Akademik Həsən Əliyevin 110 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Fev 08, 2017 | 10:57 / Konfranslar, İclaslar
2017-ci ildə Azərbaycanın görkəmli təbiətşünas alimi, respublika Dövlət Mükafatı laureatı, əməkdar elm xadimi, akademik Həsən Əlirza oğlu Əliyevin anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Azərbaycanda coğrafiya və torpaqşünaslıq elmlərinin müxtəlif sahələrinin təşəkkül tapmasında, bir sıra yeni elmi istiqamətlərin bugünkü simasının müəyyənləşməsində Həsən Əliyevin müstəsna xidmətləri vardır. Alim bütün zəngin fəaliyyəti boyunca ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlıq və ölkənin təbii sərvətlərindən səmərəli istifadə üzrə kompleks proqram və silsilə layihələri daim uğurla həyata keçirmişdir.
Azərbaycanın elm xəzinəsinə dəyərli töhfələr vermiş görkəmli alim, bacarıqlı elm təşkilatçısı və tanınmış ictimai xadim Həsən Əliyevin 110 illik yubileyinin layiqincə keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə birlikdə Həsən Əliyevin 110 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики О проведении 110-летнего юбилея академика Гасана Алиева
Фев 08, 2017 | 10:57 / Конференции, собрания
В 2017 году исполняется 110 лет со дня рождения выдающегося ученого-естествоведа Азербайджана, лауреата Государственной премии республики, заслуженного деятеля науки, академика Гасана Алирза оглу Алиева.
Гасану Алиеву принадлежат исключительные заслуги в формировании различных отраслей географии и почвоведения в Азербайджане, определении нынешнего облика ряда новых научных направлений. На протяжении всей своей содержательной деятельности ученый всегда успешно реализовывал комплексные программы и циклы проектов по охране окружающей среды, экологическому балансу и рациональному использованию природных ресурсов страны.
В целях обеспечения достойного проведения 110-летнего юбилея выдающегося ученого, умелого научного организатора и известного общественного деятеля Гасана Алиева, внесшего ценный вклад в сокровищницу азербайджанской науки, руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, постановляю:
1.Национальной Академии Наук Азербайджана совместно с Министерством экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики и Министерством сельского хозяйства Азербайджанской Республики подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 110-летнему юбилею Гасана Алиева.