AMEA-da İmadəddin Nəsiminin vəfatının 600 illiyinə həsr olunan beynəlxalq konfrans keçirilib + Foto
İyunun 23-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin vəfatının 600 illiyinə həsr olunan “Ey Nəsimi, cahanı tutdu sözün...” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan, İran və Hindistandan olan mütəxəssislər də iştirak ediblər.
Konfransı giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq dünyanın ölməz sənətkarları sırasında şərəfli yer tutan, poeziyamızda yeni və əlamətdar bir dövrün başlanğıcı olan, Azərbaycan dilini ədəbi-bədii dil səviyyəsinə yüksəldən qüdrətli sənətkar Nəsiminin zəngin irsindən söz açıb, ədibin dünya ədəbiyyatı və fəlsəfi fikrində oynadığı roldan danışıb. O, Nəsimi yaradıcılığına ilk böyük qiymətin ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən verildiyini və şairin anadan olmasının 600-cü ildönümünün 1969-cu ildə təntənəli şəkildə qeyd edildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İ.Həbibbəyli Nəsiminin anadilli poeziyanın qüdrətli nümunələrini yaratdığını və özündən sonrakı dövrün ədiblərinin formalaşmasında mühüm rol oynadığını söyləyib. O, şairlə bağlı Avropa, Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan, İran, İraq, Suriya və Hindistanda tədqiqatların aparılmasının onun dünya miqyasında sevilməsinin göstəricisi olduğunu bildirib.
Tədbirdə AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli çıxış edərək Nəsiminin yaradıcılığında insanın fövqəlbəşəri varlıq olmasının tərənnümünün, mənəvi azadlığın, bəşəri dəyərlərin, insana sevginin və azadlığın geniş yer tutduğunu deyib.
Sonra çıxış edən BDU-nun İlahiyyat fakültəsinin dekanı, akademik Vasim Məmmədəliyev konfransın Nəsimi yaradıcılığını yeni aspektdən öyrənməyə imkan yaradacağını bildirib. Qeyd edib ki, Nəsimini anlamaq üçün İslam dinini, hürufiliyi, dövrün mənzərəsini və dilini mükəmməl bilmək lazımdır. Hürufilik cərəyanının insanı hər şeydən üstün tutaraq ilahiləşdirdiyini deyən alim Nəsiminin məhz bu ideyalarına görə təqiblərə məruz qalaraq edam edildiyini diqqətə çatdırıb.
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxışında Nəsiminin inqilabçı ideyaların daşıyıcısı olduğunu və şairin bu fikirlərinə görə din xadimlərindən əlavə, həm də dövrün siyasi dairələri tərəfindən təqib edildiyini deyib. Nəsiminin yaradıcılığının mərkəzində "Allah gözəldir və gözəli sevir" ideyasının durduğunu söyləyən akademik R.Hüseynov şairin ən mürəkkəb fəlsəfi fikirləri sadə dildə izah etdiyini bildirib.
R.Hüseynov Suriyada gedən müharibə nəticəsində Nəsiminin məzarının təhlükə ilə üz-üzə qaldığını və onun Azərbaycana gətirilməsi məsələsinin Avropa Şurası Parlament Assambleyasının Yaz sessiyasında qaldırıldığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra akademik Nizami Cəfərov çıxış edərək Azərbaycan ədəbiyyatşünaslarının Nəsimini 20-ci əsrdən etibarən tanımağa başladığını və bundan sonra onunla bağlı geniş tədqiqatların aparıldığını söyləyib. Akademik şairin əsərlərinin rus və ingilis dillərinə tərcümə olunaraq dünya miqyasında təbliğinin önəmindən danışıb.
Konfransda Ədəbiyyat İnstitutunun Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Fəridə Əzizova “Yaradıcılıq ali dəyər kimi”, Gürcüstan Elmlər Akademiyasının akademiki, görkəmli türkoloq Elizbar Cavalidze “Əzabkeş şair”, Hindistanın Dehli Cəvahirləl Nehru Universitetinin professoru, şərqşünas alim Ahmat Ansari “İmadəddin Nəsiminin mistik poeziyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.
Tədbir çərçivəsində Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən ölkəmizdə ilk dəfə nəşr olunan görkəmli gürcü şərqşünas alimi, Azərbaycanın Əməkdar mədəniyyət işçisi, akademik Elizbar Cavalidzenin “Məhəmməd Füzuli: həyatı, mühiti, yaradıcılığı” kitabının təqdimat mərasimi də keçirilib.
Kitab haqqında ətraflı məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli E.Cavalidzenin Şərq ədəbiyyatının Gürcüstanda əsas tədqiqatçılarından biri olduğunu diqqətə çatdırıb. Gürcü alimin “Cəlaləddin Rumi”, “Yunus Əmrə”, “Ruhi Bağdadi” kimi monoqrafik tədqiqatlar hazırlayıb nəşr etdirdiyini bildirən AMEA-nın vitse-prezidenti onun “Məhəmməd Füzuli: həyatı, mühiti, yaradıcılığı” kitabını qüdrətli Azərbaycan şairinin yaradıcılığına kənardan baxışı ifadə edən əhəmiyyətli elmi əsər kimi dəyərləndirib. Adıçəkilən kitabın ölkəmizdə nəşrinin qarşılıqlı ədəbi əlaqələrimizin inkişafı baxımından əhəmiyyət daşıdığını vurğulayan İ.Həbibbəyli nəşrin Orta əsr Azərbaycan ədəbiyyatının tədqiqatçıları üçün dəyərli mənbə olduğunu xüsusi qeyd edib.

ANAS Institute of Literature after Nizami Ganjavi held International Scientific Conference "Nasimi 600" devoted to 600th anniversary of outstanding Azerbaijani poet and thinker Nasimi’s death the was held.
The scientific community of Azerbaijan and guests from Turkey, Russia, Georgia, Iran and India took part in the conference.
At the event, ANAS Vice-President, Director of the Institute, Academician Isa Habibbayli, recalled that during the USSR the first high rating of Nasimi was given by the national leader Heydar Aliyev, and in 1969 the poet's 600th anniversary was solemnly celebrated.
Noting that, today Nasimi's work is given great importance, Academician brought to the attention that, 600th anniversary of great poet Imadeddin Nasimi’s death is celebrated by the UNESCO at the world scale level.
I.Habibbeyli noted that, Nasimi created impeccable samples of poetry in his native language and gave impetus to the formation of subsequent eras. Academician stressed that, the research devoted to the life and work of the poet in Europe, Turkey, Russia, Georgia, Iran, Iraq, Syria and India is an indicator of his glory on a global scale.
At the event, Academician, Academician-Secretary of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS Teymur Kerimli spoke about the rich heritage of Nasimi and his role in world literature and philosophical thought. Academician said that, in the work of Nasimi a wide space was devoted to moral freedom, universal values, love for man and freedom.
Then, the dean of the faculty of Theology of BSU, Academician Vasim Mammadaliyev said that, the conference will create an opportunity to study Nasimi's work in a new aspect. He noted that, for the understanding of Nasimi, it is necessary to know perfectly the Islamic religion, khurifizm, picture and language of the era. Having brought to the attention that Khurufism placed man above all else, the academician said that it was precisely because of these ideas that Nasimi was persecuted and executed.
Director of the National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi, Academician Rafael Huseynov noted that, Nasimi was the bearer of revolutionary ideas, as a result of which he was blessed by religious figures and political circles of his time. It was said that, Nasimi, whose foundation of creativity was the idea "God is beautiful and loves the beautiful," was able to more easily expound the most complex philosophical ideas.
R.Huseynov noted that, because of the war in Syria Nasimi's grave is under threat and therefore the issue of its delivery to Azerbaijan was raised at the Spring session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
Then academician Nizami Jafarov in his speech noted that Azerbaijani scientists learned about Nasimi in the 20th century and began to conduct extensive research in this direction. The academician spoke about the meaning of the translation into Russian and English and the propagation of the poet's works on a world scale.
At the ceremony, Academician of the Georgia National Academy of Sciences Elizbar Javelidze, Ph.D. in Philology Abuser Bagirov, Professor of the Delhi University of India Ahmed Ansari and others spoke about Nasimi's work.
At the conference, the report was presented by the head of the Department of the Institute of Literature, Ph.D. in Philology Farida Azizova.