May 03, 2017 | 10:22 / Konfranslar, İclaslar
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyev, Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Fatma Abdullazadə, Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayev, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri iştirak ediblər.
Yığıncağı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə öncə gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, tədbir çərçivəsində AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə, vitse-prezident və AMEA-nın İctimai Elmlər, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin akademik-katibi vəzifələrinə seçkilər keçiriləcək.
A.Əlizadə bildirib ki, AMEA-nın həqiqi üzvləri Akademiyanın Nizamnaməsinin 5.2-ci bəndinə əsasən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan, elm istiqamətləri üzrə geniş tədqiqatlar aparan, elmi yeni biliklərlə zənginləşdrən, tanınmış elmi məktəblər yaradan AMEA-nın müxbir üzvləri sırasından seçilirlər.
AMEA-nın müxbir üzvləri isə Akademiyanın Nizamnaməsinin 5.3-cü bəndinə əsasən elmin inkişafında görkəmli xidmətləri olan, onu dəyərli tədqiqatları ilə zənginləşdirən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları sırasından seçilirlər.
Sonra alim bugünkü seçkilərdə AMEA-nın 54 həqiqi üzvündən hər birinin və 95 müxbir üzvündən 94-nün iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, 2016-cı ildə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə vakant yerlər elan edilmişdir. Həqiqi üzvlük üçün 29 namizəd, müxbir üzvlük üçün isə 143 namizəd sənədlərini təqdim etmişdir. Bütövlükdə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarından olan namizədlərin sayı 91, universitet ve digər müəssisələrdən olan namizədlərin sayı isə 81-dir.
A.Əlizadə AMEA-nın vitse-prezidenti və AMEA-nın İctimai Elmlər, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin akademik-katibi vəzifələrinə də seçkilərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, hazırda AMEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsini akademik Dilqəm Tağıyev, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsini AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsini isə AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov icra edirlər.
AMEA rəhbəri seçki qaydaları haqqında da məlumat verərək bildirib ki, seçkilər hüquqi və texniki baxımdan müasir tələblərə uyğun, obyektiv və şəffaf şəkildə aparılacaq.
Sonra akademiyanın bölmələri üzrə təşkil olunmuş məntəqələrdə səsvermə aparılıb.
AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev elmi bölmələr üzrə aparılmış səsvermənin nəticələrini açıqlayıb.
Daha sonra akademik Xoşbəxt Yusifzadənin sədrliyi ilə Hesablayıcı Seçki Komissiyası yaradılıb. Səsvermə nəticəsində akademiyaya 16 həqiqi və 25 müxbir üzv seçilib.
Digər səsvermənin nəticələrinə görə isə akademik Dilqəm Tağıyev AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Nərgiz Axundova İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi vəzifələrinə seçiliblər.

General meeting of ANAS held + Photo
Meeting was attended by head of Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan Academic Ramiz Mehdiyev, head of Presidential Administration on Humanitarian Affairs Dr. Physics-math Fatma Abdullazade, State Adisor of the Republic of Azerbaijan on interracial, multiculturalism and religious affairs, Academic Kamal Abdullayev including corresponding and active members of ANAS.
Opening the meeting President of ANAS Academic Akif Alizadeh informed on the issues of agenda. He noted that, within the event will be held elections to active and corresponding membership of ANAS, Vice-President and Academic-Secretaries of ANAS Departments of Social, Physical-Mathematical and Technical Sciences.
A.Alizade stated that, in accordance with the 5.2 item of Charter of Academy, active members of ANAS are elected from corresponding members of ANAS who are citizens of the Republic of Azerbaijan, holding wide range of studies on scientific directions, enriching science with new skills and founding well-known schools.
In accordance with the 5.3 item of the Charter of Academy corresponding members of ANAS are elected from citizens of the Republic of Azerbaijan who having had distinguished merits in science development, and enriching it with precious researches.
Scientist noted that, at the today’s elections participate all 54 active members of ANAS and 94 corresponding members of 95. In 2016, vacant seats have been announced for active and corresponding membership of ANAS. 29 nominees for active membership, 143 nominees for corresponding membership of ANAS submitted documents. In general, total number of nominees from institute and organizations of ANAS is 91, nominees from other universities and enterprise is 81, he added.
A.Alizade stated that, currently, Vice-President position of ANAS hold Academic Dilgam Taghiyev, Academic-Secretary of ANAS of the Department of Social Sciences, corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova, and Academic-Secretary of ANAS of the Department of Mathematical and Technical Sciences – corresponding member of ANAS Nazim Mammadov.
The head of ANAS informed about electoral rules and said that, elections will be carried out in an objective and transparent manner according to modern requirements from legal and technical viewpoint.
Afterwards, the voting was held in the Academy's departments.
Academician-secretary of ANAS Academician Rasim Alguliyev announced voting results on departments of ANAS.
Later on, was created Commission of Election Accounting chaired by Academic Khoshbakht Yusifzade. 16 active and 25 corresponding members were elected to the academy.
According to the results of another voting, Vice-President position of ANAS held by Academic Dilgam Taghiyev, Academic-Secretary of ANAS of the Department of Social Sciences, corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova, and Academic-Secretary of ANAS of the Department of Mathematical and Technical Sciences – corresponding member of ANAS Nazim Mammadov.