V Beynəlxalq Azərbaycan xalçası simpoziumunun Bakı şəhərində keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Noy 15, 2016 | 12:27 / Mühüm hadisələr
Böyük tarixi keçmişə malik Azərbaycanın misilsiz mədəni sərvətləri sırasında xalçaçılıq özünəməxsus yer tutur. Milli həyat tərzimizin mühüm amili olan və çoxəsrlik inkişafı boyunca yüksək bədii-estetik keyfiyyətləri ilə seçilən bu dəyərli sənət xalqımızın zəngin dünyagörüşünün, təfəkkürünün və mənəvi varlığının aydın ifadəçisinə çevrilmişdir.
Dünya mədəniyyətinin nailiyyətlərindən biri kimi YUNESKO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilmiş ənənəvi Azərbaycan xalça sənətinin beynəlxalq aləmdə təbliği istiqamətində müvafiq işlər uğurla aparılmaqdadır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Azərbaycanın qədim xalçaçılıq sənəti ənənələrinin qorunub yaşadılmasında, gələcək nəsillərə çatdırılmasında, eləcə də geniş miqyasda tanıdılmasında əhəmiyyətini nəzərə alaraq V Beynəlxalq Azərbaycan xalçası simpoziumunun Bakı şəhərində yüksək səviyyədə təşkilinin təmin olunması məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və “Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti ilə birlikdə 2017-ci ilin oktyabr ayında Bakı şəhərində V Beynəlxalq Azərbaycan xalçası simpoziumunun təşkilinə dair tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики О проведении в городе Баку V Международного симпозиума по азербайджанскому ковру
Ноя 15, 2016 | 12:27 / Важные события
Ковроткачество занимает особое место в ряду неподражаемых культурных богатств Азербайджана, обладающего большим историческим прошлым. Являющееся важным фактором нашего национального образа жизни это ценное искусство, отличавшееся на протяжении своего многолетнего развития высокими художественно-эстетическими качествами, стало отчетливым выразителем богатого мировоззрения, мышления и духовной самобытности нашего народа.
Успешно проводится соответствующая работа по пропаганде на международной арене традиционного азербайджанского коврового искусства, включенного как одно из достижений мировой культуры в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики и в целях обеспечения организации на высоком уровне в городе Баку V Международного симпозиума по азербайджанскому ковру, учитывая его значение в сохранении и развитии древних традиций коврового искусства Азербайджана, донесении их до грядущих поколений, а также широкомасштабной популяризации, постановляю:
1.Министерству культуры и туризма Азербайджанской Республики совместно с Национальной Академией Наук Азербайджана и Открытым акционерным обществом «Азерхалча» подготовить и осуществить план мероприятий по организации в октябре 2017 года в городе Баку V Международного симпозиума по азербайджанскому ковру.