Milli Məclisin mədəniyyət komitəsinin iclasında bir sıra qanun layihələri müzakirə olunub
Komitənin sədri, akademik Rafael Hüseynov gündəlikdəki məsələlər haqqında məlumat verib. Bildirib ki, ötən sessiyalarda komitə məhsuldar fəaliyyət göstərib.
Komitədə bir sıra qanun layihələri müzakirə olunub, o cümlədən “Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması haqqında”, “Telekommunikasiya haqqında” qanunlara dəyişikliklər edilib, “Kabel şəbəkəsi yayımı haqqında” qanun layihəsi hazırlanaraq ikinci oxunuşa təqdim edilib.
İclasda, həmçinin “Muzeylər haqqında” və “Mədəniyyət haqqında” qanunlarda dəyişikliklərin edilməsi barədə qanun layihələri də müzakirə edilib.
“Muzeylər haqqında” Qanunun 26-cı maddəsində “elmlər namizədi” ifadəsi müvafiq olaraq “fəlsəfə doktoru” ifadəsi ilə əvəz olunub.
“Mədəniyyət haqqında” Qanuna isə 1960-cı ildən sonra istehsal olunmuş mədəniyyət nümunələrinin ölkəmizdən ixracını sadələşdirmək məqsədilə bir neçə yeni maddə əlavə olunub, bəzi maddələrdə isə dəqiqləşdirmələr aparılıb.

На заседании Комитета по культуре Милли Меджлиса обсуждался ряд законопроектов Сен 20, 2017 | 11:38 / Конференции, собрания
19 сентября на осенней сессии состоялось первое заседание Комитета по культуре Милли Меджлиса.
Председатель комитета, академик Рафаэль Гусейнов проинформировал о вопросах повестки дня. Он отметил, что на предыдущих сессиях деятельность комитета была продуктивной.
В Комитете обсуждался ряд законопроектов, в том числе внесены поправки в законы «Об охране памятников истории и культуры», «О телекоммуникации», после подготовки закон «О вещании кабельной сети» был представлен во второе чтение.
На встрече также обсуждались законопроекты о внесении изменений в законы «О музеях» и «О культуре».
В статье 26 закона «О музеях» выражение «кандидат наук» было заменено выражением «доктор философии».
Для упрощения экспорта из страны культурных образцов, произведенных с 1960 года, в закон «О культуре» добавлен ряд новых статей, а в некоторых статьях были произведены уточнения.