Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin təşkilatçılığı ilə şair Musa Yaqubun 80 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib + Foto
May 22, 2017 | 12:52 / Yubileylər
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran Regional Şöbəsində müasir Azərbaycan poeziyasının görkəmli nümayəndələrindən biri - şair Musa Yaqubun 80 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Kürdəmir rayon Atakişili kənd orta məktəbində baş tutan tədbirdə muzeyin Aran regional şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı çıxış edərək Musa Yaqubun xalqına, Vətəninə olan sevgisindən, şairin yaradıcılığındakı təbiətlə insan arasındakı qarşılıqlı ünsiyyətin qabarıq ifadəsindən danışıb. Bildirib ki, Musa Yaqub şeiri sadəliyi, təmizliyi, büllurtək saflığı ilə dilimizin möcüzəsi, nadir hadisəsidir.
Tədbirdə Kürdəmir Rayon Mərkəzi Kitabxanasının baş kitabxanaçısı Ərəstun Sadıqov, şair Abduləziz Xanəhmədoğlu və məktəblilərin ifasında ədibin şeirləri səsləndirilib.
Yubiley mərasimində, həmçinin Əməkdar artist, xanəndə Elnarə Abdullayeva, Əməkdar mədəniyyət işçisi, aşıq Əhliman Şirvanlı, III Muğam müsabiqəsinin laureatı Nigar Şabanova, aşıq Elman İsmayıllı, müğənni Arzu Qarabağlı, Milli Konservatoriyanın müəllimi, tarzən Mehman Mikayılovun ifasında mahnılar, muğam, xalq nümunələri səsləndirilib.

При организационной поддержке Национального музея азербайджанской литературы состоялось мероприятие, посвященное 80-летию поэта Мусы Ягуба + Фото Мая 22, 2017 | 12:52 / Юбилеи
При организационной поддержке Аранского регионального отделаНационального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА прошло мероприятие, посвященное 80-летнему юбилею одного из выдающихся представителей современной азербайджанской поэзии, поэта Мусы Ягуба.
Выступив в мероприятии, состоявшемся в средней школе села Атакишили Кюрдамирского района, заведующий Аранским региональным отделом музея, доктор философии по филологии Ягут Бахадуркызы рассказала о любви Мусы Ягуба к своему народу и Родине, а также об отражении в своем творчестве гармонии, существующей между человеком и природой.
На мероприятии в исполнении главного библиотекаря Центральной библиотеки Кюрдамирского района Арастуна Садыгова, поэта Абдульазиза Ханахмедоглу и школьников прозвучали стихотворения Мусы Ягуба.
На юбилейной церемонии в исполнении Заслуженного артиста, ханенде Эльнары Абдуллаевой, Заслуженного деятеля культуры, ашуга Ахлимана Ширванлы, лауреата III конкурса мугама Нигяр Шабановой, ашуга Эльмана Исмаиллы, певицы Арзу Карабаглы, преподавателя Национальной Консерватории, исполнителя Мехмана Микаилова прозвучали песни, мугамы и образцы народныго творчества.