İyun 11, 2015 | 11:16 / Konfranslar, İclaslar
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, vitse-prezidentləri, akademik-katibi, elmi bölmələrin akademik-katibləri, elmi müəssisələrin direktorları, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının idarə və şöbə rəhbərləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdəki məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Akademik Akif Əlizadə "Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya"da öz əksini tapan Azərbaycan elminin gələcək hədəfləri və elmi fəaliyyətdə nəzərdə tutulan bir sıra mühüm istiqamətlər barədə danışıb. Bildirib ki, uğurla yekunlaşan Milli Strategiya elmimizin ayrı-ayrı sahələrinin inkişafına, elm və təhsilin inteqrasiyasına təkan verib.
AMEA rəhbəri hazırda Akademiyada prioritet fəaliyyət istiqamətlərindən birinin respublikada elmin inkişaf doktrinasının hazırlanması olduğunu vurğulayıb. Akademik bildirib ki, bunun üçün ilk növbədə AMEA-da müxtəlif elm sahələrinin mövcud vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələri institut və bölmələr tərəfindən müəyyənləşdirilməli, daha sonra Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim edilməlidir.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov Akademiyanın doktorantura və dissertanturasına qəbul planı və bu plana uyğun olaraq yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulan dissertasiya mövzuları haqqında çıxış edib. Bildirib ki, dissertasiya mövzuları təsdiq olunarkən onların müvafiq elmi sahənin perspektiv inkişafı üçün əhəmiyyətli olması, hər bir namizədin mövzusu ilə bağlı apardığı elmi tədqiqat və araşdırmaların mühüm sosial-iqtisadi önəm kəsb etməsi nəzərə alınmalıdır.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ doktorantura və magistraturada yay imtahan sessiyasının gedişi, AMEA-nın magistraturasına qəbulun təşkili haqqında olub. Əminağa Sadıqov bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən müəyyən edilmiş qaydalara əsasən respublikada ali təhsilin magistratura pilləsi üçün 2015/2016-cı tədris ilinin yaz semestri 2016-cı il mayın 31-də başa çatıb.
Ə.Sadıqov AMEA prezidentinin Akademiyanın magistrantları üçün yay imtahan sessiyasının 2016-cı ilin iyunun 1-dən iyulun 5-dək keçirilməsi haqqında Sərəncamını xatırladaraq qeyd edib ki, sənədə əsasən ümumi fənlər üzrə imtahanlar 10, 13, 16 iyun tarixlərində test üsulu ilə təşkil olunacaq.
Professor AMEA-nın doktorantlarından və dissertantlarından doktorluq imtahanlarının qəbulunu təşkil etmək və Akademiyanın magistranları üçün yay imtahan sessiyasının keçirilməsi məqsədilə imzalanmış sərəncamları xatırladıb. Qeyd edib ki, ingilis dili üzrə doktorluq imtahanları Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarına uyğun olaraq IELTS proqramı üzrə həyata keçirilir.
Sonra idarə rəisi bu ilin may ayında ingilis dili üzrə keçirilmiş doktorluq imtahanlarının nəticələri barədə məlumat vərərək bildirib ki, bu sahədə uğurlu nəticələr əldə edilmişdir. O, AMEA prezidentinin sərəncamı ilə yaradılmış xüsusi komissiya tərəfindən yaxın günlərdə doktorant və dissertantların alman və fransız dillərindən doktorluq imtahanının təşkil olunacağını vurğulayıb. Professor qeyd edib ki, xarici dil imtahanından ümumilikdə 200 nəfər imtahan verəcək.
Bildirilib ki, dissertantların fəlsəfə fənnindən doktorluq imtahanı 20-22 iyun tarixlərində xüsusi komissiya tərəfindən keçiriləcək. İnstitutlardan təqdim olunan siyahıya əsasən imtahanlarda iştirak etmək üçün 143 nəfər qeydiyyatdan keçib. May ayında başlayan ixtisas fənlərindən doktorluq imtahanlarının bəzi institutlarda artıq yekunlaşdığını, bəzilərində isə davam etdiyi diqqətə çatdırılıb. İxtisas fənlərindən ümumilikdə 375 nəfərin imtahan verəcəyi qeyd olunub.
Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov və digərləri mövzular ətrafında çıxış edib, bir sıra təkliflər irəli sürüblər.

Июн 11, 2015 | 11:16 / Конференции, собрания
10 июня в Главном здании Национальной Академии Наук Азербайджана состоялось заседание Совета директоров научных учреждений НАНА. На мероприятии принимали участие президент НАНА, вице-президенты, академик-секретарь НАНА, академики-секретари научных отделений, директоры научных учреждений и руководители управлений и отделов аппарата Президиума НАНА.
Открыв заседание вступительным словом, президент НАНА, академикАкиф Ализаде ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Вначале академик Акиф Ализаде говорил о будущих целях отечественной науки, отраженных в «Национальной стратегии по развитию науки в Азербайджанской Республике в 2009-2015 гг.», и ряде важных направлений научной деятельности. Он отметил, что успешно завершенная Национальная стратегия дала толчок развитию отдельных научных отраслей и способствовала интеграции науки и образования.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в настоящее время одной из приоритетных сфер деятельности Академии является разработка доктрины развития науки в республике. Академик сообщил, что для этого, в первую очередь, институтами и отделениями НАНА должно быть изучено существующее положение различных научных сфер и определены предстоящие задачи. Затем результаты должны быть представлены на рассмотрение Президиума.
Далее руководитель Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА, доктор технических наук, профессор Аминага Садыгов сообщил о плане приема в докторантуру и диссертантуру Академии и темах диссертационных работ, которые должны быть выполнены согласно данному плану. Он отметил, что при утверждении тем диссертационных работ должны быть учтены их значимость для перспективного развития соответствующей научной отрасли и важное социально-экономическое значение научных исследований и изысканий, проводимых каждым соискателем по своей теме.
Следующим на повестке дня стоял вопрос, связанный с ходом летней экзаменационной сессии в докторантуре и магистратуре, а также организацией приема в магистратуру Академии. Аминага Садыгов отметил, что, в соответствии с правилами, установленными Кабинетом министров Азербайджанской Республики, летний семестр 2015/2016 учебного года для ступени магистратуры в республике завершился 31 мая 2016 года.
Коснувшись Распоряжения президента НАНА о проведении летней экзаменационной сессии для магистрантов Академии с 1 июня по 5 июля 2016 года, Аминага Садыгов отметил, что, согласно документу, экзамены по общим дисциплинам будут организованы методом тестирования 10, 13, 16 июня.
Профессор напомнил о распоряжениях, подписанных с целью организации докторских экзаменов для докторантов и диссертантов и проведения летней экзаменационной сессии для магистрантов Академии. Он отметил, что, согласно соответствующему постановлению Президиума НАНА, докторские экзамены по английскому языку проводятся по программе IELTS.
Подробно сообщив о результатах докторских экзаменов по английскому языку, проведенных в мае текущего года, руководитель управления отметил, что в данной области достигнуты определенные успехи. Он подчеркнул, что в ближайшие дни будут организованы докторские экзамены по немецкому и французскому языкам, которые примет созданная распоряжением президента НАНА специальная комиссия. Аминага Садыгов сообщил, что в целом по иностранным языкам экзамен сдадут 200 человек.
Профессор отметил, что докторский экзамен диссертантов по философии будет проведен специальной комиссией 20-22 июня. Согласно списку, представленному институтами, известно, что для прохождения экзамена зарегистрировались 143 человека. Ученый сообщил, что докторские экзамены по специальностям, начатые в мае текущего года, в некоторых институтах уже завершились, а в некоторых еще продолжаются. Он отметил, что в целом экзамен по специальностям будут сдавать 375 человек.
Затем вокруг тем выступили академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев, академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов, академик-секретарь Отделения общественных наук, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова, директор Института нефтехимических процессов, академикВагиф Аббасов и другие. Выступающие озвучили ряд предложений.