Filologiya problemləri üzrə Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib
AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu müəssisənin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə Elmi Şurasının 5-ci iclası keçirilib.
İclasda 4-ü elmlər doktorluğu, 31-i isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 35 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub. Bunlardan 15-i müəyyən səbəblərdən təsdiq edilməyib və müraciət edənlərə müvafiq tövsiyələr verilib.
Tədbirdə “XX əsr Azərbaycan nəsrində Cənubi Azərbaycan mövzusu”, “Kəlilə və Dimnə”nin tərcümələrinin tekstoloji tədqiqi”, “Çarpərdinin “Şərh əş-Şafiyə fit-Təsrif” əsərinin tekstoloji tədqiqi”, “Qütbün “Xosrov və Şirin” əsərinin dili”, “Azərbaycan və ingilis dillərində meşə konsepti”, “Müxtəlif sistemli dillərdə intensivlik əlamətinin müqayisəli təhlili”, “İngilis dilində emosional (əhval-ruhiyyə) feillərinin semantik strukturu” kimi dissertasiya mövzuları ətrafında müzakirələr geniş elmi diskussiyaya çevrilib.
Müzakirələrdə filologiya üzrə elmlər doktorları Atamoğlan Həsənov, Aida Qasımova, Bədirxan Əhmədov, Cəlil Nağıyev, Əsgər Rəsulov, Fəxrəddin Veysəlli, İmamverdi Həmidov, Qəzənfər Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Qulu Məhərrəmli, Mehdi Kazımov, Ramiz Əsgər, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
İclasda Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın növbəti iclasının iyunun 30-da keçirilməsi qərara alınıb.

Состоялось очередное заседание Научного совета по проблемам филологии
В Национальном музее азербайджанской литературы НАНА под председательством директор этого научного учреждения, академика Рафаэля Гусейнова состоялось 5 заседание Научного совета по проблемам филологии Совета по координации научных исследований в Азербайджанской Республике.
На заседании были обсуждены 35 диссертационных тем, представленных по программам подготовки 4 докторов наук и 31 доктора философии. Из представленных тем диссертационных работ 15 не были утверждены, а претендентам были даны соответствующие рекомендации.
На мероприятии состоялись широкие научные дискуссии вокруг следующих диссертационных тем - «Тема Южного Азербайджана в прозе Азербайджана ХХ века», «Текстологическое исследование переводов «Калилы и Димны», «Текстологическое исследование произведения «Шарх аш-Шафия фит-Тасриф» Чарперди», «Язык произведения «Хосров и Ширин» Гутби», «Концепция леса на азербайджанском и английском языках», «Сравнительный анализ признака интенсивности в разносистемных языках», «Семантическая структура глаголов, выражающих эмоции (настроение) на английском языке».
В обсуждениях доктора филологических наук Атамоглан Гасанов, Аида Гасымова, Бедирхан Ахмедов, Джалил Нагиев, Аскер Расулов, Фахраддин Вейсалли, Имамверди Гамидов, Газанфар Кязимов, Горхмаз Гулиев, Гулу Магеррамли, Мехди Кязымов, Рамиз Аскер, Сейфаддин Рзасой, Шафаг Алибейли и другие выступившие высказали свои мнения и предложения.
На заседании было принято решение о проведении очередного заседания Научного совета по проблемам филологии 30 июня этого года.