Milli Məclisin mədəniyyət komitəsinin iclasında bir sıra qanun layihələri müzakirə olunub
Komitənin sədri, akademik Rafael Hüseynov gündəlikdəki məsələlər haqqında məlumat verib. Bildirib ki, ötən sessiyalarda komitə məhsuldar fəaliyyət göstərib.
Komitədə bir sıra qanun layihələri müzakirə olunub, o cümlədən “Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması haqqında”, “Telekommunikasiya haqqında” qanunlara dəyişikliklər edilib, “Kabel şəbəkəsi yayımı haqqında” qanun layihəsi hazırlanaraq ikinci oxunuşa təqdim edilib.
İclasda, həmçinin “Muzeylər haqqında” və “Mədəniyyət haqqında” qanunlarda dəyişikliklərin edilməsi barədə qanun layihələri də müzakirə edilib.
“Muzeylər haqqında” Qanunun 26-cı maddəsində “elmlər namizədi” ifadəsi müvafiq olaraq “fəlsəfə doktoru” ifadəsi ilə əvəz olunub.
“Mədəniyyət haqqında” Qanuna isə 1960-cı ildən sonra istehsal olunmuş mədəniyyət nümunələrinin ölkəmizdən ixracını sadələşdirmək məqsədilə bir neçə yeni maddə əlavə olunub, bəzi maddələrdə isə dəqiqləşdirmələr aparılıb.

Committee of Milli Majlis on Culture discussed a number of bills
The chairman of the committee, Academician Rafael Huseynov informed about the issues on the agenda. He noted that, at previous sessions the committee's activities were productive.
The Committee discussed a number of bills, including amendments to the laws "On the Protection of Historical and Cultural Monuments", "On Telecommunications", after preparation of the law "On Broadcasting the Cable Network" was presented in the second reading.
The meeting also discussed the bills on amendments to the laws "On the museums" and "On culture".
In Article 26 of the Law "On Museums" the expression "candidate of science" was replaced by the expression "PhD".For simplification of export of the cultural samples from the country made since 1960 a number of new articles are added to the law "About Culture" and in some articles specifications have been made.