Akademik Rafael Hüseynov İtaliyada elmi ezamiyyətdə olub
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov 8-10 iyun 2016-cı il tarixlərində İtaliya Respublikasında elmi ezamiyyətdə olub.
Məqsəd Uilyam Şekspirin 400 illik yubileyi münasibətilə İtaliyanın Verona şəhərində ucaldılacaq Azərbaycan şairi və onun qəhrəmanlarının obrazlarının da öz əksini tapacağı heykəltəraşlıq kompleksi ilə əlaqədar detalların konkretləşdirilməsi idi. Həmçinin səfər əsər hazır olduqdan sonra onunla bağlı mərasimlərin Veronada və Bakıda keçirilməsi haqqında danışıqlar aparmaq məqsədi daşıyırdı.

Академик Рафаэль Гусейнов находился в научной командировке в Италии
8-10 июня 2016 года директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА, академик Рафаэль Гусейновнаходился в научной командировке в Итальянской Республике.
Целью визита являлось конкретизация деталей в связи со скульптурным комплексом, который будет воздвигнут в городе Вероне по случаю 400-летнего юбилея Уильяма Шекспира. Отметим, что в скульптурном комплексе найдут свое отражение азербайджанский поэт и образы его героев. Кроме того, визит преследовал цель проведения переговоров об осуществлении церемоний в Баку и Вероне в связи произведением искусства после его завершения.