“M.P.Vaqifin söz dünyası və məktəbi” adlı elmi sessiya keçirilib + Foto
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində “M.P.Vaqifin söz dünyası və məktəbi” adlı elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək dahi sənətkarın Azərbaycanın bədii söz və fikir tarixindəki rolundan danışıb. M.P.Vaqifin XVIII əsr Azərbaycan poeziyasının görkəmli nümayəndələrindən biri olduğunu söyləyən alim onun öz ənənələri ilə seçilən ədəbi məktəb yaratdığını bildirib. O, şairin realist məzmun və xalq yaradıcılığı ruhunda yazdığı qoşma, bayatı, gəraylı və müxəmməslərlə Azərbaycan ədəbiyyatını zənginləşdirdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, görkəmli şair bənzərsiz poeziya nümunələri meydana gətirməklə milli ədəbiyyatın yeni istiqamətdə inkişafına təkan verib. Azərbaycan şeiri məhz Vaqifin sayəsində tarixinin növbəti mərhələsinə qədəm qoyub. Çünki onun şeirlərində Azərbaycan dilinin saflığı, təbiiliyi öz əksini tapıb. Şairin ölməz lirikası məhəbbət, insan gözəlliyinin tərənnümü, insanlar arasında xoş münasibətin, səmimiyyətin ecazkar ifadəsinə çevrilib.
R.Hüseynov Vaqifin Azərbaycanın siyasi mühitində də mühüm rol oynadığını, ictimai xadim kimi müdrikliyi və uzaqgörənliyi ilə tarixdə iz buraxdığını qeyd edib. Akademikin sözlərinə görə, Vaqifin ədəbi irsi və siyasi fəaliyyətinin dərindən araşdırılıb öyrənilməsi ədəbiyyatşünas alimlərin qarşısında duran əsas hədəflərdəndir.
“Böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Prezident İlham Əliyevin 12 yanvar 2017-ci il tarixli Sərəncamını xatırladan akademik R.Hüseynov müstəqil Azərbaycanın tarixində M.P.Vaqifin yaradıcılığının ilk dəfə kütləvi şəkildə qeyd olunduğunu bildirib.
Sonra tədbir muzeyin Qarabağ filialının elmi işçisi Rəhman Baxşəliyevin “Molla Pənah Vaqif - XVIII əsr şairi və ictimai xadimi”, muzeyin elmi işçiləri Natəvan Bağırovanın “Molla Pənah Vaqifin gözəllik idealı” və Sevinc Heydərovanın “Vaqif irsi Azərbaycan şeirində və Nizami Muzeyinin ekspozisiyasında” adlı məruzələri ilə davam etdirilib.

Scientific session "The World of Words and the School of M.P.Vagif" held + Photo
ANAS National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi hosted a scientific session on the theme "The World of Words and the School of M.P.Vagif". Director of the museum, Academician Rafael Huseynov, who spoke at the event, spoke about the role of the great master in the history of the artistic word and thought of Azerbaijan.
Academician brought to the attention that, written by the poet in the spirit of folk art goshma, bayat, garayy and muhammas enriched Azerbaijani literature. It was noted that, by creating unique samples of poetry, an outstanding poet gave impetus to the development of national literature in a new direction. It is thanks to Vagif's creativity that Azerbaijani poetry has entered the next stage of its development. In his poems, the purity and naturalness of the Azerbaijani language were reflected. The poet's immortal poetry has turned into a glorification of the beauty of a person, into a wonderful expression of kindness and sincerity between people.
R.Huseynov also noted that, Vagif played an important role in the political environment of Azerbaijan, his wisdom and foresight of the public figure left a mark on history. According to Academician, an in-depth study and study of Vagif's literary heritage and political activity is one of the main tasks facing scientists.
Recalling the Order of AR President Ilham Aliyev "On the 300th anniversary of the great Azerbaijani poet Molla Panah Vagif" dated January 12, 2017, R. Huseynov noted that, in the history of independent Azerbaijan the work of M.P.Vagif was studied for the first time.
Further, were delivered reports by the researcher of the Garabagh Department of the Museum Rahman Bakhshaliyev on "Molla Panah Vagif - poet and public figure of the 18th century", research workers of the museum Natvan Bagirova on "The ideal of beauty of Molla Panah Vagif" and Sevinj Heydarova on "Vagif's legacy in Azerbaijani lyrics and Nizami Museum exposition" .