Görkəmli alim və ictimai xadim, professor Cavad Heyətin qəbirüstü abidəsinin açılışı olub
Avqustun 14-də İkinci Fəxri xiyabanda Görkəmli alim və ictimai xadim, dünya şöhrətli cərrah, türkoloq alim, qüdrətli nasir, professor Cavad Heyətin qəbirüstü abidəsinin açılışı və xatirəsini anma mərasimi keçirilib.
Tədbirdə İranın Azərbaycandakı səfirliyinin əməkdaşları, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov, mərhumum ailə üzvləri, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov bildirib ki, C.Heyət görkəmli həkim, tanınmış publisist və ədəbiyyatşünas, Paris Beynəlxalq Cərrahlıq Akademiyasının üzvü olub. Bu böyük şəxsiyyətin ümumilikdə Azərbaycan üçün gördüyü işlərdən söhbət açan R.Hüseynov diqqətə çatdırıb ki, bir çox cərrahi əməliyyatlar məhz onun adı ilə bağlıdır. Tibb sahəsində qazandığı nailiyyətlər C.Heyətə böyük şöhrət gətirib.
Qeyd edilib ki, doktor C.Heyət təbabətə dair qiymətli araşdırmaların müəllifi kimi də tanınırdı. Onun kitabları tibb sahəsində yazılmış dəyərli vəsait kimi mütəxəssislər tərəfindən daim yüksək dəyərləndirilib. Bir sıra beynəlxalq elmi forum və toplantılarda öz təcrübəsinə əsaslanaraq dərin məzmunlu məruzələrlə çıxış etmiş alimin 100-dən artıq məqaləsi müxtəlif tibb jurnallarında işıq üzü görüb. C.Heyət uzun müddət cərrahlığın tədrisi və cərrahların yeni nəslinin formalaşdırılması ilə məşğul olub.
Bildirilib ki, C.Heyətin zəngin və çoxşaxəli səmərəli fəaliyyətində Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi, türk xalqlarının keçmişi, milli folklor və eləcə də islamşünaslığa dair tədqiqatlar mühüm yer tutur. Bu əsərlərdə Azərbaycan dilinin inkişaf mərhələləri, şifahi xalq ədəbiyyatı, ədəbiyyatşünaslıq, folklor, ədəbi tənqid, publisistika və fəlsəfə tarixinin müxtəlif məsələlərindən əhatəli bəhs olunur. Mədəniyyətin müxtəlif problemlərinin öyrənilməsinə münasibətdə tarixi həqiqətlərdən çıxış edərək obyektivlik nümayiş etdirən alimin ədəbi simpoziumlarda və türkoloji konfranslarda çıxışları həmişə təqdirlə qarşılanıb. C.Heyət eyni zamanda, Azərbaycanın elmi və mədəni nailiyyətlərinin geniş tanıdılması, eləcə də ədəbi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi işinə layiqli töhfələr verib.
Mərasimdə çıxış edənlər doktor Cavad Heyətlə bağlı xatirələrini bölüşüblər, abidənin önünə gül dəstələri qoyublar.

On August 14, commemoration event and opening ceremony of notable surgeon, Turkologist scientist and Professor Javad Heyat’s monument was held in the second Alley of Honor.
Event was attended by employees of Iranian Embassy to Azerbaijan, Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbayli, academician-secretary of Department of Humanitarian Sciences Teymur Karimli, head of Ataturk Center, corresponding member of ANAS Nizami Jafarov, family members of deceased and social figures.
The director of the Museum of Azerbaijan Literature, Academician Rafael Huseynov stated that, prominent physician J. Heyat, was known as a celebrate writer and literary critic, was a member of the Paris International Academy of Surgery. Talking about the work done by great figure, Huseynov noted that scientist's name is associated with many surgical procedures in Azerbaijan as well.
Scientist who delivered lectures in the several scientific international conferences, is an author of more than 100 articles which have been published on various medical journals.
In addition, was noted that, history of Azerbaijan literature, past of Turkic nations, national folklore, including researches related to Islam study were research objects of scientist. His articles embrace issues of development stages of the Azerbaijani language, folklore study, literature, folklore, literary criticism, philosophy, history, journalism etc. Meanwhile, J. Heyat contributed for wide promotion of Azerbaijan academic and cultural achievements and strengthening literary ties.
Attendees of the event shared their memories on Dr. Javad Heyat and put flowers in front of the monument.