Ədəbiyyatşünas alim Təhsin Mütəllimovun 85 yaşı tamam olur
Yanvar ayının 18-də ölkəmizdə ədəbiyyat nəzəriyyəsi sahəsində görkəmli alim, tanınmış pedaqoq, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı Laureatı, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Təhsin Mütəllimovun 85 yaşı tamam olur.
Təhsin Mütəllimov 18 yanvar 1932-ci ildə Naxçıvan şəhərində anadan olmuşdur. O, orta təhsilini Bakı şəhər 13 saylı məktəbdə başa vurduqdan sonra Əzim Əzimzadə adına Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Məktəbinə daxil olmuşdur. 1951-ci ildə Rəssamlıq məktəbində təhsilini bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Universitetinin (hazırda Bakı Dövlət Universiteti) filologiya fakültəsində təhsilini davam etdirmişdir. 1957-1959-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin qiyabi şöbəsində Məsləhət məntəqəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
1961-1963-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının müəllimi, 1963-1965-ci illərdə baş müəllimi vəzifələrində çalışmışdır.
T.Mütəllimov 1961-ci ildə “Ə.Əbülhəsənin bədii nəsri” mövzusunda namizədlik, 1975-ci ildə isə “Ə.Haqverdiyevin sənətkarlığı” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. 1965-1978-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının dosenti, 1978-ci ildən isə professorudur. O, 2014-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Ədəbiyyat nəzəriyyəsi sahəsində tanınmış mütəxəssis hesab olunan T.Mütəllimov görkəmli ədəbiyyatşünas və tənqidçi kimi şöhrət qazanmışdır. Alim 55 ilə yaxındır ki, Bakı Dövlət Universitetində səmərəli pedaqoji fəaliyyət göstərir. Onun “Ədəbiyyatşünaslığın əsasları” və “Ədəbiyyat nəzəriyyəsi” fənlərindən dediyi mühazirələri yüksək elmi səviyyəyə malikdir.
T.Mütəllimovun “Ə.Əbülhəsənin yaradıcılığı”, “XX əsr Azrbaycan ədəbiyyatında ədəbi məktəblər”, “Sənət qayğıları” “Əbdürrəhimbəy Haqverdiyevin poetikası” kitablarında klassik və müasir ədəbiyyatımızın görkəmli ədiblərinin yaradıcılığı, həmçinin mühüm elmi nəzəri məsələlər təhlil olunmuşdur. Azərbaycan ədəbiyyatının müxtəlif yaradıcılıq problemləri, xüsusilə poetika məsələləri ilə məşğul olan alimin 200-dən çox məqaləsi elmi ictimaiyyət tərəfindən maraqla qarşılanmışdır.
Onun rəhbərliyi ilə 2 filologiya üzrə elmlər doktoru və 14 filologiya üzrə fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiya işi müdafiə olunmuşdur.
T.Mütəllimov “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin poetikası” kitabına görə 1991-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına, 2001-ci ildə isə “Qızıl qələm” mükafatına layiq görülmüşdür.
Ədəbiyyatşünaslıq elminin inkişafında əvəzsiz xidmətləri olan görkəmli alimi 85 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmi fəaliyyətində uğurlar arzu edirik.

Jan 16, 2017 | 11:23 / Jubilees
On January 18, a notable scientist in the sphere of literature theory in the country, a well known educator, State Laureate of the Republic of Azerbaijan, corresponding member of ANAS Tahsin Mutallimov is 85 years old.
Tahsin Mutallimov was born on January 18, 1932 was born in Nakhchivan. He completed secondary school No. 13 in Baku, and then entered Azerbaijan State Fine Art School after Azimzade. In 1951, after finishing his studies at the Fine Arts School he continued his studies at the Azerbaijan State University (present Baku State University) Faculty of Philology. In 1957-1959 he worked as the head of Advisory Office department of correspondence at the Azerbaijan State University.
In 1961-1963, scientist worked a teacher at Azerbaijan State University Department of History of Azerbaijan literature, as a head teacher in 1963-1965.
In 1961, T. Mutallimov defended PhD thesis on “A.Abulhasan’s artistic prose", and doctoral on "A.Hagverdiyev’s art" in1975. In 1965-1978, he was a associate professor of Baku State University in the Department of History of Azerbaijan literature, a professor since 1978. He was elected a corresponding member of the Academy of Sciences in 2014.
Scientist effectively teaches nearly fifty-five years at the Baku State University. His lectures on subjects "Fundamentals of literature" and "Literary theory" have a high scientific level.
Creativity of famous writers in classical and modern literature, as well as important theoretical issues were analyzed in scientist’s books - "A.Abulhasan’s creativity", "Literary schools of XX century Azerbaijan literature”, "Art cares", and "Abdurrahimbey Hagverdiyev’s poetics". Dealing with various creative problems of Azerbaijan literature, especially poetry articles, scientist‘s over 200 articles met with great interest by the scientific community.
Under his leadership, 2 PhDs and 14 Doctors of Sciences were defended.
T. Mutallimov was deserved to the State Prize of the Republic of Azerbaijan in 1991 for his book “Abdurrahimbey Hagverdiyev’s poetics” in 1991, and Prize "Golden Pen" in 2001.
Congratulations to the notable scientist who had exceptional merits in development of literary study, wish him robust health and endeavors in science!