Humanitar elmlər üzrə tədqiqatların vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə edilib
Martın 6-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimlinin “AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi müəssisələrində aparılan tədqiqatların vəziyyəti və inkişaf perspektivləri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Akademik rəhbərlik etdiyi bölmədə yerinə yetirilən elmi və elmi-təşkilati işlər haqqında geniş məlumat verib. Bildirib ki, ötən müddət ərzində aparılan tədqiqat işləri ölkənin sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi və intellektual inkişafına istiqamətlənib, elmi-təşkilati fəaliyyətdə innovativ ideyaların tətbiqinə xüsusi önəm verilib.
İclasda akademik Teymur Kərimli institut və təşkilatların 2016-cı ildə əldə etdiyi mühüm nəticələrdən danışıb: “Bölmə üzrə 9-u xaricdə olmaqla 167 kitab, 232-si xaricdə olmaqla 2024 məqalə və 37-si xaricdə olmaqla 160 tezis nəşr edilib. İmpakt faktorlu jurnallarda əməkdaşların 29 məqaləsi çap olunub. Alimlərin elmi əsərlərinə 111 dəfə istinad edilib. Bölmənin elmi müəssisələrində fəlsəfə doktorluğu üzrə 43, elmlər doktorluğu üzrə 5 dissertasiya işi müdafiə edilib. Hazırda 46 əyani, 98 qiyabi doktorant, 235 dissertant və 11 magistrant təhsil alır. Bundan başqa, keçən il bölmə üzrə əməkdaşlar 5 qrant proqramının qalibi olublar”.
Akademik-katib bölmənin elm və təhsilin inteqrasiyası və beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi sahəsində fəaliyyətindən də bəhs edib. Bildirib ki, ötən il elmi müəssisələrdə Təhsil Nazirliyinin xətti ilə ali təhsil ocaqlarının alim kollektivi stajartırma, tələbələri isə təcrübəkeçmə kurslarında iştirak ediblər. Ölkə universitetləri ilə elm və təhsil sahəsində birgə fəaliyyəti nəzərdə tutan bir sıra əməkdaşlıq müqavilələri imzalanıb və bölmə üzrə 100-dən çox alim və mütəxəssis ali məktəblərdə pedaqoji fəaliyyətlə məşğuldur.
2016-cı ildə bölmənin institut və təşkilatlarının Almaniya, Polşa, Türkiyə, Rusiya, Ukrayna, Türkmənistan, Özbəkistan, İran, Çin və digər ölkələrin elmi və ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirdiyini deyən akademik-katib bu ölkələrin elm və mədəniyyət xadimləri ilə görüşlər keçirildiyini, bölmə alimlərinin elmi ezamiyyətlərə göndərildiyini qeyd edib.
Məruzəçi ölkə başçısı tərəfindən təsdiq edilmiş dövlət proqramları çərçivəsində, o cümlədən Rəyasət Heyətinin qərarları ilə keçirilən respublika və beynəlxalq səviyyəli tədbirlər haqqında da ətraflı məlumat verib.
Məruzə dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyətində müzakirə olunub. Müəyyən olunan perspektiv istiqamətlər Humanitar Elmlər Bölməsinin gələcək fəaliyyəti üçün əsas kimi qəbul edilib. Bundan başqa, bölməyə daxil olan müəssisələrin elmi fəaliyyətinin səmərəliliyini yüksəltmək üçün ortaq mültidissiplinar proqram və layihələrin hazırlanması, elmi tədqiqatların əlaqələndirilməsi, gənc alimlərin beynəlxalq miqyaslı qrant müsabiqələrdə iştirakının təmin edilməsi, həmçinin perspektiv istiqamətlərdə magistratura və doktorantura üzrə kadr hazırlığının aparılmasına dair tapşırıqlar verilib.

Discussed the state and further promising areas of scientific research in the humanitarian sciences
At a regular meeting of the Presidium of ANAS, which was held on March 6, the report of Academician-Secretary of the Division of Humanitarian Sciences of ANAS, Academician Teymur Karimli on "Status and further promising areas of research in humanitarian sciences conducted in scientific institutions of the Division of Humanitarian Sciences of ANAS" was listened. The academician spoke in detail about the scientific and scientific-organizational work that was carried out in the department he headed. He noted that the research work that was conducted over the past period was aimed at socio-economic, cultural, moral and intellectual development of the country, and special attention was paid to the application of innovative ideas in the course of scientific and organizational activities.
At the meeting, Academician Teymur Kerimli spoke about important results received by institutes and organizations in 2016: "167 books were published on the department, 9 of which were published abroad, 2,024 articles published, 232 of which were published abroad, and 160 theses, 37 of which were published abroad. Employees of scientific institutions published 29 articles in journals with impact factor. The works of scientists were referred 111 times. In the scientific institutions of the department 43 theses for the degree of Doctor of Philosophy and 5 dissertations for the scientific degree of Doctor of Sciences are defended. Currently, 46 doctoral students are enrolled in the institutes at full-time and 98 on correspondence departments, 235 dissertators and 11 undergraduates. In addition, last year the department employees won in 5 grant programs."
The Academiian-Secretary also spoke about the activities of the branch in the field of integrating science and education and expanding international relations. He noted that in the reporting year, the pedagogical staff of higher educational institutions took part in the courses of professional development in the scientific institutions of the ANAS at the Ministry of Education, and the students were practicing. Agreements on cooperation were signed, providing for joint activities with the universities of the republic in the field of science and education, more than 100 scientists and specialists of the department are engaged in teaching activities in higher schools.
Having said that in 2016 the institutes and organizations of the branch expanded cooperation with scientific centers and higher educational institutions of Germany, Poland, Turkey, Russia, Ukraine, Turkmenistan, Uzbekistan, Iran, China, etc., the Academician-Secretary noted that they were organized Meetings with scientists and cultural figures of these countries, the scientists of the department were sent to scientific missions.
The speaker also spoke in detail about the events of the republican and international level implemented in the framework of state programs approved by the head of state, as well as in accordance with the decisions of the Presidium of ANAS.
After listening to the report, discussions took place. These long-term directions were adopted as a basis for further activities of the Humanities Division. In addition, in order to increase the fruitfulness of the scientific activities of the institutions of the department, it was entrusted to develop joint multidisciplinary programs and projects, coordinate scientific research, ensure the participation of young scientists in international competitions for receiving grants, and also provide staff training in magistracy and doctoral studies in promising scientific fields.