Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində 20 Yanvar faciəsinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib
Yanvarın 18-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində “Azərbaycan ədəbiyyatında və mədəniyyətində 20 Yanvar faciəsi” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov “Şəhidliyin ədəbi salnaməsi” mövzusunda məruzəsində 20 Yanvar hadisələrinin elmi, siyasi, tarixi və fəlsəfi mahiyyətindən söz açıb. Bildirilib ki, həmin gecə törədilmiş qanlı cinayət xalqımızın müstəqillik uğrunda mübarizə əzmini qıra bilməyib, əksinə, xalq yenilməzliyini və qəhrəmanlığını, Vətənə, torpağa sədaqətini, azadlıq uğrunda mübarizəsini bütün dünyaya bəyan edib. Məhz 20 Yanvar hadisələri xalqımızın milli azadlığına qovuşmasına təkan verib.
Vurğulanıb ki, qanlı hadisənin ertəsi günü xalqımızın böyük oğlu, ümummilli lider Heydər Əliyev Moskvada Azərbaycanın daimi nümayəndəliyinə gedərək mətbuat konfransında bu vəhşiliyi qətiyyətlə pisləyib, qətliamın başvermə səbəblərini açıqlayıb, təşkilatçıların, günahkarların adlarını cəsarətlə dünyaya bəyan edib.
R.Hüseynov bu dövrdə ədəbiyyatımızda yaranan Azərbaycan şəhidliyinin ədəbi salnaməsindən, 20 Yanvar və şəhidlər mövzusu ilə bağlı qələmə alınan nümunələrdən söz açıb. Qeyd edilib ki, 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsinə həsr olunan əsərlər içərisində xalq şairləri Bəxtiyar Vahabzadənin, Qabilin, Xalq Yazıçısı Anarın, yazıçı-publisist Rafiq Səməndərin yaradıcılığı xüsusi məna daşıyır. Bu əsərlər ədəbiyyatımızda şəhidlik fəlsəfəsinin tarixi yolunu əks etdirən, bunun ədəbi salnaməsini yaradan sənədlər toplusudur və onların Azərbaycan şəhidliyinin ədəbi salnaməsində özünəməxsus yeri vardır. Vurğulanıb ki, ədəbiyyatımızda bu mövzuda müxtəlif janrlarda yazılan əsərlərin ardı davam etdirilməli və zənginləşdirilməlidir.
Tədbirdə muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Xatirə Bəşirlinin“Azərbaycan poeziyasında 20 Yanvar mövzusu”, muzeyin şöbə müdiri, fil.ü.e.d. Şəfəq Əlibəylinin “Rusdilli Azərbaycan poeziyasında 20 Yanvar faciəsi”, professor Kamil İbrahimovun “Qəhrəmanlıq tarixinin parlaq səhifəsi” mövzularında məruzələri dinlənilib.

National Museum of Azerbaijan Literature held scientific session devoted to 20 January tragedy
On January 18, ANAS National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi held scientific session “20 January tragedy in Azerbaijan literature and culture”.
Director of the museum Academician Rafael Huseynov spoke about scientific, political, historical and philosophical essence of 20 January events in lecture “Literary chronicle of martyrdom”. On this night committed crime could not break the will to fight, conversely, people declared his heroism, invincibility and loyalty to motherland to the entire of world. Just 20 January events paved the way for gaining national freedom.
The day after bloody event, national leader Heydar Aliyev went to Permanent Consulate of Azerbaijan to Moscow, strongly condemned this brutality in the press conference, and boldly declared to the world causes of the massacre, its organizers, as well as names of the perpetrators, was noted.
R. Huseynov brought to mind literary patters penned by Bakhtiyar Vahabzadeh, Gabil, People Poet Anar, writer-publicist Rafig Samandar devoted to memory of 20 January martyrs. Writing of these works in various genres should be continued and enriched, he said.
In the event were delivered lectures by Deputy Director of Science of the museum Dr. Philology Khatira Bashirli “20 January tragedy in Azerbaijan poetry”, chief department Dr. Philology Shafag Alibeyli “20 January tragedy in Russian-speaking Azerbaijan poetry” and Prof. Kamil Ibrahimov “Bright page in the history of heroism”.