V Beynəlxalq Azərbaycan xalçası simpoziumunun Bakı şəhərində keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Noy 15, 2016 | 12:27 / Mühüm hadisələr
Böyük tarixi keçmişə malik Azərbaycanın misilsiz mədəni sərvətləri sırasında xalçaçılıq özünəməxsus yer tutur. Milli həyat tərzimizin mühüm amili olan və çoxəsrlik inkişafı boyunca yüksək bədii-estetik keyfiyyətləri ilə seçilən bu dəyərli sənət xalqımızın zəngin dünyagörüşünün, təfəkkürünün və mənəvi varlığının aydın ifadəçisinə çevrilmişdir.
Dünya mədəniyyətinin nailiyyətlərindən biri kimi YUNESKO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilmiş ənənəvi Azərbaycan xalça sənətinin beynəlxalq aləmdə təbliği istiqamətində müvafiq işlər uğurla aparılmaqdadır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Azərbaycanın qədim xalçaçılıq sənəti ənənələrinin qorunub yaşadılmasında, gələcək nəsillərə çatdırılmasında, eləcə də geniş miqyasda tanıdılmasında əhəmiyyətini nəzərə alaraq V Beynəlxalq Azərbaycan xalçası simpoziumunun Bakı şəhərində yüksək səviyyədə təşkilinin təmin olunması məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və “Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti ilə birlikdə 2017-ci ilin oktyabr ayında Bakı şəhərində V Beynəlxalq Azərbaycan xalçası simpoziumunun təşkilinə dair tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic Azerbaijan about implementing V International Symposium on Azerbaijani Carpet in Baku
Nov 15, 2016 | 12:27 / Important events
Carpet weaving occupies a special place among the inimitable cultural riches of Azerbaijan, which has a great historical past. Being an important factor in our national way of life, this valuable art differs throughout many years of high artistic and aesthetic qualities, and has became a distinct expression of the rich world, mindset and spiritual identity of our people.
Successfully carried out the relevant work to promote in the international arena of the traditional art of Azerbaijani carpet has included as one of the achievements of world culture on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity by UNESCO.
Governed by Clause 32 of Article 109 of the Constitution of AR and to ensure the organization V International Symposium on Azerbaijani Carpet at a high level in Baku, given its importance in the preservation and development of ancient traditions of carpet art of Azerbaijan, a report to them to future generations, as well as large-scale popularization, I decree:
1. Ministery of Culture and Tourism of Azerbaijan Republic jointly with the Azerbaijan National Academy of Sciences and Open Joint Stock Company "Azerkhalcha" prepare and implement an action plan for the organization the V International Symposium on Azerbaijani carpets in October 2017 in Baku.