Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində 20 Yanvar faciəsinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib
Yanvarın 18-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində “Azərbaycan ədəbiyyatında və mədəniyyətində 20 Yanvar faciəsi” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov “Şəhidliyin ədəbi salnaməsi” mövzusunda məruzəsində 20 Yanvar hadisələrinin elmi, siyasi, tarixi və fəlsəfi mahiyyətindən söz açıb. Bildirilib ki, həmin gecə törədilmiş qanlı cinayət xalqımızın müstəqillik uğrunda mübarizə əzmini qıra bilməyib, əksinə, xalq yenilməzliyini və qəhrəmanlığını, Vətənə, torpağa sədaqətini, azadlıq uğrunda mübarizəsini bütün dünyaya bəyan edib. Məhz 20 Yanvar hadisələri xalqımızın milli azadlığına qovuşmasına təkan verib.
Vurğulanıb ki, qanlı hadisənin ertəsi günü xalqımızın böyük oğlu, ümummilli lider Heydər Əliyev Moskvada Azərbaycanın daimi nümayəndəliyinə gedərək mətbuat konfransında bu vəhşiliyi qətiyyətlə pisləyib, qətliamın başvermə səbəblərini açıqlayıb, təşkilatçıların, günahkarların adlarını cəsarətlə dünyaya bəyan edib.
R.Hüseynov bu dövrdə ədəbiyyatımızda yaranan Azərbaycan şəhidliyinin ədəbi salnaməsindən, 20 Yanvar və şəhidlər mövzusu ilə bağlı qələmə alınan nümunələrdən söz açıb. Qeyd edilib ki, 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsinə həsr olunan əsərlər içərisində xalq şairləri Bəxtiyar Vahabzadənin, Qabilin, Xalq Yazıçısı Anarın, yazıçı-publisist Rafiq Səməndərin yaradıcılığı xüsusi məna daşıyır. Bu əsərlər ədəbiyyatımızda şəhidlik fəlsəfəsinin tarixi yolunu əks etdirən, bunun ədəbi salnaməsini yaradan sənədlər toplusudur və onların Azərbaycan şəhidliyinin ədəbi salnaməsində özünəməxsus yeri vardır. Vurğulanıb ki, ədəbiyyatımızda bu mövzuda müxtəlif janrlarda yazılan əsərlərin ardı davam etdirilməli və zənginləşdirilməlidir.
Tədbirdə muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Xatirə Bəşirlinin“Azərbaycan poeziyasında 20 Yanvar mövzusu”, muzeyin şöbə müdiri, fil.ü.e.d. Şəfəq Əlibəylinin “Rusdilli Azərbaycan poeziyasında 20 Yanvar faciəsi”, professor Kamil İbrahimovun “Qəhrəmanlıq tarixinin parlaq səhifəsi” mövzularında məruzələri dinlənilib.

В Национальном музее азербайджанской литературы состоялась научная сессия, посвященная трагедии 20 Января
Янв 19, 2016 | 13:01 / Важные события
18 января в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная сессия на тему «Трагедия 20 Января в азербайджанской литературе и культуре».
Выступивший на мероприятии директор музея, академик Рафаэль Гусейнов в своем докладе на тему «Литературная летопись шехидства» рассказал о научном, политическом, историческом и философском значении событий 20 Января. Было отмечено, что в ту ночь учиненные над мирным населением кровавые преступления не смогли сломить решимость нашего народа к борьбе за независимость, а, наоборот, народ заявил всему миру свою непоколебимость и героизм, преданность Родине, земле, борьбу за свободу. Именно события 20 Января дали толчок установлению национальной свободы нашего народа.
Было подчеркнуто, что на следующий день этих кровавых событий великий сына нашего народа, общенациональный лидер Гейдар Алиев, посетив постоянное представительство Азербайджана в Москве, на пресс-конференции решительно осудил это злодеяние, сообщил о причинах этой резни, смело заявил всему миру имена организаторов и виновников этих преступлений.
Р.Гусейнов рассказал о возникших в этот период в нашей литературе летописи шехидства Азербайджана, о статьях и прочих материалах, посвященных теме 20 Января и шехидам. Было отмечено, что среди посвященных памяти шехидов 20 Января произведений особый смысл носит творчество народных поэтов Бахтияра Вагабзаде, Габиля, народного писателя Анара, писателя-публициста Рафига Самандара. Эти произведения представляют собой сборник документов, отражающих исторический путь философии шехидства в нашей литературе. Было подчеркнуто, что в нашей литературе следует продолжить написание произведений, посвященных этим кровавым событиям.
На мероприятии были заслушаны доклады заместителя директора музея по научной работе, д.ф.н. Хатиры Баширли «Тема 20 Января в азербайджанской поэзии», заведующей отделом музея, д.ф.н. Шафаг Алибейли «Трагедия 20 Января в русскоязычной азербайджанской поэзии», профессора Кямиля Ибрагимова на тему «Яркая страница истории героизма».