Fev 16, 2017 | 15:43 / Mühüm hadisələr
Fevralın 15-də Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrında görkəmli yazıçı-dramaturq, teatr və kino xadimi Cəfər Cabbarlının “Almaz” pyesi əsasında yeni quruluşda hazırlanan eyniadlı tamaşa təqdim olunub.
AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu və Akademik Milli Dram Teatrının birgə təşkil etdiyi tədbirdə Milli Məclisin deputatları, tanınmış elm və mədəniyyət xadimləri, həmçinin teatr ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli ölməz sənətkarın Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətində müstəsna xidmətlərindən söz açıb. Bildirib ki, 35 illik ömrünün 20 ilini ədəbi yaradıcılığa həsr edən ədib lirik və satirik şeirləri, poema və hekayələri, tərcümələri, dram əsərləri ilə ədəbiyyatımızda böyük şöhrət qazanıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti qeyd edib ki, C.Cabbarlının milli kino sənətimizin inkişafında da misilsiz xidmətləri olub. Görkəmli ədib dəfələrlə dram əsərlərinə quruluş verərək həm rejissor, həm bədii hissə müdiri, həm də səhnə tərtibatçısı kimi fəaliyyət göstərib.
C.Cabbarlının 1930-cu illər dram yaradıcılığının “Almaz” pyesi ilə başlandığını söyləyən akademik İ.Həbibbəyli bildirib ki, əsərin ilk tamaşası 1931-ci il aprelin 13-də təqdim olunub. Diqqətə çatdırılıb ki, nümayiş olunacaq ikihissəli dramın yeni səhnə həyatı Əməkdar İncəsənət Xadimi Əli Əmirliyə məxsusdur. Tamaşanın elmi məsləhətçisi AMEA-nın müxbir üzvü, professor Nizami Cəfərov, bədii rəhbəri Xalq Artisti Azərpaşa Nemətov, rejissorları Anar Sadıqov və Əlif Cahangirli, bəstəkarı isə Xalq Artisti Siyavuş Kərimidir.
Sonra yeni quruluşda hazırlanmış tamaşa nümayiş olunub.
Uzun illərdən sonra yeni quruluşda təqdim olunan tamaşada iştirak edən aktyor heyəti rolları böyük ustalıqla ifa ediblər. Eyni zamanda, əsərin məğzi fonunda cərəyan edən hadisələr tamaşaçı kütləsinə professional şəkildə çatdırılıb.

Play "Diamond" shown in new statement
On February 15, the Azerbaijan State Academic National Drama Theatre in a new production was presented the play"Diamond", prepared on the basis of the play of the outstanding playwright, famous film and theater Jafar Jabbarli.
The event, held under the joint support of the Literature Institute after Nizami of ANAS and Academic National Drama Theatre was attended by MPs, prominent figures of science and culture, as well as representatives of the theater community.
At the event, ANAS Vice-President, Director of the Institute of Literature after Nizami, Academician Isa Habibbeyli spoke about the exceptional merit of the immortal masters in Azerbaijan literature and culture. It was noted that, a writer who has devoted 20 years to literary works, has won great fame in his native literature lyrical and satirical stories, poems, poems, translations of dramatic works.
Vice-President of ANAS noted that, J.Jabbarli belong invaluable merits in the development of domestic national cinema. Having developed the formulation of many dramatic works, a distinguished man of letters functioned as director and leader of the art and set designer.
Noting that, J.Jabbarli’s dramatic work of 1930s started with the play "Diamond", Academician I.Habibbeyli brought to the attention of the audience that the play premiered on April 13, 1931. It was reported that a new stage life of drama in two parts belong to the Honoured Art Worker Ali Amirli. Scientific consultant of performance - corresponding member of ANAS, Professor Nizami Jafarov, the art director - People's Artist Azerpasha Nematov, directors - Anar Sadigov and Alif Jahangirli, composer - People's Artist Siyavush Karimi.
Then it was staged, prepared in a new production.
The performance, presented in a new version after years, the cast performed the role with great skill. At the same time, the events unfolding against the backdrop of essentially works were presented to a professional audience.