AMEA-da 15 sentyabr ‒ Bilik gününə həsr olunan toplantı keçirilib + Foto
Sentyabrın 14-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində Bilik gününə həsr olunmuş toplantı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Akademiyada magistratura təhsilinin təşkilinin elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində atılan uğurlu addımlardan biri olduğunu qeyd edib. Elm və təhsilin inteqrasiyasının ölkəmizin inkişafında mühüm rol oynadığını diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri biliklər cəmiyyətində ixtisaslı mütəxəssislərin və elmi kadrların hazırlanmasının ölkədə təhsil və elmi tədqiqatların səviyyəsinin artırılmasına xidmət etdiyini vurğulayıb. AMEA-da magistratura təhsilinin əsasının qoyulması ilə bağlı kompleks tədbirlərdən danışan akademiyanın prezidenti bu sahədə görülən işlərin ölkədaxili və beynəlxalq əməkdaşlıq səviyyəsində həyata keçirildiyini deyib. İki il öncə fəaliyyətə başlayan magistratura pilləsinin AMEA-nın elmi müəssisələrində təhsil alan gənclərin gələcək fəaliyyətlərinə müsbət təsir göstərdiyini, dünya elminə inteqrasiya imkanı qazanaraq elmi potensiallarını gücləndirməyə şərait yaradıldığını bildirib.
Sonra AMEA-nın magistraturasına qəbulun nəticələri barədə Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edib. 2017/2018-ci tədris ili üçün 17 instituta 12 ixtisas, 39 ixtisaslaşma üzrə 67 magistrantın daxil olduğunu deyən AMEA-nın müxbir üzvü Ə.Sadıqov bu il AMEA-nın magistraturasına qəbul olunmaq üçün müsahibədə ümumilikdə 1742 bakalavrın iştirak etdiyini vurğulayıb. Gənclərin Akademiyaya, elmə marağının artdığını qeyd edən idarə rəisi keçirilən müsahibə zamanı bir plan yerinə ən çox sənəd verilən institutun İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və qəbul zamanı ən yüksək nəticə göstərən magistrantın isə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutundan olduğunu deyib.
Daha sonra akademik Akif Əlizadə tərəfindən AMEA-nın magistrantlarına tələbə biletləri, qiymət kitabçaları eyni zamanda internetdən və elektron dərs vəsaitlərindən sərbəst istifadə üçün planşet təqdim edilib.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun məzunu Aynur İmanova, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun II kurs magistrantı Yetər Fərhadova, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun I kurs magistrantı Qalib Sarayev, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun I kurs magistrantı Reyhan Məmmədova da çıxış ediblər.

В НАНА состоялось собрание, посвященное Дню знаний + Фото
14 сентября в Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялось собрание, посвященное Дню знаний.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что организация в НАНА обучения на ступени магистратуры является одной из успешных инициатив, нацеленных на интеграцию науки и образования. Сказав, что интеграция науки и образования играет важную роль в развитии страны, руководитель Академии подчеркнул, что подготовка в обществе знаний высококвалифицированных специалистов и научных кадров служит повышению уровня образования и научных исследований в республике. Говоря о комплексных работах, связанных с основанием в НАНА обучения на ступени магистратуры, президент Академии отметил, что мероприятия в данной сфере были осуществлены на уровне сотрудничества как внутри страны, так и за ее пределами. Он сообщил, что организация в НАНА в 2015 году ступени магистратуры оказала положительное влияние на дальнейшую деятельность студентов, обучающихся в научных учреждениях НАНА, молодежи была дана возможность интегрировать в мировую науку, были созданы условия для усиления ее научного потенциала.
Затем начальник Управления науки и образования аппарата Президиума, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов рассказал о результатах приема в магистратуру Академии. Отметив, что на 2017/2018-й учебный год в 17 институтов НАНА по 12 специальностям и 39 специализациям в магистратуру поступили 67 человек, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов подчеркнул, что в этом году в конкурсе на прием в магистратуру Академии в целом участвовали 1742 бакалавра. Отметив, что интерес молодежи к НАНА и науке возрос, начальник управления сообщил, что на одно плановое место больше всего заявок подали в Институт систем управления, а наивысший результат во время приема показал магистрант Института информационных технологий.
Далее академик Акиф Ализаде вручил магистрантам НАНА студенческие билеты, зачетные книжки и планшеты для свободного пользования Интернетом и электронными учебными пособиями.
На мероприятии также выступили выпускница Института языкознанияАйнур Иманова, магистрант II курса Института математики и механикиЕтяр Фархадова, магистрант I курса Института информационных технологий Галиб Сараев и магистрант I курса Института молекулярной биологии и биотехнологий Рейхан Мамедова.