Humanitar Elmlər və İctimai Elmlər bölmələri üzrə dissertantların mövzuları müzakirə edildi
Yanvarın 13-də AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə ümumi iclası keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliiclasın gündəliyinə Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin elmi-tədqiqat müəssisələrinin 2015-2016-cı tədris ili üçün fəlsəfə doktorluğu və elmlər doktorluğu hazırlığı üzrə dissertanturaya qəbulun nəticələrinin müzakirəsinin daxil edildiyini söylədi. Akademik İsa Həbibbəyli dissertasiya mövzularının müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılmasının zəruriliyini qeyd edərək cəmiyyət üçün mühüm aktuallıq kəsb edən mövzuların seçilməsinin vacibliyini bildirdi.
Tədbirdə dissertantların mövzuları müzakirə edildi. Mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, təkliflər səsləndirildi.
İclasda, həmçinin “Azərbaycanın XIX-XX əsrlərdə yaşayıb, fəaliyyət göstərmiş elm və mədəniyyət xadimlərinin şəxsi imzalarının (qollarının) toplandığı “Şəxsi imzalar” kitabının tərtibi, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, t.ü.f.d. İlhamə Məmmədovanın "Təbriz şəhərinin maddi mədəniyyəti" monoqrafiyası, “Azərbaycanın mühacirət ədəbiyyatı: təşəkkülü, inkişaf mərhələləri və problemləri”, “Hüseyn Cavid irsi Azərbaycançılıq ideologiyasının ədəbi-bədii və fəlsəfi mənbəyi kimi” elmi-tədqiqat layihələri ilə bağlı müzakirələr aparıldı.

Обсуждены темы диссертантов Отделений гуманитарных и общественных наук НАНА
13 января в Президиуме НАНА состоялось совместное общее заседание Отделений гуманитарных и общественных наук.
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что в повестку дня заседания включены результаты приема в диссертантуру по программе подготовки докторов философии и докторов наук научно-исследовательских учреждений Отделений гуманитарных и общественных наук на 2015/2016 учебный год. Академик Иса Габиббейли отметил необходимость выбора тем диссертационных работ в соответствии с требованиями современного периода.
На мероприятии были обсуждены темы диссертантов. Состоялся обмен мнениями по темам, прозвучали предложения.
На заседании также состоялись обсуждения, связанные с научно-исследовательскими проектами – составление книги «Личные подписи», в которой собраны личные подписи деятелей науки и культуры Азербайджана, которые жили и творили в XIX-XX веках», «Эмигрантская литература Азербайджана: становление, этапы развития и проблемы», «Наследие Гусейна Джавида как литературно-художественный и философский источник идеологии азербайджанства».