keçirilməsi qərara alınıb.

На заседании Ученого совета по проблемам филологии были широко обсуждены диссертационные темы
30 июня в Национальном музее азербайджанской литературы под председательством директора данного учреждения, академика Рафаэля Гусейнова состоялось шестое заседание Ученого совета по проблемам филологии Совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики.
На заседании были обсуждены 37 диссертационных тем, 32 из которых были представлены по программе подготовки докторов философии, а 5 – докторов наук. 10 из представленных тем по определенным причинам не были утверждены. В связи с этим обратившимся лицам были даны соответствующие рекомендации.
На мероприятии состоялся широкий обмен мнениями по таким темам, как «Идеи разделенной родины и национально-духовной целостности в прозе Северного Азербайджана ХХ века и эмигрантской литературе Южного Азербайджана», «Текстологическое исследование произведения «Шарх аш-Шафийя фит-тасриф» Чарпарди», «Тема войны в современной английской и азербайджанской литературе», «Первые писательницы в турецкой и азербайджанской литературе», «Новый взгляд в реальность в писательской публицистике периода независимости» и др.
Приняв участие в обсуждениях, доктора филологических наук Азада Мусаева, Бадирхан Ахмедов, Атамоглан Гасанов, Аида Гасымова, Гулу Магеррамли, Шириндиль Алышанов, Шафаг Алибейли, Сайфаддин Рзасой, Джалил Нагиев, Рамиз Аскерли, Рахиля Гейбуллаева, Горхмаз Гулиев, Фахраддин Вейсалли, Газанфар Кязимов, Аскер Расулов, Билал Исмайлов выдвинули свои мнения и предложения.
На мероприятии было принято решение о проведении очередного заседания Ученого совета по проблемам филологии в сентябре.