Görkəmli alim və ictimai xadim, professor Cavad Heyətin qəbirüstü abidəsinin açılışı olub
Avqustun 14-də İkinci Fəxri xiyabanda Görkəmli alim və ictimai xadim, dünya şöhrətli cərrah, türkoloq alim, qüdrətli nasir, professor Cavad Heyətin qəbirüstü abidəsinin açılışı və xatirəsini anma mərasimi keçirilib.
Tədbirdə İranın Azərbaycandakı səfirliyinin əməkdaşları, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov, mərhumum ailə üzvləri, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov bildirib ki, C.Heyət görkəmli həkim, tanınmış publisist və ədəbiyyatşünas, Paris Beynəlxalq Cərrahlıq Akademiyasının üzvü olub. Bu böyük şəxsiyyətin ümumilikdə Azərbaycan üçün gördüyü işlərdən söhbət açan R.Hüseynov diqqətə çatdırıb ki, bir çox cərrahi əməliyyatlar məhz onun adı ilə bağlıdır. Tibb sahəsində qazandığı nailiyyətlər C.Heyətə böyük şöhrət gətirib.
Qeyd edilib ki, doktor C.Heyət təbabətə dair qiymətli araşdırmaların müəllifi kimi də tanınırdı. Onun kitabları tibb sahəsində yazılmış dəyərli vəsait kimi mütəxəssislər tərəfindən daim yüksək dəyərləndirilib. Bir sıra beynəlxalq elmi forum və toplantılarda öz təcrübəsinə əsaslanaraq dərin məzmunlu məruzələrlə çıxış etmiş alimin 100-dən artıq məqaləsi müxtəlif tibb jurnallarında işıq üzü görüb. C.Heyət uzun müddət cərrahlığın tədrisi və cərrahların yeni nəslinin formalaşdırılması ilə məşğul olub.
Bildirilib ki, C.Heyətin zəngin və çoxşaxəli səmərəli fəaliyyətində Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi, türk xalqlarının keçmişi, milli folklor və eləcə də islamşünaslığa dair tədqiqatlar mühüm yer tutur. Bu əsərlərdə Azərbaycan dilinin inkişaf mərhələləri, şifahi xalq ədəbiyyatı, ədəbiyyatşünaslıq, folklor, ədəbi tənqid, publisistika və fəlsəfə tarixinin müxtəlif məsələlərindən əhatəli bəhs olunur. Mədəniyyətin müxtəlif problemlərinin öyrənilməsinə münasibətdə tarixi həqiqətlərdən çıxış edərək obyektivlik nümayiş etdirən alimin ədəbi simpoziumlarda və türkoloji konfranslarda çıxışları həmişə təqdirlə qarşılanıb. C.Heyət eyni zamanda, Azərbaycanın elmi və mədəni nailiyyətlərinin geniş tanıdılması, eləcə də ədəbi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi işinə layiqli töhfələr verib.
Mərasimdə çıxış edənlər doktor Cavad Heyətlə bağlı xatirələrini bölüşüblər, abidənin önünə gül dəstələri qoyublar.

Состоялось открытие надгробного памятника Джавада Хейата
14 августа во второй Аллее почетного захоронения состоялось открытие надгробного памятника и церемония почтения всемирно известного хирурга и писателя, ученого-азербайджановеда Джавада Хейата.
В церемонии приняли участие сотрудники посольства Ирана в Азербайджане, члены семьи покойного, представители общественности.
Директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви Национальной Академии наук Азербайджана, академик Рафаэль Гусейнов сказал, что Дж.Хейат был выдающимся врачом, известным публицистом и литературоведом, членом Парижской международной хирургической академии. Многие хирургические новшества связаны именно с его именем. Успехи в области медицины принесли Дж.Хейату всемирную славу.
Отмечалось, что Дж.Хейат был известен и как автор ценных исследований по медицине. Его медицинские труды всегда высоко оценивались специалистами в качестве ценных пособий. Опираясь на свой опыт, ученый выступал с глубоко содержательными докладами на международных научных симпозиумах и конференциях. Более 100 статей ученого были опубликованы в различных медицинских журналах. Дж.Хейат в течение долгого времени преподавал хирургию, подготовил целую плеяду хирургов.
Было подчеркнуто, что в богатой и многосторонней деятельности Джавада Хейата важное место занимают исследования по истории азербайджанской литературы, прошлом тюркских народов, национальном фольклоре и исламоведении. В этих трудах подробно рассказывается об этапах развития азербайджанского языка, различных аспектах устного народного творчества, литературоведения, фольклора, литературной критики, публицистики и истории философии. Выступления на литературных симпозиумах и тюркологических конференциях ученого, выступающего с позиции исторических реалий при изучении различных проблем культуры и демонстрирующего объективность, всегда встречались с одобрением. Дж.Хейат внес также достойный вклад в дело широкого признания достижений науки и культуры Азербайджана, укрепления межлитературных связей.