Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın cari ildəki ilk iclası keçirilib + Foto
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu müəssisənin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə AMEA-nın Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının 2017-ci ildəki ilk iclası keçirilib.
İclasda 3-ü elmlər doktorluğu, 23-ü isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 26 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub.
Elmlər doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin dissertantı Fərqanə Əliyevanın “Azərbaycan tarixşünaslıq abidələrində və salnamələrdə bədii qat və ədəbiyyat məsələləri”, həmin muzeyin qiyabi doktorantı Ziyafət Hüseynovanın “XX əsr Azərbaycan qəzəlinin inkişaf xüsusiyyətləri” və Bakı Slavyan Universitetinin Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının doktorantı Səməngül Qafarovanın “Azərbaycan və rus uşaq ədəbiyyatı və folkloru: təşəkkülü, inkişaf mərhələləri və qarşılıqlı əlaqələri” mövzuları heç bir dəyişiklik olunmadan təsdiq edilib.
Tədbirdə “Den Braunun bədii mətnlərində gerçəklik və onun postmodernist strukturu (“Da Vinçi şifrəsi”, “Cəhənnəm”, “Mələklər və şeytanlar” romanları əsasında)”, “Azərbaycan uşaq mətbuatının tədqiqi məsələləri (1920-2000-ci illər)”, “Amerika hindularının dilində türk mənşəli sözlər”, “İngilis və Azərbaycan dillərində tərkib və budaq cümlə problemi”, “Mətnin aktual üzvlənməsi və mətn vahidləri”, “XIV-XV əsrlər Azərbaycan klassik ədəbiyyatında antroponimlər və onların struktur-semantik xüsusiyyətləri” kimi dissertasiya mövzuları ətrafında müzakirələr geniş elmi diskussiyaya çevrilib.
İclasda fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş dissertasiya mövzularından 5-nin adında müəyyən dəyişikliklər edilməklə 19 mövzu təsdiq edilmişdir.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, filologiya üzrə elmlər doktorları Bədirxan Əhmədov, Cəlil Nağıyev, Əsgər Rəsulov, Fexrəddin Veysəlli, İmamverdi Həmidov, Qəzənfər Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Qulu Məhərrəmli, Mehdi Kazımov, Nadir Məmmədli, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

The first meeting of the Academic Council on the Problems of Philology for the current year + Photo
The National Museum of Azerbaijani Literature of ANAS held first meeting of the Academic Council on the Problems of Philology of the Republican Council for Research Coordination of 2017, chaired by the director of the institution, Academician Rafael Huseynov.
At the meeting 26 theses were discussed, three of which relate to the doctoral training program and 23 - doctors of philosophy.
Topics theses for doctor of sciences - "Artistic layer and literature issues in the Azerbaijan historical monuments, and chronicles” by doctoral student of the National Museum of Azerbaijani Literature of ANAS Fargana Aliyeva, "Features of development of the Azerbaijani gazelles of the XX century” by doctoral student of the same museum Ziyafat Huseynova and “Azerbaijani and Russian children's literature and folklore: formation, stages development and relationships” by doctoral student of the Department of Azerbaijani literature of the Baku Slavic University Semengul Gafarova were approved without changes.
At the event was held scientific discussions around the following theses - "Realism and the postmodern structure of literary texts by Dan Brown (based on the novel "The Da Vinci Code", "Hell", “Angels and Demons"), "Research issues of children's media of Azerbaijan (1920-2000)", “The words of Turkish origin in the language of the American Indians", "The problem is the main and subordinate clause in English and Azerbaijani languages ", "Actual division of the text and the text units", etc.
At the meeting with the introduction of certain changes in the names of 5 theses were approved 19 topics presented by the training program for doctors of philosophy.
In the discussions, along with Academician Rafael Huseynov, also made and expressed their views and suggestions Doctors of Philoloical sciences - Bedirkhan Ahmadov, Jalil Naghiyev, Askar Rasulov, Fakhraddin Veyselli, Imamverdi Hamidov, Gazanfar Kazimov, Korkmaz Guliyev, Gulu Maharramli, Mehdi Kazimov, Nadir Mammadli, Seyfaddin Rzasoy and Shafaq Alibeyli.