"Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı"na iki alim layiq görülüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin aprelin 19-da keçirilmiş iclasında "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı" müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə sözügedən medalla təltif etmək səlahiyyətinin ölkə başçısının 27 iyun 2014-cü il tarixli Fərmanı ilə Akademiyaya verildiyini qeyd edib. Akademik müsabiqədə iştirak etmək üçün namizədliyi irəli sürülmüş alimlər haqqında təqdimatların müvafiq sənədlərlə birlikdə Ekspert Komissiyasına təqdim olunduğunu bildirib: "Komissiyanın bu il keçirilmiş yekun iclasında Qızıl medala layiq görülən namizədlər seçilib və onlar haqqında müvafiq rəylər Rəyasət Heyətinə təqdim edilib".
Müsabiqənin nəticələrinə görə müstəqillik illərində Azərbaycanda elm və təhsil sahəsində həyata keçirilmiş mühüm beynəlxalq layihə olan Oksford Universitetində Nizami Gəncəvi adına Azərbaycan və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsindəki müstəsna xidmətlərinə görə AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Paşayeva, Azərbaycanın mədəni və tarixi irsinin dünya miqyasında elmi əsaslarla öyrənilməsinə verdiyi xüsusi dəstəyə görə isə Oksford Universitetində Nizami Gəncəvi adına Azərbaycan və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin İngiltərə tərəfindən rəhbəri, professor Robert Hoyland Qızıl medala layiq görülüblər.
Rəyasət Heyəti adları çəkilən alimlərin medalla təltif olunması və hər birinə 10 min manat məbləğində pul mükafatının verilməsi barədə qərar qəbul edib.

Apr 19, 2017 | 17:22 / Important events
At the meeting of the Presidium of ANAS, which was held on April 19, the results of the contest for the "Gold Medal named after Nizami Ganjavi" were announced.
President of ANAS, Academician Akif Alizade noted that the right to reward the above-mentioned medal was given to the Academy by the Decree of the Head of State of June 27, 2014. The academician said that the submissions about the scientists, whose nominee was nominated for participation in the contest, and the relevant documents were submitted to the Expert Committee: "At the final meeting of the commission this year, nominees were selected to receive a gold medal, after which the relevant feedback was presented to the Presidium."
According to the results of the contest, the "Gold Medal named after Nizami Ganjavi" was awarded corresponding member of ANAS Nargiz Pashayeva - for her special services in the creation of Scientific Center of Azerbaijan and Caucasus named after Nizami Ganjavi at the Oxford University, which is an important international project in the field of science and education and Professor Robert Hoyland for his special support for scientific study of Azerbaijan's cultural and historical heritage on a global scale.
The Presidium adopted a resolution on awarding the above-named scientists with a medal and handing each of them a cash prize of 10,000 manat.