AMEA alimləri qarşısında duran vəzifələr müzakirə olunub
AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə iclasında ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamlarından irəli gələn və Akademiya alimləri qarşısında duran vəzifələr müzakirə olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanda humanitar və ictimai elmlər sahəsində keçirilən islahatlardan danışaraq bu sahələrin yüksək dövlət qayğısı ilə əhatə olunduğunu bildirib. 2017-ci ilin Azərbaycanda "İslam Həmrəyliyi İli" elan olunması, Molla Pənah Vaqifin anadan olmasının 300 illiyi və V Beynəlxalq Azərbaycan xalçası simpoziumunun keçirilməsi haqqında verilən Prezident Sərəncamlarının əhəmiyyətini vurğulayan akademik İ.Həbibbəyli keçiriləcək beynəlxalq konfranslar, çap olunacaq kitablar və məqalələr topluları, uşaq və yeniyetmələr üçün İslam ensiklopediyasının hazırlanması, sərgilərin təşkili ilə əlaqədar alimlərin qarşısında duran vəzifələrdən danışıb.
Müzakirələrdə AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrini əhatə edən elmi-tədqiqat institutlarının və muzeylərin rəhbərləri iştirak ediblər. Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova, institut rəhbərləri - akademiklər Rafael Hüseynov, Nailə Vəlixanlı, müxbir üzvlər Muxtar İmanov, Möhsün Nağısoylu, Ərtegin Salamzadə, Şahin Mustafayev, professorlar İlham Məmmədzadə, Musa Qasımlı, Maisə Rəhimova, Aytən Mustafayeva, Gülbəniz Babaxanlı və başqaları təmsil etdikləri elmi-tədqiqat müəssisələrində keçirilməsi planlaşdırılan elmi konfrans və sessiyalar, sərgilər barədə mülahizələrini və təkliflərini irəli sürüblər. "Azərxalça" Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin sədri, professor Vidadi Muradov V Beynəlxalq Azərbaycan xalçası simpoziumu ilə əlaqədar olaraq başçılıq etdiyi qurumun üzərinə düşən vəzifələr və görülmüş işlər haqqında məlumat verib.
Tədbirdə, həmçinin uşaq və yeniyetmələr üçün nəzərdə tutulan İslam ensiklopediyasının nəşrini təmin etmək məqsədilə akademik İ.Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə müvafiq komissiya və işçi qrupu yaradılıb.
İclasda AMEA-nın İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəhbəri Zülfüqar Fərzəliyev, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov, “Elm” nəşriyyatının direktoru Hafiz Abıyev çıxış edərək rəhbərlik etdikləri qurumlarda görüləcək işlərdən bəhs ediblər.
Sonda akademik İ.Həbibbəyli müəyyən olunmuş tədbirlər planlarında nəzərdə tutulan məsələlərin yüksək elmi-təşkilati səviyyədə keçirilməsi üçün tanınmış alimlərlə yanaşı, gənc elmi qüvvələrin də imkanlarından istifadə edilməsinin əhəmiyyətli olduğunu bildirib.

Feb 22, 2017 | 15:46 / Conferences, assemblies
In a joint meeting of Human Sciences and Social Sciences Divisions of ANAS were discussed tasks stemming out from Orders of President Ilham Aliyev and academy scientists.
Opening the meeting, Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli spoke of reforms in the fields of human and social sciences. Stressing the importance of President’s Orders on announcing 2017 the "Year of the Islamic Solidarity”, holding 300th anniversary of Molla Panah Vagif, and V International Azerbaijani Carpet Symposium I.Habibbeyli told about tasks of scientists concerning international conferences to be held, books article collections to be published, including preparing Islamic encyclopedia for children and adolescents, and organization of exhibitions.
Discussions were attended by heads of research institutes and museums of aforementioned divisions of ANAS. Academician-Secretary of Human Sciences Division Academician Teymur Karimli, Acting Academician-Secretary of Social Sciences Division and corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova, institute directors – Academicians Rafael Huseynov, Naila Valikhanli, corresponding members – Mukhtar Imanov, Mohsun Naghisoylu, Ertegin Salamzadeh, Shahin Mustafayev, Professors – Ilham Mammadzade, Musa Gasimli, Maisa Rahimova, Ayten Mustafayeva, Gulbeniz Babakhanli and others recommended their suggestions on conference and scientific sessions to be held at the research institutes led by them. Chairman of Executive Board of “Azerkhalca” Open Joint Stock Company, Professor Vidadi Muradov informed about tasks set forth his organization and works done related to V International Azerbaijani Carpet Symposium.
A certain commission and working group guided by Academician Isa Habibbeyli was created at the event due to ensure the publication of Islamic encyclopedia for children and adolescents.
At the meeting, head of Public Relations and Science Popularization Office of ANAS Zulfugar Farzaliyev, chairman of Young Scientists and Specialists Council PhD in Physics Famin Salmanov, director of “Elm” publisher Hafiz Abiyev dealt with fulfillments to be done at the organizations led by them.