Akademik Həsən Əliyevin 110 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Fev 08, 2017 | 10:57 / Konfranslar, İclaslar
2017-ci ildə Azərbaycanın görkəmli təbiətşünas alimi, respublika Dövlət Mükafatı laureatı, əməkdar elm xadimi, akademik Həsən Əlirza oğlu Əliyevin anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Azərbaycanda coğrafiya və torpaqşünaslıq elmlərinin müxtəlif sahələrinin təşəkkül tapmasında, bir sıra yeni elmi istiqamətlərin bugünkü simasının müəyyənləşməsində Həsən Əliyevin müstəsna xidmətləri vardır. Alim bütün zəngin fəaliyyəti boyunca ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlıq və ölkənin təbii sərvətlərindən səmərəli istifadə üzrə kompleks proqram və silsilə layihələri daim uğurla həyata keçirmişdir.
Azərbaycanın elm xəzinəsinə dəyərli töhfələr vermiş görkəmli alim, bacarıqlı elm təşkilatçısı və tanınmış ictimai xadim Həsən Əliyevin 110 illik yubileyinin layiqincə keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə birlikdə Həsən Əliyevin 110 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on conducting 110th anniversary of Academician Hasan Aliyev Feb 08, 2017 | 10:57 / Conferences, assemblies
In 2017, outstanding scientist-naturalist of Azerbaijan, laureate of the State Prize of the Republic, Honored Scientist, Academician Hasan Alirza oglu Aliyev is 110.
Hasan Aliyev made an exceptional contribution in the formation of various branches of geography and soil science in Azerbaijan, determining the current appearance of several new research directions. Throughout its substantive activities scientist always successfully implemented comprehensive programs and cycles for environmental projects, ecological balance and rational utilization of natural resources.
In order to ensure decent of 110-year anniversary of outstanding scientist, a skilled scientific organizer and well-known public figure Hasan Aliyev, who has made a valuable contribution to the treasury of Azerbaijani science, in accordance with paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, I resolve:
1. Azerbaijan National Academy of Sciences jointly with the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan to prepare and implement Action Plan dedicated to the 110th anniversary of Hasan Aliyev.