Humanitar Elmlər və İctimai Elmlər bölmələri üzrə dissertantların mövzuları müzakirə edildi
Yanvarın 13-də AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə ümumi iclası keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliiclasın gündəliyinə Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin elmi-tədqiqat müəssisələrinin 2015-2016-cı tədris ili üçün fəlsəfə doktorluğu və elmlər doktorluğu hazırlığı üzrə dissertanturaya qəbulun nəticələrinin müzakirəsinin daxil edildiyini söylədi. Akademik İsa Həbibbəyli dissertasiya mövzularının müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılmasının zəruriliyini qeyd edərək cəmiyyət üçün mühüm aktuallıq kəsb edən mövzuların seçilməsinin vacibliyini bildirdi.
Tədbirdə dissertantların mövzuları müzakirə edildi. Mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, təkliflər səsləndirildi.
İclasda, həmçinin “Azərbaycanın XIX-XX əsrlərdə yaşayıb, fəaliyyət göstərmiş elm və mədəniyyət xadimlərinin şəxsi imzalarının (qollarının) toplandığı “Şəxsi imzalar” kitabının tərtibi, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, t.ü.f.d. İlhamə Məmmədovanın "Təbriz şəhərinin maddi mədəniyyəti" monoqrafiyası, “Azərbaycanın mühacirət ədəbiyyatı: təşəkkülü, inkişaf mərhələləri və problemləri”, “Hüseyn Cavid irsi Azərbaycançılıq ideologiyasının ədəbi-bədii və fəlsəfi mənbəyi kimi” elmi-tədqiqat layihələri ilə bağlı müzakirələr aparıldı.

Discussed the topics of dissertates charged in Departments of Humanitarian and Social Sciences
On January 13, ANAS Presidium hosted for general meeting of the Departments of Humanitarian and Social Sciences.
Opening the meeting Vice-President of ANAS Acad. Isa Habibbayli stated that the agenda of meeting include the discussion of admission results of dissertates on PhD and doctoral preparation in the scientific ventures of Departments of Humanitarian and Social Sciences for academic years 2015-2016.
In the event, topics of dissertates were discussed, exchange of view held on and was given suggestions.
Meeting scheduled designing the book “Personal signatures” compiling personal signatures of science and art figures of Azerbaijan, lived and created in the XIX-XX centuries, including research projects such as “Material culture of Tabriz city” by employee of the Institute of Archaeology and Ethnography PhD in History Ilhama Mammadova, “Azerbaijan emigrant literature: emerging, development stages and problems” and “Huseyn Javid’s heritage as a literary and philosophical source in Azerbaijanism idealogy”.