“Elektron test sistemi” üzrə treninq iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olundu
Cari ilin aprelin sonu və mayın əvvəllərində AMEA rəhbərliyinin tapşırığı ilə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) ixtisas fənləri üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının təşkili işinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə AMEA-nın elmi müəssisələrinin Təhsil şöbələrinin məsul əməkdaşları üçün yenidən “Elektron test sistemi”nin istismarı üzrə treninqlər keçirilib. Treninqlərdə AMEA-nın 28 elmi müəssisəsindən 55 nəfər iştirak edib. Treninqdə iştirak edən şəxslərin bilikləri imtahan əsasında yoxlanılaraq qiymətləndirilib. İştirakçılardan 41 nəfəri imtahanlardan uğurla keçib.
Bu gün İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda treninqləri müvəffəqiyyətlə başa vurmuş istirakçılara sertifikatlarların təqdim olunması məqsədilə tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov bildirib ki, hazırda təhsil prosesində geniş istifadə olunan test texnologiyaları imtahan prosesində şəffaflığın təmin edilməsi və imtahanlarda iştirak edənlərin biliklərinin daha obyektiv qiymətləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Qeyd edib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin “İxtisas fənləri üzrə proqramların və test bankının təsdiq edilməsi haqqında” 4 noyabr 2015-ci il tarixli qərarına əsasən ixtisas fənləri üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları test üsulu ilə keçirilir. Bu prosesdə AMEA-nın elmi müəssisələrinə İKT-nin tətbiqi ilə bağlı texniki dəstəyin göstərilməsi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılıb.
Onun sözlərinə görə, AMEA-nın elmi müəssisələrində imtahanların test sistemi əsasında keçirilməsi üçün proqram təminatı institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanıb. 28 elmi müəssisənin müraciəti əsasında bu institutlarda imtahanların test üsulu ilə keçirilməsi üçün zəruri texniki avadanlıqların təminatı ilə bağlı məsləhətlər verilib. Hazırda elektron test sistemi bu müəssisələrdə uğurla tətbiq olunur.

Участникам тренинга по «Электронной тестовой системе» были вручены сертификаты
В конце апреля и начале мая текущего года по инициативе руководства НАНА в целях дальнейшего улучшения работы по организации экзаменов в Учебно-инновационном центре (УИЦ) Института информационных технологий для сотрудников Отделов образования научных учреждений НАНА был проведен тренинг по эксплуатации «Электронной тестовой системы». В тренинге приняли участие 55 сотрудников из 28 научных учреждений НАНА. Знания лиц, принимавших участие в тренинге, были оценены на основе экзамена. Из них 41 человек успешно прошел экзамены.
Сегодня в Институте информационных технологий состоялось мероприятие с целью предоставления сертификатов участникам, успешно завершившим тренинг.
Открывший мероприятие вступительной речью заместитель директора института по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов сообщил, что широко используемые в настоящее время в образовательном процессе тестовые технологии имеют важное значение с точки зрения обеспечения прозрачности экзаменационного процесса и более объективной оценки знаний участников экзамена. Он отметил, что согласно постановлению Президиума НАНА «Об утверждении программ и банка тестов по специальностям» от 4 ноября 2015 года прием в докторантуру и докторские экзамены по специальностям проводятся по тестовой системе. В этом процессе оказание научным учреждениям НАНА технической поддержки в связи с применением ИКТ поручено Институту информационных технологий.
По его словам, программное обеспечение, предназначенное для проведения экзаменов в научных учреждениях НАНА методом тестирования, разработано специалистами института. На основе обращений 28 научных учреждений, были даны рекомендации по обеспечению необходимого технического оборудования для проведения экзаменов методом тестирования.