İnformatika fənni üzrə doktorluq imtahanlarında 656 doktorant və dissertant iştirak edib
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları başa çatıb.
Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin (TİM) rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudovanın verdiyi məlumata görə, bu sessiyada 285-i doktorant, 371-i dissertant olmaqla 656 nəfər iştirak edib. Onların 19 faizi fizika-riyaziyyat və texnika elmləri, 18 faizi kimya, biologiya və tibb elmləri, 8 faizi yer, kənd təsərrüfatı və coğrafiya elmləri, 55 faizi isə ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və humanitar elmlər üzrə ixtisaslaşan doktorant və dissertantlardır.
İmtahanlarda iştirak etmiş tədqiqatçıların 113 nəfəri AMEA-nın, 543 nəfəri isə digər elm və təhsil müəssisələrinin doktorant və dissertantlarıdır. İmtahan verənlərin 35 faizi kişilər, 65 faizi isə qadınlardır.
2017-ci ilin fevral ayından başlayaraq imtahanlara hazırlıq məqsədilə doktorant və dissertantlar üçün institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində müxtəlif müddətli kurslar təşkil olunub. Bu kurslarda informatikanın nəzəri və praktiki əsasları tədris edilib. Elmi tədqiqatçılar üçün sınaq imtahanları keçirilib, imtahanın ümumi qaydaları haqqında zəruri məlumatlar verilib.
Qeyd edək ki, 2003-cü ildən etibarən respublikanın bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu mərkəzləşdirilmiş qaydada İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilir. AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə doktorant və dissertantlar üçün informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları 2013-cü ilin iyun ayından başlayaraq elektron test üsulu ilə aparılır və nəticələr imtahan başa çatan kimi məlum olur. İmtahan prosesinə TİM-də quraşdırılmış video-müşahidə sistemi vasitəsilə nəzarət edilir.

656 doctoral students and dissertators presented at doctoral examinations for computer science
Doctoral examinations in computer science have been completed at the Institute of Information Technology of ANAS.
656 took part in the session, 285 are doctoral students, and 371 are dissertations. 19% of doctoral students and dissertators are specialized in the field of physical and mathematical and technical sciences, 18% - in the chemical, biological and medical sciences, 8% in the Earth sciences, in the agrarian and geographical sciences, 55% in the socio-political, socioeconomic and humanitarian sciences,head of the Training and Innovation Center (UIC) RasmiyaMakhmudova gave information.
113 of participants are doctoral candidates and dissertators of ANAS, 543 - doctoral students and dissertators of other scientific and educational structures. 35% of the exam participants are men, 65% are women.
Since September 2017, various courses for doctoral students and dissertators have been organized in order to prepare for the examinations at the Education Innovation Center (UIC). These courses taught the theoretical and practical foundations of computer science. Test examinations for scientific researchers have been conducted; the necessary information has been given on the general rules of the exam.
It should be noted that since 2003, the teaching of computer science to doctoral candidates and dissertators of the republic and the admission of doctoral examinations in informatics are conducted centrally at the Institute of Information Technologies. Starting from June 2013, the doctoral examinations in computer science for doctoral students and dissertators are conducted by electronic testingon the initiative of ANAS leadership.