Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın cari ildəki ilk iclası keçirilib + Foto
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu müəssisənin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə AMEA-nın Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının 2017-ci ildəki ilk iclası keçirilib.
İclasda 3-ü elmlər doktorluğu, 23-ü isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 26 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub.
Elmlər doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin dissertantı Fərqanə Əliyevanın “Azərbaycan tarixşünaslıq abidələrində və salnamələrdə bədii qat və ədəbiyyat məsələləri”, həmin muzeyin qiyabi doktorantı Ziyafət Hüseynovanın “XX əsr Azərbaycan qəzəlinin inkişaf xüsusiyyətləri” və Bakı Slavyan Universitetinin Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının doktorantı Səməngül Qafarovanın “Azərbaycan və rus uşaq ədəbiyyatı və folkloru: təşəkkülü, inkişaf mərhələləri və qarşılıqlı əlaqələri” mövzuları heç bir dəyişiklik olunmadan təsdiq edilib.
Tədbirdə “Den Braunun bədii mətnlərində gerçəklik və onun postmodernist strukturu (“Da Vinçi şifrəsi”, “Cəhənnəm”, “Mələklər və şeytanlar” romanları əsasında)”, “Azərbaycan uşaq mətbuatının tədqiqi məsələləri (1920-2000-ci illər)”, “Amerika hindularının dilində türk mənşəli sözlər”, “İngilis və Azərbaycan dillərində tərkib və budaq cümlə problemi”, “Mətnin aktual üzvlənməsi və mətn vahidləri”, “XIV-XV əsrlər Azərbaycan klassik ədəbiyyatında antroponimlər və onların struktur-semantik xüsusiyyətləri” kimi dissertasiya mövzuları ətrafında müzakirələr geniş elmi diskussiyaya çevrilib.
İclasda fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş dissertasiya mövzularından 5-nin adında müəyyən dəyişikliklər edilməklə 19 mövzu təsdiq edilmişdir.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, filologiya üzrə elmlər doktorları Bədirxan Əhmədov, Cəlil Nağıyev, Əsgər Rəsulov, Fexrəddin Veysəlli, İmamverdi Həmidov, Qəzənfər Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Qulu Məhərrəmli, Mehdi Kazımov, Nadir Məmmədli, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

Состоялось первое заседание Ученого совета по проблемам филологии за текущий год + Фото
В Национальном музее азербайджанской литературы НАНА под председательством директора данного учреждения, академика Рафаэля Гусейнова состоялось первое заседание Ученого совета по проблемам филологии Республиканского Совета по координации научных исследований за 2017 год.
На заседании были обсуждены 26 диссертаций, 3 из которых относились к программе подготовки докторов наук, а 23 – докторов философии.
Темы диссертаций «Вопросы художественности и литературы в памятниках и летописях азербайджанской историографии» диссертанта Национального музея азербайджанской литературы НАНА Фарганы Алиевой, «Особенности развития азербайджанских газелей ХХ века» докторанта заочного отделения музея Зияфет Гусейновой и «Азербайджанские и русские детская литература и фольклор: становление, этапы развития и взаимосвязи» докторанта кафедры азербайджанской литературы Бакинского славянского университета Семенгюль Гафаровой были утверждены без внесения изменений.
На мероприятии состоялись научные дискуссии вокруг следующих диссертационных работ - «Реалистичность и постмодернистская структура художественных текстов Дэна Брауна (на основе романов «Код Да Винчи», «Ад», «Ангелы и демоны»)», «Вопросы исследования детской прессы Азербайджана (1920-2000 годы)», «Слова тюркского происхождения на языке американских индейцев», «Проблема главного и придаточного предложения на английском и азербайджанском языках», «Актуальное членение текста и текстовые единицы» и т.д.
На заседании с внесением определенных изменений в названия 5 диссертационных работ, были утверждены 19 тем, представленных по программе подготовки докторов философии.
В обсуждениях наряду с академиком Рафаэлем Гусейновым, также выступили и выразили свои мнения и предложения доктора филологических наук Бедирхан Ахмедов, Джалил Нагиев, Аскер Расулов, Фахреддин Вейселли, Имамверди Гамидов, Газанфар Кязимов, Горхмаз Гулиев, Гулу Магеррамли, Мехди Кязымов, Надир Мамедли, Сейфаддин Рзасой и Шафаг Алибейли.