AMEA-da İmadəddin Nəsiminin vəfatının 600 illiyinə həsr olunan beynəlxalq konfrans keçirilib + Foto
İyunun 23-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin vəfatının 600 illiyinə həsr olunan “Ey Nəsimi, cahanı tutdu sözün...” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan, İran və Hindistandan olan mütəxəssislər də iştirak ediblər.
Konfransı giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq dünyanın ölməz sənətkarları sırasında şərəfli yer tutan, poeziyamızda yeni və əlamətdar bir dövrün başlanğıcı olan, Azərbaycan dilini ədəbi-bədii dil səviyyəsinə yüksəldən qüdrətli sənətkar Nəsiminin zəngin irsindən söz açıb, ədibin dünya ədəbiyyatı və fəlsəfi fikrində oynadığı roldan danışıb. O, Nəsimi yaradıcılığına ilk böyük qiymətin ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən verildiyini və şairin anadan olmasının 600-cü ildönümünün 1969-cu ildə təntənəli şəkildə qeyd edildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İ.Həbibbəyli Nəsiminin anadilli poeziyanın qüdrətli nümunələrini yaratdığını və özündən sonrakı dövrün ədiblərinin formalaşmasında mühüm rol oynadığını söyləyib. O, şairlə bağlı Avropa, Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan, İran, İraq, Suriya və Hindistanda tədqiqatların aparılmasının onun dünya miqyasında sevilməsinin göstəricisi olduğunu bildirib.
Tədbirdə AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli çıxış edərək Nəsiminin yaradıcılığında insanın fövqəlbəşəri varlıq olmasının tərənnümünün, mənəvi azadlığın, bəşəri dəyərlərin, insana sevginin və azadlığın geniş yer tutduğunu deyib.
Sonra çıxış edən BDU-nun İlahiyyat fakültəsinin dekanı, akademik Vasim Məmmədəliyev konfransın Nəsimi yaradıcılığını yeni aspektdən öyrənməyə imkan yaradacağını bildirib. Qeyd edib ki, Nəsimini anlamaq üçün İslam dinini, hürufiliyi, dövrün mənzərəsini və dilini mükəmməl bilmək lazımdır. Hürufilik cərəyanının insanı hər şeydən üstün tutaraq ilahiləşdirdiyini deyən alim Nəsiminin məhz bu ideyalarına görə təqiblərə məruz qalaraq edam edildiyini diqqətə çatdırıb.
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxışında Nəsiminin inqilabçı ideyaların daşıyıcısı olduğunu və şairin bu fikirlərinə görə din xadimlərindən əlavə, həm də dövrün siyasi dairələri tərəfindən təqib edildiyini deyib. Nəsiminin yaradıcılığının mərkəzində "Allah gözəldir və gözəli sevir" ideyasının durduğunu söyləyən akademik R.Hüseynov şairin ən mürəkkəb fəlsəfi fikirləri sadə dildə izah etdiyini bildirib.
R.Hüseynov Suriyada gedən müharibə nəticəsində Nəsiminin məzarının təhlükə ilə üz-üzə qaldığını və onun Azərbaycana gətirilməsi məsələsinin Avropa Şurası Parlament Assambleyasının Yaz sessiyasında qaldırıldığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra akademik Nizami Cəfərov çıxış edərək Azərbaycan ədəbiyyatşünaslarının Nəsimini 20-ci əsrdən etibarən tanımağa başladığını və bundan sonra onunla bağlı geniş tədqiqatların aparıldığını söyləyib. Akademik şairin əsərlərinin rus və ingilis dillərinə tərcümə olunaraq dünya miqyasında təbliğinin önəmindən danışıb.
Konfransda Ədəbiyyat İnstitutunun Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Fəridə Əzizova “Yaradıcılıq ali dəyər kimi”, Gürcüstan Elmlər Akademiyasının akademiki, görkəmli türkoloq Elizbar Cavalidze “Əzabkeş şair”, Hindistanın Dehli Cəvahirləl Nehru Universitetinin professoru, şərqşünas alim Ahmat Ansari “İmadəddin Nəsiminin mistik poeziyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.
Tədbir çərçivəsində Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən ölkəmizdə ilk dəfə nəşr olunan görkəmli gürcü şərqşünas alimi, Azərbaycanın Əməkdar mədəniyyət işçisi, akademik Elizbar Cavalidzenin “Məhəmməd Füzuli: həyatı, mühiti, yaradıcılığı” kitabının təqdimat mərasimi də keçirilib.
Kitab haqqında ətraflı məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli E.Cavalidzenin Şərq ədəbiyyatının Gürcüstanda əsas tədqiqatçılarından biri olduğunu diqqətə çatdırıb. Gürcü alimin “Cəlaləddin Rumi”, “Yunus Əmrə”, “Ruhi Bağdadi” kimi monoqrafik tədqiqatlar hazırlayıb nəşr etdirdiyini bildirən AMEA-nın vitse-prezidenti onun “Məhəmməd Füzuli: həyatı, mühiti, yaradıcılığı” kitabını qüdrətli Azərbaycan şairinin yaradıcılığına kənardan baxışı ifadə edən əhəmiyyətli elmi əsər kimi dəyərləndirib. Adıçəkilən kitabın ölkəmizdə nəşrinin qarşılıqlı ədəbi əlaqələrimizin inkişafı baxımından əhəmiyyət daşıdığını vurğulayan İ.Həbibbəyli nəşrin Orta əsr Azərbaycan ədəbiyyatının tədqiqatçıları üçün dəyərli mənbə olduğunu xüsusi qeyd edib.

В НАНА отметили 600-ю годовщину кончины Имадеддина Насими + Фото
При организационной поддержке Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА в связи с 600-й годовщиной со дня кончины выдающегося азербайджанского поэта и мыслителя Имадеддина Насими состоялась Международная научная конференция «Ey Nəsimi, cahanı tutdu sözün».
В конференции приняли участие научная общественность Азербайджана и гости из Турции, России, Грузии, Ирана и Индии.
На мероприятии вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли напомнил, что в период СССР первая высокая оценка Насими была дана общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, и в 1969 году торжественно была отмечена 600-я годовщина со дня рождения поэта. Отметив, что и сегодня творчеству Насими придается большое значение, академик довел до внимания, что 600-я годовщина со дня смерти поэта отмечается на уровне ЮНЕСКО в мировом масштабе.
И.Габиббейли отметил, что Насими создал безупречные образцы поэзии на родном языке и придал импульс формированию литераторов последующих эпох. Академик подчеркнул, что проведение исследований, посвященных жизни и творчеству поэта в Европе, Турции, России, Грузии, Иране, Ираке, Сирии и Индии, являются показателем его славы в мировом масштабе.
На мероприятии, выступив, академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли рассказал о богатом наследии Насими и его роли в мировой литературе и философской мысли. Академик сказал, что в творчестве Насими широкое место было отведено нравственной свободе, общечеловеческим ценностям, любви к человеку и свободе.
Затем, выступив, декан факультета богословия БГУ, академик Васим Мамедалиев заявил, что конференция создаст возможность изучить творчество Насими в новом аспекте. Он отметил, что, для понимания Насими необходимо в совершенстве знать Исламскую религию, хурифизм, картину и язык эпохи. Доведя до внимания, что хуруфизм ставил человека превыше всего, академик сообщил, что именно из-за этих идей Насими подвергался преследованиям и был казнен.
Директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, академик Рафаэль Гусейнов в своем выступлении отметил, что Насими был носителем революционных идей, в результате чего он пресловался религиозными деятелями и политическими кругами своего времени. Было сказано, что Насими, основу творчества которого составляла идея «Бог прекрасен и любит прекрасное», умел проще излагать самые сложные философские идеи.
Р.Гусейнов отметил, что из-за войны в Сирии могила Насими находится под угрозой и в связи с этим на Весенней сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы поднят вопрос о ее доставке в Азербайджан.
Затем академик Низами Джафаров в своем выступлении отметил, что азербайджанские ученые узнали о Насими в 20 веке и начали вести широкие исследования в данном направлении. Академик рассказал о значении перевода на русский и английский языки и пропаганды произведений поэта в мировом масштабе.
На конференции были заслушаны доклады заведующей Отделом азербайджанской литературы средних веков Института литературы, д.ф.н. Фариды Азизовой «Творчество как высшая ценность», академика Академии наук Грузии, видного тюрколога Элизбара Джавалидзе «Поэт-мученик», профессора Университета Джавахарлала Неру Дели, ученого-востоковеда Ахмата Ансари «Мистическая поэзия Имадеддина Насими».
В рамках мероприятия также состоялась презентация книги академика Элизбара Джавалидзе «Мухаммед Физули: жизнь, среда, творчество».
Проинформировав о книге, академик Иса Габиббейли довел до внимания, что Э.Джавалидзе является основным исследователем Восточной литературы в Грузии. Он является автором таких монографических исследований, как «Джалаладдин Руми», «Юнус Эмре», «Рухи Багдади». Академик оценил новую книгу в качестве ценного научного труда. Вице-президент НАНА выразил уверенность в том, что новое издание, увидевшее свет в нашей стране, сыграет важную роль в укреплении взаимных литературных связей. Книга является ценным источником для исследователей азербайджанской литературы средних веков.