Filologiya problemləri üzrə elmi şuranın iclasında dissertasiya mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb + Foto
Dek 05, 2016 | 10:12 / Konfranslar, İclaslar
Akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə 2016-ci il noyabrın 30-da Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatları Əlaqləndirmə Şurasının Filologiya problemləri üzrə elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda 3-ü elmlər doktorluğu, 26-sı fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 29 iddiaçının mövzusu müzakirə edilib.
Tədbirdə “Ədəbi avtobioqrafiyanın nəzəriyyəsi və tipologiyası”, “Lev Tolstoy və Azərbaycan ədəbi-nəzəri fikri”, “Bayatı yaradıcılığında ifa prosesi, funksiya və variantlaşma problemləri” adlı doktorluq disseratsiyası mövzuları, həmçinin “Müasir Azərbaycan mətbuatında aktiv və passiv leksika”, “Komponentlərindən biri heyvan adı olan bitki adları”, “Oğuz qrupu türk dillərində geyim adları”, “Dilçilik terminologiyasında sinonimlik problemi” və digər filologiya üzrə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı mövzuları nəzərdən keçirilib. Baxılmış mövzulardan 10-u isə təsdiq edilməyib.
Beləliklə, iclasda 10-nun adında dəyişiklik edilməklə, 19 dissertasiya mövzusu təsdiq edilib. Bəzi mövzular isə təsdiq olunmayıb və müraciət edənlərə tədqiqatını düzgün formalaşdırmaq üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, filologiya üzrə elmlər doktorları Atamoğlan Həsənov, Azadə Musayeva, Bədirxan Əhmədov, Fəxrəddin Veysəlli, İmamverdi Həmidov, Rəhilə Qeybullayeva, Seyfəddin Rzasoy, Qulu Məhərrəmli, Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək rəy və təkliflərini bildiriblər.

На заседании Ученого совета по проблемам филологии обсуждены темы диссертаций + Фото
30 ноября 2016 года под председательством академика Рафаэля Гусейновасостоялось очередное заседание Ученого совета по проблемам филологии Совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики.
На заседании были обсуждены темы диссертаций 29 претендентов, включая 3 по программе подготовки докторов наук, а 26 - докторов философии.
На мероприятии были рассмотрены темы докторских диссертаций «Теория и типология литературной автобиографии», «Лев Толстой и азербайджанская литературно-теоретическая мысль», «Проблемы процесса исполнения, функций и вариаций в творчестве баяты», а также по подготовке докторов философии – «Активная и пассивная лексика в современной азербайджанской печати», «Названия растений, один из компонентов которых связан с названиями животных», «Названия одежды в тюркских языках огузской группы», «Проблема синонимов в лингвистической терминологии». 10 из рассмотренных тем не были утверждены.
Таким образом, на заседании были утверждены темы 19 диссертационных работ с внесением определённых изменений в названиях 10. Некоторые темы не были утверждены, претендентам были даны соответствующие рекомендации касательно правильного оформления исследовательских работ.
Выступившие на обсуждениях академик Рафаэль Гусейнов, доктора филологических наук Атамоглан Гасанов, Азада Мусаева, Бедирхан Ахмедов, Фахраддин Вейсалли, Имамверди Гамидов, Рахиля Гейбуллаева, Гулу Магеррамли, Сейфаддин Рзасой, Шафаг Алибейли выразили свои мнения и предложения.