“Azərbaycan” qəzetində parlament hesabatları və şərhlər” kitabının təqdimatı olub + Foto
İyunun 8-də Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi ərəfəsində nəşr olunan “Azərbaycan” qəzetində parlament hesabatları və şərhlər” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Əflatun Amaşov Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında” 2017-ci il 16 may tarixli Sərəncamının önəmindən danışıb.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tariximizdəki müstəsna rolunu vurğulayan Ə.Amaşov “Azərbaycan” qəzetində parlament hesabatları və şərhlər” kitabının əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, kitab müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ilk parlamanı - Məclisi-Məbusanının fəaliyyətinə dair “Azərbaycan” qəzetində dərc olunmuş hesabatlar və şərhlərdən bəhs edir.
Ə.Amaşov bildirib ki, “Azərbaycan” qəzeti 23 ay fəaliyyət göstərmiş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin salnaməsi olub. Qəzetdə parlament həyatına aid dəyərli hesabatlar və şərhlər var. Nəşr tariximizin bu mötəbər mənbəyini öyrənmək istəyən hər bir oxucu üçün faydalıdır.
Kitabdakı materialları araşdırıb toplayan, ərəb əlifbasından latın əlifbasına çevirən, lüğətin tərtibçisi professor Şirməmməd Hüseynov, nəşrin transliterasiya redaktorları professor Şamil Vəliyev və elmi işçi Samir Mirzəyevdir.
Ə.Amaşov professor Şirməmməd Hüseynovun dərin elmi araşdırmalarının nəticəsi olan bu kitabın dəyərli tarixi mənbə olduğunu vurğulayıb.
Sonra Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri, AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranma tarixindən, fəaliyyətindən bəhs edib.
“Azərbaycan” qəzetində parlament hesabatları və şərhlər” kitabının tariximiz, elmimiz, mədəniyyətimiz üçün dəyərli töhfə olduğunu vurğulayan R.Hüseynov bu böyük salnamənin professor Şirməmməd Hüseynovun əvəzsiz xidmətlərinin bəhrəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru, Milli Məclisin deputatı Bəxtiyar Sadıqov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qurucularının keçdikləri çətin və şərəfli mübarizə yollarından danışıb. O, ictimaiyyətə təqdim olunan yeni nəşrin tariximiz üçün dəyərli mənbə olduğunu bildirib.
Tədbirdə akademik Nizami Cəfərov, tarix elmləri doktoru, professor Solmaz Rüstəmova-Tohidi, “Yeni Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru, Milli Məclisin deputatı Hikmət Babaoğlu, professor Cahangir Məmmədli və digər çıxış edənlər də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tariximizdəki yeri və rolundan, təqdim olunan kitabın əhəmiyyətindən bəhs ediblər.
Sonda professor Şirməmməd Hüseynov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tariximizin əlamətdar, unudulmaz hadisəsi olduğunu vurğulayıb, tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

Состоялась презентация книги «Парламентские отчеты и комментарии в газете «Азербайджан» + Фото
8 июня в Международном пресс-центре состоялась презентация книги «Парламентские отчеты и комментарии в газете «Азербайджан», изданная накануне 100-летнего юбилея Азербайджанской Демократической Республики.
Выступив на мероприятии, председатель Совета прессы Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Афлатун Амашов рассказал о значении Распоряжения Президента Ильхама Алиева «О 100-летнем юбилеем Азербайджанской Демократической Республики» от 16 мая 2017 года.
Подчеркнув исключительную роль Азербайджанской Демократической Республики в нашей истории, А.Амашов довел до внимания важность книги «Парламентские отчеты и комментарии в газете «Азербайджан». Отметил, что книга отражает отчеты и комментарии о деятельности Меджлиси-Мабусана – первого парламента АДР, опубликованные в газете «Азербайджан».
А.Амашов сообщил, что газета «Азербайджан» являлась летописью Азербайджанской Демократической Республики, просуществовавшего 23 месяца. В газете имеются отчеты и комментарии о жизни парламента.
Составителем словаря является собравший материалы книги, переводчик с арабской графики на латинскую – Ширмамед Гусейнов, а редакторами транслитеризации книги - профессор Шамиль Велиев и научный сотрудник Самир Мирзаев.
А.Амашов подчеркнул, что книга, являющаяся результатом глубоких научных исследований профессора Ширмамеда Гусейнова, оценивается как ценный исторический источник.
Затем председатель Комитета культуры Милли Меджлиса, директор Национального музея азербайджанской литературы НАНА, академик Рафаэль Гусейнов рассказал об истории создания, деятельности Азербайджанской Демократической Республики. Он оценил книгу, как плод неоценимых заслуг профессора Ширмамеда Гусейнова, внесшего ценный вклад в отечественную историю, науку, культуру.
Главный редактор газеты «Азербайджан», депутат Милли Меджлиса Бахтияр Садыгов рассказал о трудном и славном пути борьбы Азербайджанской Демократической Республики.
На мероприятии академик Низами Джафаров, доктор исторических наук, профессор Солмаз Рустамова-Тохиди, главный редактор газеты «Ени Азербайджан», депутат Милли Меджлиса Хикмет Бабаоглу, профессор Джахангир Мамедли и другие выступившие рассказали о месте и роли Азербайджанской Демократической Республики в нашей истории и значении книги.
В заключение профессор Ширмамед Гусейнов отметил, что Азербайджанская Демократическая Республика - знаменательное событие в отечественной истории и выразил благодарность участникам мероприятия.