Beynəlxalq Muzeylər Günündə Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyini ziyarət edənlərin sayı 3000-ə yaxın olub
May 18, 2017 | 17:28 / Muzeyin qonaqları
Mayın 18-də ICOM (Beynəlxalq Muzeylər Şurası) Azərbaycan Milli Komitəsinin dəstəyi ilə ölkəmizdə Beynəlxalq Muzeylər Günü qeyd olunur. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Günü “Muzeylər və mübahisəli tarixi məqamlar: muzeylərdə deyilməyənlərin səslənməsi” mövzusuna həsr olunub. Bu mövzu insanlar arasında sülh əlaqələrinin inkişafında muzeylərin rolundan bəhs edir və sülh şəraitində paylaşılan bir gələcək təsəvvür edilərkən mübahisəli tarixin qəbul edilməsini ilk addım kimi vurğulayır.
Hər il olduğu kimi, bu il də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində 18 may - Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə “Açıq qapı” günü keçirilib.
Bu gün muzeyi çoxsaylı orta məktəb şagirdləri, müxtəlif ali məktəblərdən olan müəllim və tələbə heyəti, ölkədə müvəqqəti məskunlaşan əcnəbilər ziyarət edib. Onlara Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələri, muzeydə yer alan eksponatlar, mühüm ədəbi faktlar barədə ətraflı məlumat verilib. Beynəlxalq Muzeylər Günündə Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinə gələnlərin sayı 3000 nəfər təşkil edib.
Aksiya vətəndaşların Azərbaycanın milli-mədəni irsi ilə tanışlığına və cəmiyyətin mədəni maarifləndirilməsində muzeylərin rolunun dəstəklənməsinə yönəlib.

В Международный день музеев число посетителей Национального музея азербайджанской литературы составило около 3000 человек Мая 18, 2017 | 17:28 / Гости музея
При поддержке Азербайджанского национального комитета Международного совета музеев (ICOM) 18 мая в нашей стране отмечается как Международный день музеев. В этом году Международный день музеев посвящен теме «Музеи и спорные исторические моменты».
Как каждый год, так и в этом году в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА 18 мая по случаю Международного дня музеев - прошел день «Открытых дверей».
Сегодня музей посетили ученики средних школ, студенты и преподаватели различных высших учебных заведений, а также иностранцы, временно проживающие в стране. Им была предоставлена подробная информация о выдающихся представителях азербайджанской литературы, входящий в музей экспонатах и важных литературных фактах. Число посетителей Национального музея азербайджанской литературы в Международный день музеев составило 3000 человек.
Акция направлена на ознакомление граждан с национально-культурным наследием Азербайджана и поддержку роли музеев в культурном просвещении общества.