Filologiya problemləri üzrə elmi şuranın iclasında dissertasiya mövzularının müzakirəsi aparılıb + Foto
Mart 06, 2017 | 11:02 / Konfranslar, İclaslar
AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə keçirilən tədbirdə 1-i elmlər doktorluğu, 20-i fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 21 dissertasiya mövzusunun müzakirəsi aparılıb.
Əvvəlcə akademik R.Hüseynov şuraya elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlığı proqramları üzrə daxil olan doktorant və dissertantların mövzuları, rəhbərləri və məsləhətçiləri barədə məlumat verib.
Tədbirdə elmlər doktoru hazırlığı proqramı üzrə AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun dissertantı Gülnarə Həsənovanın “XX əsrin əvvəlləri və müasir dövr Azərbaycan ədəbiyyatında Lev Tolstoy yaradıcılığının resepsiyası” mövzusunun adında düzəliş edilərək “Lev Tolstoy yaradıcılığının Azərbaycan ədəbiyyatında resepsiyası” şəklində təsdiq edilib.
Fəlsəfə doktorluğu proqramı hazırlığı üzrə “Komponentlərindən biri heyvan adı olan fitonimlərin struktur-semantik xüsusiyyətləri və linqvokulturoloji təhlili”, “İngilis və Azərbaycan dillərində kauzativ feillərin praqmatik-koqnitiv xüsusiyyətləri”, “Əli İldırımoğlu yaradıcılığında milli-mənəvi özünüdərk problemi”, “XX əsrdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyindəki ədəbi müzakirələrin yaradıcılıq prosesləri və ədib talelərinə təsiri”, “Müasir ingilis dilində funksional-semantik inkarlıq kateqoriyası”, “Rus tarixi romanlarında qəhrəman problemi (1930-1960-cı illər)” və digər dissertasiya mövzularının adlarında müəyyən düzəlişlər edilməklə, dəqiqləşdirmələr aparılmaqla təsdiq edilib.
Beləliklə, iclasda 9-nun adında dəyişiklik edilməklə, 15 dissertasiya mövzusu təsdiq edilib. 6 nəfərin mövzusu isə təsdiq olunmayıb və müraciət edənlərə tədqiqatını düzgün formalaşdırmaq üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, filologiya üzrə elmlər doktorları Atamoğlan Həsənov, Azadə Musayeva, Bədirxan Əhmədov, Bilal İsmayılov, Cəlil Nağıyev, Əsgər Rəsulov, Fexrəddin Veysəlli, İmamverdi Həmidov, Qəzənfər Kazımov, Qulu Məhərrəmli, Seyfəddin Rzasoy çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

На заседании Научного совета по проблемам филологии были проведены широкие обсуждения диссертационных тем + Фото
Мар 06, 2017 | 11:02 / Конференции, собрания
В Национальном музее азербайджанской литературы НАНА состоялось очередное заседание Научного совета по проблемам филологии Республиканского совета по координации научных исследований.
На мероприятии, проведенном под председательством академика Рафаэля Гусейнова, были проведены обсуждения 21 диссертационной темы, в том числе 1 темы, представленной по программе подготовки докторов наук и 20 тем - по программе подготовки докторов философии.
Сначала академик Р.Гусейнов проинформировал о темах, руководителях и консультантах входящих в Совет докторантов и диссертантов по программам подготовки докторов наук и докторов философии.
На мероприятии тема диссертанта по программе подготовки докторов наук Института литературы имени Низами НАНА Гюльнары Гасановой «Рецепция творчества Льва Толстого в азербайджанской литературе начала XX века и современного периода» после внесения определенных поправок была утверждена под заголовком «Рецепция творчества Льва Толстого в азербайджанской литературе».
Диссертационные темы по программе подготовки докторов философии «Структурно-семантические особенности и лингвокультурологический анализ фитонимов, один из компонентов которых является имена животных», «Прагматичной-когнитивные особенности каузативных глаголов в азербайджанском и английском языках», «Проблема национально-духовного самосознания в творчестве Али Ильдырымоглы», «Функционально-семантическая категория отрицания в современном английском языке», «Проблема героя в русских исторических романах (1930-1960 гг.)» с внесением определенных поправок были утверждены.
Таким образом, на заседании с изменением названий 9, были утверждены 15 диссертационных тем. Диссертационные темы 6 соискателей не были утверждены.
В обсуждениях наряду с академиком Рафаэлем Гусейновым, выразили свои мнения и предложения также доктора филологических наук Атамоглан Гасанов, Азада Мусаева, Бадрхан Ахмадов, Билал Исмаилов, Джалил Нагиев, Аскар Расулов, Фахреддин Вейселли, Имамверди Гамидов, Газанфар Кязимов, Гулу Магеррамли, Сейфаддин Рзасой.