AMEA alimləri qarşısında duran vəzifələr müzakirə olunub
AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə iclasında ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamlarından irəli gələn və Akademiya alimləri qarşısında duran vəzifələr müzakirə olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanda humanitar və ictimai elmlər sahəsində keçirilən islahatlardan danışaraq bu sahələrin yüksək dövlət qayğısı ilə əhatə olunduğunu bildirib. 2017-ci ilin Azərbaycanda "İslam Həmrəyliyi İli" elan olunması, Molla Pənah Vaqifin anadan olmasının 300 illiyi və V Beynəlxalq Azərbaycan xalçası simpoziumunun keçirilməsi haqqında verilən Prezident Sərəncamlarının əhəmiyyətini vurğulayan akademik İ.Həbibbəyli keçiriləcək beynəlxalq konfranslar, çap olunacaq kitablar və məqalələr topluları, uşaq və yeniyetmələr üçün İslam ensiklopediyasının hazırlanması, sərgilərin təşkili ilə əlaqədar alimlərin qarşısında duran vəzifələrdən danışıb.
Müzakirələrdə AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrini əhatə edən elmi-tədqiqat institutlarının və muzeylərin rəhbərləri iştirak ediblər. Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova, institut rəhbərləri - akademiklər Rafael Hüseynov, Nailə Vəlixanlı, müxbir üzvlər Muxtar İmanov, Möhsün Nağısoylu, Ərtegin Salamzadə, Şahin Mustafayev, professorlar İlham Məmmədzadə, Musa Qasımlı, Maisə Rəhimova, Aytən Mustafayeva, Gülbəniz Babaxanlı və başqaları təmsil etdikləri elmi-tədqiqat müəssisələrində keçirilməsi planlaşdırılan elmi konfrans və sessiyalar, sərgilər barədə mülahizələrini və təkliflərini irəli sürüblər. "Azərxalça" Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin sədri, professor Vidadi Muradov V Beynəlxalq Azərbaycan xalçası simpoziumu ilə əlaqədar olaraq başçılıq etdiyi qurumun üzərinə düşən vəzifələr və görülmüş işlər haqqında məlumat verib.
Tədbirdə, həmçinin uşaq və yeniyetmələr üçün nəzərdə tutulan İslam ensiklopediyasının nəşrini təmin etmək məqsədilə akademik İ.Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə müvafiq komissiya və işçi qrupu yaradılıb.
İclasda AMEA-nın İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəhbəri Zülfüqar Fərzəliyev, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov, “Elm” nəşriyyatının direktoru Hafiz Abıyev çıxış edərək rəhbərlik etdikləri qurumlarda görüləcək işlərdən bəhs ediblər.
Sonda akademik İ.Həbibbəyli müəyyən olunmuş tədbirlər planlarında nəzərdə tutulan məsələlərin yüksək elmi-təşkilati səviyyədə keçirilməsi üçün tanınmış alimlərlə yanaşı, gənc elmi qüvvələrin də imkanlarından istifadə edilməsinin əhəmiyyətli olduğunu bildirib.

Обсуждены задачи, стоящие перед учеными НАНА
На совместном заседании отделений Гуманитарных и Общественных наук НАНА были обсуждены задачи, стоящие перед учеными Академии и вытекающие из Распоряжений Президента страны Ильхама Алиева.
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о реформах, проводимых в Азербайджане в области гуманитарных и общественных наук, и сказал, что эти сферы охвачены высокой государственной заботой. Подчеркнув значение Распоряжений Президента об объявлении 2017 года в Азербайджане «Годом исламской солидарности», праздновании 300-летия со дня рождения Моллы Панаха Вагифа и проведении 5-го международного симпозиума азербайджанского ковра, академик И.Габиббейли рассказал о задачах, стоящих перед учеными в связи с организацией международных мероприятий, изданием книг и сборников статей, подготовкой Исламской энциклопедии для детей и подростков, организацией выставок и др.
В обсуждениях приняли участие руководители научно-исследовательских институтов и музеев, охватывающих отделения Гуманитарных и Общественных наук НАНА. Академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, академик Теймур Керимли, и.о. академика-секретаря Отделения общественных наук, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова, руководители институтов - академики Рафаэль Гусейнов, Наиля Велиханлы, члены-корреспонденты Мухтар Иманов, Мохсун Нагысойлу, Эртегин Саламзаде, Шахин Мустафаев, профессора Ильхам Мамедзаде, Муса Гасымлы, Маиса Рагимова, Айтен Мустафаева, Гюльбениз Бабаханлы и другие выдвинули свои предложения касательно научных конференций, сессий и выставок, которые будут организованы в руководимых ими научных учреждениях.
Председатель Правления Открытого Акционерного Общества «Азерхалча», профессор Видади Мурадов проинформировал о работе, проделанной в возглавляемой им структуре касательно проведения V Международного симпозиума азербайджанского ковра.
На мероприятии с целью обеспечения издания Исламской энциклопедии для детей и подростков была создана соответствующая комиссия и рабочая группа под руководством академика И.Габибейли.
На заседании начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки НАНА Зульфугар Фарзалиев, председатель Совета молодых ученых и специалистов, доктор философии по физике Фамин Салманов, директор издательства «Наука» Хафиз Абыев в своих выступлениях рассказали о предстоящей работе в руководимых ими структурах.