Filologiya problemləri üzrə elmi şuranın iclasında dissertasiya mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb + Foto
Dek 05, 2016 | 10:12 / Konfranslar, İclaslar
Akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə 2016-ci il noyabrın 30-da Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatları Əlaqləndirmə Şurasının Filologiya problemləri üzrə elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda 3-ü elmlər doktorluğu, 26-sı fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 29 iddiaçının mövzusu müzakirə edilib.
Tədbirdə “Ədəbi avtobioqrafiyanın nəzəriyyəsi və tipologiyası”, “Lev Tolstoy və Azərbaycan ədəbi-nəzəri fikri”, “Bayatı yaradıcılığında ifa prosesi, funksiya və variantlaşma problemləri” adlı doktorluq disseratsiyası mövzuları, həmçinin “Müasir Azərbaycan mətbuatında aktiv və passiv leksika”, “Komponentlərindən biri heyvan adı olan bitki adları”, “Oğuz qrupu türk dillərində geyim adları”, “Dilçilik terminologiyasında sinonimlik problemi” və digər filologiya üzrə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı mövzuları nəzərdən keçirilib. Baxılmış mövzulardan 10-u isə təsdiq edilməyib.
Beləliklə, iclasda 10-nun adında dəyişiklik edilməklə, 19 dissertasiya mövzusu təsdiq edilib. Bəzi mövzular isə təsdiq olunmayıb və müraciət edənlərə tədqiqatını düzgün formalaşdırmaq üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, filologiya üzrə elmlər doktorları Atamoğlan Həsənov, Azadə Musayeva, Bədirxan Əhmədov, Fəxrəddin Veysəlli, İmamverdi Həmidov, Rəhilə Qeybullayeva, Seyfəddin Rzasoy, Qulu Məhərrəmli, Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək rəy və təkliflərini bildiriblər.

At a meeting of the Academic Council on Philology Issues discussed topics of theses + Photo
On November 30, 2016 under the chairmanship Academician Rafael Huseynovheld a regular scientific research meeting of the Academic Council on Philology Issues of the Republic of Azerbaijan.
The meeting discussed topics of theses of 29 candidates, including 3 for the training program for doctors and 26 - doctors of philosophy.
At the event were discussed topics of doctoral theses on "Theory and typology of literary autobiography", "Lev Tolstoy and the Azerbaijani literary-theoretical thought", "Problems of the execution process, functions and variations in the works of Bayati", as well as on the preparation of PhDs - "Active and passive vocabulary in modern Azerbaijani press," "The names of the plants, one component of which is associated with the names of animals", "Clothing names in Turkic languages of Oghuz group", "The problem of synonyms in linguistic terminology". 10 of the topics have not been confirmed.
Thus, at the meeting were approved themes of 19 dissertations with the introduction of certain changes in the 10.
Some topics have not been approved, to candidates were given appropriate recommendations regarding the proper execution of research works.
Speaking at the discussions Academician Rafael Huseynov, Doctor of Philology Atamoghlan Hasanov, Azada Musayeva, Bedirhan Ahmadov, Fakhraddin Veysalli, Imamverdi Hamidov, Rakhile Geybullayeva, Gulu Maharramli, Seyfaddin Rzasoy and Shafag Alibeyli expressed their opinions and suggestions.