AMEA-nın Ümumi yığıncağının 29 aprel 2016-cı il tarixli qərarının icrası haqqında hesabat dinlənilib
Apr 19, 2017 | 17:37 / Konfranslar, İclaslar
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin bu gün keçirilən iclasında AMEA-nın Ümumi yığıncağının 29 aprel 2016-cı il tarixli qərarının icrası haqqında hesabat təqdim edilib. Bildirilib ki, "AMEA Rəyasət Heyətinin 2015-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında" qərarın müvafiq bəndlərində Rəyasət Heyətinə bir sıra tapşırıqlar verilib və həmin bəndlər üzrə mühüm işlər görülüb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin AMEA-nın 70 illik yubileyində qarşıya qoyduğu vəzifələri və müəyyən etdiyi prioritetləri rəhbər tutaraq "Azərbaycan elminin inkişaf doktrinası"nın layihəsinin hazırlandığı qeyd edilib. Sənədin layihəsi Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının iclasında geniş müzakirə olunub. Şura üzvlərinin təklif və tövsiyələri nəzərə alınmaqla layihə yenidən işlənilib və razılaşdırılması üçün müvafiq nazirliklərə təqdim edilib. Nazirliklər tərəfindən verilən rəy və təkliflər nəzərə alınıb. Rəyasət Heyətinin 18 noyabr 2016-cı il tarixli qərarı ilə layihə bəyənilib və baxılması üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim olunub.
Vurğulanıb ki, 2016-cı ildə aktual elmi və texnoloji problemlərin həllinə, ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafı istiqamətində multidissiplinar tədqiqatların aparılmasına yönəlmiş elmi tədqiqat proqramlarının maliyyələşdirilməsi ilə bağlı Rəyasət Heyəti tərəfindən qəbul edilmiş qərarların icrası təmin edilib.
"Müstəqillik yollarında - 25" kitabının hazırlandığı, həmçinin ölkə başçısının 2016-cı ilin "Multikulturalizm ili" elan edilməsi haqqında sərəncamından irəli gələn məsələlərin həllini təmin etmək məqsədilə Rəyasət Heyətinin təsdiq etdiyi Tədbirlər planına uyğun olaraq "Azərbaycan multikulturalizminin ədəbi-bədii qaynaqları" və "Multikulturalizm: meyillər və reallıqlar" kitablarının nəşr olunduğu, AMEA-da "Azərbaycanda fəlsəfə, tolerantlıq və multikulturalizm" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Hesabat ilində informasiya texnologiyalarının tətbiqinin aktual məsələlərinin araşdırıldığı, biliklər cəmiyyəti şəraitində müəllif hüquqlarının, intellektual mülkiyyətin qorunmasının aktual məsələləri, o cümlədən plagiatlıq, piratçılıq, vərəsəlik, habelə elmin kommersiyalaşdırılması, patentləşdirmə, intellektual mülkiyyətin sığortalanması məsələləri ilə bağlı mövcud problemlər, İnternet mühitində bu məsələ ilə bağlı yaranan əlavə çətinliklərin araşdırıldığı, Azərbaycanda müvafiq problemlərin həllinə dair təkliflərin irəli sürüldüyü qeyd olunub. Bildirilib ki, Avropa Komissiyasının Erasmus+ proqramı çərçivəsində "Azərbaycanda doktorantura təhsilinin təkmilləşdirilməsi və Vahid Avropa Təhsil Məkanının tələblərinə uyğun strukturlaşdırılması (Nizami layihəsi)" üzrə bir sıra işlər görülüb, ölkənin hərbi sənayesinin inkişafı və müdafiə qüdrətinin gücləndirilməsi istiqamətində elmi tədqiqat işləri genişləndirilib, müvafiq elmi müəssisələrdə yeni yüksəkməhsuldar bitki sortlarının yaradılması üzrə molekulyar və genom seleksiyası, bitki genomlarının oxunması, biomüxtəlifliyin mühafizəsi, münbitliyini itirmiş torpaqların bərpası və məhsuldarlığının yaxşılaşdırılması, balıqçılıq və kənd təsərrüfatı heyvandarlığı sahələrində təhlükəsiz ərzaq məhsullarının yaradılması, yeni qida əhəmiyyətli bitki növlərinin introduksiyası istiqamətlərində innovativ multidissiplinar tədqiqatlar aparılıb.
Ötən il elm və təhsilin, ümumilikdə elmi-texniki sferanın normativ-hüquqi bazasının hazırlanması istiqamətində bir sıra işlər görülüb, normativ-hüquqi sənədlərin bu sahədə qəbul olunmuş aktlara və mövcud qanunvericiliyin tələblərinə uyğunlaşdırılması işləri davam etdirilir.
Bildirilib ki, humanitar və ictimai elmlər sahəsində aparılan elmi-tədqiqat işlərində azərbaycançılıq məfkurəsinin tədqiqi və təbliğinə böyük diqqət yetirilib, Azərbaycan tarixinin elmi nəzəri-metodoloji əsaslarına yenidən baxılıb, Azərbaycan tarixinin yeni konsepsiyası yaradılıb.
AMEA-nın innovasiya fəaliyyətinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində mühüm işlər həyata keçirilib və bu sahədə innovasiya yönümlü qurumlarla əməkdaşlıq genişləndirilib. Akademiyanın elmi müəssisələrində elmin kommersiyalaşdırılması, elmtutumlu məhsulların istehsalı, ideyaların praktikada tətbiqi istiqamətində fəaliyyətlərini artırmaqla büdcədənkənar əlavə maliyyə vəsaitinin cəlb edilməsinə nail olmaq üçün məqsədyönlü işlər aparılıb.
Məruzədə AMEA-nın Təcrübə-Sənaye Zavodunda həyata keçirilən xüsusi təyinatlı işlərin genişləndirildiyi, istehsal olunan malların dünya bazarına çıxarılması üçün məqsədyönlü işlərin aparıldığı qeyd olunub. Vurğulanıb ki, zavodda 60 çeşiddə sürtkü yağları, yuyucu vasitələr və digər məhsullar istehsal olunub.
Bildirilib ki, alimlərimiz BAK-ın (Böyük Adron Kollayderi) ATLAS və ALİCE layihələrində fəal iştirak edirlər. Hazırda 22 azərbaycanlı mütəxəssis Dubnada Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda (BNTİ) çalışır. Onlardan dörd nəfəri eyni zamanda ATLAS layihəsi çərçivəsində Avropa Nüvə Tədqiqatı Mərkəzində (CERN) fəaliyyət göstərir, iki mütəxəssis isə ALİCE layihəsi çərçivəsində CERN-də tədqiqat aparır.
Rəyasət Heyəti yuxarıda sadalanan və qeyd olunan digər məsələləri nəzərə alaraq AMEA-nın Ümumi yığıncağının 29 aprel 2016-cı il tarixli qərarının icrası ilə bağlı görülmüş işləri qənaətbəxş hesab edib. Başa çatdırılmamış işlərin cari ildə davam etdirilməsi istiqamətində tapşırıqlar verilib.
İclasda "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəaliyyəti ilə bağlı dövlət sirri təşkil edən məlumatların yayılması nəticəsində Azərbaycan Respublikasının təhlükəsizliyinə vurula biləcək ziyanın kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinin müəyyən edilməsi metodikası" təsdiq edilib, bununla bağlı AMEA-nın elmi müəssisə rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Rəyasət Heyəti akademik Akif Hacıyevin 80 illik yubileyi münasibətilə bu ilin 6-8 dekabr tarixlərində "Riyaziyyat və mexanikanın müasir problemləri" adlı beynəlxalq konfransın keçirilməsi, həmçinin Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda Beynəlxalq əlaqələr, Ədəbiyyat İnstitutunda Erkən yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbələrinin yaradılması, Geologiya və Geofizika İnstitutunun yeni strukturunun təsdiqi, Neft və Qaz İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilməsi haqqında qərarlar qəbul edib.

Заслушан отчет об исполнении постановления Общего собрания НАНА от 29 апреля 2016 года
На сегодняшнем заседании Президиума Национальной кадемии Наук Азербайджана был представлен отчет об исполнении постановления Общего собрания НАНА от 29 апреля 2016 года. Было отмечено, что в соответствующих пунктах постановления «О научной и научно-организационной деятельности Президиума НАНА в 2015 году» Президиуму был дан ряд поручений,по этим пунктам осуществлены важные мероприятия.
Было отмечено, что, руководствуясь задачами, поставленными Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым на 70-летнем юбилее НАНА, и определенными им приоритетами, была разработана «Доктрина развития науки в Азербайджане». Проект документа широко обсуждался на заседании Республиканского совета по координации научных исследований. Проект был заново разработан с учетом предложений и рекомендаций членов совета, после чего был представлен соответствующим министерствам для согласования. Отзывы и предложения, выдвинутые министерствами, были учтены. Постановлением Президиума от 18 ноября 2016 года проект был одобрен и представлен Президенту Азербайджанской Республики для рассмотрения.
Было подчеркнуто, что в 2016 году было обеспечено исполнение постановлений Президиума, принятых в связи с решением актуальных научных и технологических проблем, финансированием научно-исследовательских программ, направленных на проведение мультидисциплинарных исследований в области социально-экономического и культурно-нравственного развития страны.
Также было сообщено, что подготовлено издание «На пути независимости – 25», в соответствии с Планом мероприятий, утвержденным Президиумом для обеспечения решения задач, поставленных в распоряжении главы государства об объявлении 2016 года «Годом мультиикультурализма», были изданы книги «Литературно-художественные истоки азербайджанского мультикультурализма» и «Мультикультурализм: тенденции и реальность», в НАНА организована международная научная конференция «Философия, толерантность и мультикультурализм в Азербайджане».
Было отмечено, что в отчетном году были изучены актуальные проблемы и выдвинуты предложения по решению таких вопросов, как применение информационных технологий, защита авторских прав и интеллектуальной собственности в условиях общества знаний, в том числе проблемы плагиата, пиратства, наследования, а также вопросы коммерциализации науки, патентования, страхования интеллектуальной собственности, дополнительные трудности, возникающие в связи с данной проблемой в интернет-пространстве. Также в рамках программы Европейской комиссии Эрасмус+ осуществлены мероприятия по проекту «Реконструкция и развитие обучения на ступени докторантуры в Азербайджане в соответствии с требованиями европейского высшего образования – Низами», расширены научно-исследовательские работы поразвитию военной промышленности страныи усилению оборонной мощи, в соответствующих научных учреждениях велись инновационные мультидисциплинарные исследования по выращиванию новых высокопродуктивных культур в области молекулярной и геномной селекции, чтению геномов растительных культур, охране биоразнообразия, восстановлению плодородия почв и улучшению продуктивности, созданию безопасной продовольственной продукции в области рыболовства и сельскохозяйственного животноводства, интродукции новых видов культур продовольственного значения.
В прошлом году осуществлены некоторые мероприятия в области разработки нормативно-правовой базы науки и образования, научно-технической сферы в целом, продолжаются работы по приведению нормативно-правовых документов в соответствие с принятыми в данной области актами и требованиями существующего законодательства.
Было отмечено, что во время научно-исследовательских работ, которые велись в сфере гуманитарных и общественных наук, большое внимание уделялось изучению и пропаганде идеологии азербайджанства, были пересмотрены научные теоретико-методологические основы истории Азербайджана, создана новая концепция истории Азербайджана.
Осуществлены важные мероприятия в области развития инновационной деятельности НАНА, расширено сотрудничество с организациями инновационной направленности. В научных учреждениях Академии велись целенаправленные работы для коммерциализации науки, производства наукоемкой продукции, привлечения дополнительных внебюджетных средств путем применения идей на практике.
В докладе сообщалось, что расширены мероприятия специального назначения, которые осуществляются в Опытно-промышленном заводе НАНА, ведутся целенаправленные работы для вывода производимой здесь продукции на мировой рынок. Было подчеркнуто, что на заводе производятся смазочные масла, моющие средства и прочая продукция, насчитывающая в целом 60 наименований.
Было отмечено, что ученые принимают активное участие в проектах Большого андронногоколлайдера ATLAS и ALİCE. В настоящее время 22 специалиста-азербайджанца работает в Объединенном институте ядерных исследований в Дубне. В то же время, в Европейском центре ядерных исследований (ЦЕРН) четверо из них ведут исследования в рамках проекта ATLAS, а два специалиста – в рамках проекта ALİCE.
Учитывая все вышеперечисленное, Президиум посчитал работы, выполненные в связи с исполнением постановления Общего собрания НАНА от 29 апреля 2016 года, удовлетворительными. Было поручено продолжить незавершенные работы в текущем году.