Akademik Rafael Hüseynov “Bir dünya rəssamı Rəis Rəsulzadə” adlı kitaba müqəddimə yazıb
AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi tərəfindən “Bir dünya rəssamı Rəis Rəsulzadə” adlı kitab Türkiyə türkcəsində çap olunub. Kitabda Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərindən olan, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü, Əməkdar rəssam Rəis Rəsulzadənin rəsm əsərləri yer alıb.
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov yeni nəşrə müqəddimə yazıb. “Adında və qələmində işıq daşıyan” başlıqlı giriş sözündə böyük mütəfəkkir, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin banisi Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin nəvəsi olan Rəis Rəsulzadənin insani keyfiyyətləri, həyat və fəaliyyətinin əsas məqamları və rəssamlıq fəaliyyətindən bəhs olunub.
Böyük istedad sahibi Rəis Rəsulzadə ürəyi min bir məhəbbət teli ilə xalqa bağlı olan bir nəslin nümayəndəsidir. O, 1946-cı ilin noyabrında Qazaxıstanın Almatı şəhərində dünyaya göz açmışdır. 1972-1977-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetini bitirmiş, 1978-ci ildən həmin ali məktəbdə müəllim kimi fəaliyyətə başlamışdır.
1978-ci ildə Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü seçilən R.Rəsulzadənin əsərləri ABŞ, Türkiyə, Rusiya və Kuba kimi ölkələrdə təşkil olunan beynəlxalq sərgilərdə təqdim olunmuşdur.
Doğma vətəninin gözəlliklərini tablolarda əbədiləşdirən R.Rəsulzadənin yağlı boya ilə çəkdiyi “Çinarlar”, “Çaykənd yağışdan sonra”, “Quşçular kəndi”, “Abşeronda”, “Kəpəz və Murovdağ”, “Dəniz kənarında qəsəbə”, “Şəkidə bahar”, “Şahdağ” kimi əsərləri Azərbaycan rəssamlıq sənətinin incilərindəndir.

Академик Рафаэль Гусейнов написал введение к книге «Мировой художник Раис Расулзаде»
Национальным музеем азербайджанской литературы НАНА на турецком языке издана книга «Мировой художник Раис Расулзаде». В книгу вошли картины одного из выдающихся личностей Азербайджана, члена Союза художников Азербайджана, Заслуженного художника Раиса Расулзаде.
Директор Национального музея азербайджанской литературы, академик Рафаэль Гусейнов написал введение к изданию под заголовком «Носитель света в имени и пере», в котором рассказал о человеческих качествах, основных моментах жизни и творчества, художественной деятельности внука великого мыслителя, основоположника Азербайджанской Демократической Республики Мамеда Эмина Расулзаде - Раиса Расулзаде.
Владелец большого таланта Раис Расулзаде всем сердцем привязан к своему народу. Он родился в ноябре 1946 года в городе Алматы Казахстана. В 1972-1977 гг. учился в Азербайджанском государственном педагогическом университете, а с 1978 года начал свою деятельность в качестве преподавателя в этом же вузе.
Картины избранного в 1978 году членом Союза художников Азербайджана Р.Расулзаде демонстрировались на международных выставках, организованных в таких странах, как США, Турция, Россия и Куба.
Такие произведения, написанные масляными красками, запечатлевшего красоту родного отечества в своих картинах Р.Расулзаде, как «Чинары», «Чайкенд после дождя», «На Абшероне», «Село Гушчулар», «Весна в Шеки», «Шахдаг», «Кепез и Муровдаг», «Поселок у набережной» являются жемчужинами изобразительного искусства Азербайджана.