Ədəbiyyatşünas alim Təhsin Mütəllimovun 85 yaşı tamam olur
Yanvar ayının 18-də ölkəmizdə ədəbiyyat nəzəriyyəsi sahəsində görkəmli alim, tanınmış pedaqoq, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı Laureatı, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Təhsin Mütəllimovun 85 yaşı tamam olur.
Təhsin Mütəllimov 18 yanvar 1932-ci ildə Naxçıvan şəhərində anadan olmuşdur. O, orta təhsilini Bakı şəhər 13 saylı məktəbdə başa vurduqdan sonra Əzim Əzimzadə adına Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Məktəbinə daxil olmuşdur. 1951-ci ildə Rəssamlıq məktəbində təhsilini bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Universitetinin (hazırda Bakı Dövlət Universiteti) filologiya fakültəsində təhsilini davam etdirmişdir. 1957-1959-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin qiyabi şöbəsində Məsləhət məntəqəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
1961-1963-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının müəllimi, 1963-1965-ci illərdə baş müəllimi vəzifələrində çalışmışdır.
T.Mütəllimov 1961-ci ildə “Ə.Əbülhəsənin bədii nəsri” mövzusunda namizədlik, 1975-ci ildə isə “Ə.Haqverdiyevin sənətkarlığı” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. 1965-1978-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının dosenti, 1978-ci ildən isə professorudur. O, 2014-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Ədəbiyyat nəzəriyyəsi sahəsində tanınmış mütəxəssis hesab olunan T.Mütəllimov görkəmli ədəbiyyatşünas və tənqidçi kimi şöhrət qazanmışdır. Alim 55 ilə yaxındır ki, Bakı Dövlət Universitetində səmərəli pedaqoji fəaliyyət göstərir. Onun “Ədəbiyyatşünaslığın əsasları” və “Ədəbiyyat nəzəriyyəsi” fənlərindən dediyi mühazirələri yüksək elmi səviyyəyə malikdir.
T.Mütəllimovun “Ə.Əbülhəsənin yaradıcılığı”, “XX əsr Azrbaycan ədəbiyyatında ədəbi məktəblər”, “Sənət qayğıları” “Əbdürrəhimbəy Haqverdiyevin poetikası” kitablarında klassik və müasir ədəbiyyatımızın görkəmli ədiblərinin yaradıcılığı, həmçinin mühüm elmi nəzəri məsələlər təhlil olunmuşdur. Azərbaycan ədəbiyyatının müxtəlif yaradıcılıq problemləri, xüsusilə poetika məsələləri ilə məşğul olan alimin 200-dən çox məqaləsi elmi ictimaiyyət tərəfindən maraqla qarşılanmışdır.
Onun rəhbərliyi ilə 2 filologiya üzrə elmlər doktoru və 14 filologiya üzrə fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiya işi müdafiə olunmuşdur.
T.Mütəllimov “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin poetikası” kitabına görə 1991-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına, 2001-ci ildə isə “Qızıl qələm” mükafatına layiq görülmüşdür.
Ədəbiyyatşünaslıq elminin inkişafında əvəzsiz xidmətləri olan görkəmli alimi 85 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmi fəaliyyətində uğurlar arzu edirik.

Исполняется 85 лет ученому-литературоведу Тахсину Муталлимову
18 января исполняется 85 лет видному азербайджанскому ученому в области теории литературы, известному педагогу, лауреату Государственной премии Азербайджанской Республики, члену-корреспонденту НАНА, профессору Тахсину Муталлимову.
Тахсин Муталлимов родился 18 января 1932 году в городе Нахчыване. Завершив среднее образование в школе №13 города Баку, поступил в Азербайджанское государственное художественное училище имени Азима Азимзаде. В 1951 году по окончании Художественного училища продолжил образование на филологическом факультете Азербайджанского государственного университета (современный Бакинский государственный университет). В 1957-1959 гг. работал начальником Консультационного пункта на заочном отделении Азербайджанского государственного университета.
В 1961-1963 гг. работал преподавателем кафедры истории азербайджанской литературы, 1963-1965 гг. - старшим преподавателем Азербайджанского государственного университета.
В 1961 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Художественная проза А.Абульгасана», а в 1975 году - докторскую диссертацию на тему «Мастерство А.Хаквердиева». В 1965-1978 годах стал доцентом, а с 1978 г. - профессором кафедры истории азербайджанской литературы Бакинского государственного университета. В 2014 году был избран членом-корреспондентом НАНА.
Известный специалист в области теории литературы прославился как выдающийся литературовед и критик. Ученый около 55 лет осуществляет эффективную педагогическую деятельность в Бакинском государственном университете. Его лекции по предметам «Основы литературоведения» и «Теория литературы» обладают высоким научным уровенем.
В книгах Т.Муталлимова «Творчество А.Абульгасана», «Литературные школы в азербайджанской литературе ХХ века», «Литературные заботы», «Поэтика Абдульрагимбека Хаквердиева» проанализированы творчества видных литераторов классической и современной литературы, а также важные научно-теоретические вопросы. Более 200 статей ученого, занимающегося различными творческими проблемами азербайджанской литературы, в частности, вопросами поэтики, вызывали большой интерес научной общественности.
Под его руководством были защищены 2 диссертации на соискание ученого звания доктора филологических наук и 14 – доктора философии по филологии.
В 1991 году за книгу «Поэтика Абдуррагим бека Хаквердиева» был удостоен Государственной премии Азербайджанской Республики, а в 2001 году - премии «Золотое перо».