"Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı"na iki alim layiq görülüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin aprelin 19-da keçirilmiş iclasında "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı" müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə sözügedən medalla təltif etmək səlahiyyətinin ölkə başçısının 27 iyun 2014-cü il tarixli Fərmanı ilə Akademiyaya verildiyini qeyd edib. Akademik müsabiqədə iştirak etmək üçün namizədliyi irəli sürülmüş alimlər haqqında təqdimatların müvafiq sənədlərlə birlikdə Ekspert Komissiyasına təqdim olunduğunu bildirib: "Komissiyanın bu il keçirilmiş yekun iclasında Qızıl medala layiq görülən namizədlər seçilib və onlar haqqında müvafiq rəylər Rəyasət Heyətinə təqdim edilib".
Müsabiqənin nəticələrinə görə müstəqillik illərində Azərbaycanda elm və təhsil sahəsində həyata keçirilmiş mühüm beynəlxalq layihə olan Oksford Universitetində Nizami Gəncəvi adına Azərbaycan və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsindəki müstəsna xidmətlərinə görə AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Paşayeva, Azərbaycanın mədəni və tarixi irsinin dünya miqyasında elmi əsaslarla öyrənilməsinə verdiyi xüsusi dəstəyə görə isə Oksford Universitetində Nizami Gəncəvi adına Azərbaycan və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin İngiltərə tərəfindən rəhbəri, professor Robert Hoyland Qızıl medala layiq görülüblər.
Rəyasət Heyəti adları çəkilən alimlərin medalla təltif olunması və hər birinə 10 min manat məbləğində pul mükafatının verilməsi barədə qərar qəbul edib.

Двое ученых удостоены «Золотой медали имени Низами Гянджеви»
На заседании Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана, которое состоялось 19 апреля, были обнародованы результаты конкурса на получение «Золотой медали имени Низами Гянджеви».
В своем выступлении президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что право награждения вышеназванной медалью было дано Академии Указом главы государства от 27 июня 2014 года. Академик сообщил, что представления об ученых, чья кандидатура была выдвинута для участия на конкурсе, и соответствующие документы были представлены Экспертной комиссии: «На заключительном заседании комиссии в этом году были избраны кандидаты на получение золотой медали, после чего соответствующие отзывы были представлены Президиуму».
По результатам конкурса, «Золотой медали имени Низами Гянджеви» были удостоены член-корреспондент НАНА Наргиз Пашаева – за особые заслуги в создании при Оскфордском университете Научного Центра Азербайджана и Кавказоведения имени Низами Гянджеви, который является важным международным проектом в области науки и образования, осуществленным в годы независимости, и обеспечении его плодотворной деятельности, и руководитель Научного Центра Азербайджана и Кавказоведения имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете от британской стороны, профессор Роберт Хойланд – за особую поддержку, которую он оказывает научному изучению культурного и исторического наследия Азербайджана в мировом масштабе.
Президиум принял постановление о награждении вышеназванных ученых медалью и вручении каждому из них денежной премии в размере 10 тысяч манатов.