AMEA-nın sosial siyasətinin vəzifələri və prioritetlərinə həsr olunan toplantı keçirilib
Oktyabrın 6-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının sosial siyasətinin vəzifələri və prioritetlərinə həsr olunmuş toplantı keçirilib.
Tədbirdə Akademiyanın prezidenti, vitse-prezidentləri, akademik-katibi, elmi bölmələrin akademik-katibləri, institut və təşkilatların direktorları, fəlsəfə və elmlər doktorları, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının məsul əməkdaşları iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə tədbiri giriş sözü ilə açaraq elmi işçilərin, elm nümayəndələrinin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması yönündə görülən işlərdən danışıb: “Sosial problemlər hər gün diqqətimizdədir, bunun üçün bütün səylərimizi səfərbər etmişik. AMEA əməkdaşlarının istirahəti, sağlamlığı, maddi rifahının günün tələblərinə uyğun səviyyəyə qaldırılması, iş və mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması daim diqqət mərkəzindədir. Bu istiqamətlərdə yeni-yeni addımlar atılıb, bir sıra problemlər öz həllini tapıb”. Həyata keçirilən bütün bu layihələrin Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin uğurlu siyasətinin nəticəsi olduğunu deyən akademik Akif Əlizadə yaşayış sahəsinin yaxşılaşdırılmasına ehtiyacı olan elmi işçilərin, o cümlədən gənc alimlərin mənzillə təmin olunması məqsədilə evlərin inşası üçün respublikanın aidiyyatı rəhbər orqanları ilə danışıqların davam etdirildiyini vurğulayıb.
Sonra Akademiyanın sosial siyasətinin əsas prioritetləri üzrə həyata keçirilən tədbirlərdən söz açan AMEA İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev Akademiyada reallaşdırılan bu layihələrin alimlərin stimullaşdırılması istiqamətində mühüm addımlardan olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, AMEA İşlər İdarəsi və AMEA Azad Həmkarlar İttifaqı tərəfindən Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının ərazisində yerləşən kottec və digər yaşayış sahələrində istirahət təşkil edilib. Bundan əlavə, Mərdəkan qəsəbəsi və Xızı rayonu Yarımca kəndi yaxınlığında yerləşən torpaq sahələrində əməkdaşların yay istirahəti üçün istifadəsi istiqamətində işlər aparılıb, lazımi şərait yaradılaraq əməkdaşların istifadəsinə verilib.
Tədbirdə Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, hüquq üzrə elmlər doktoru Habil Qurbanov AMEA əməkdaşlarının sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində qarşıda duran vəzifələrdən danışıb. Azərbaycan Respublikasında elmin inkişafının dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biri olduğunu deyən Habil Qurbanov dövlətin gələcəyi, iqtisadi, siyasi və hərbi qüdrətinin onun elmi potensialı ilə bilavasitə bağlılıq təşkil etdiyini vurğulayıb. O, xüsusilə gənc alim və mütəxəssislərin sosial-iqtisadi vəziyyəti ilə bağlı ötən beş il ərzində xeyli işlər görüldüyünü, institut rəhbərləri ilə həmkarlar təşkilatları arasında sıx əməkdaşlıqların qurulduğunu, mədəni-kütləvi və idman tədbirlərinin təşkil edildiyini qeyd edib.
Daha sonra tədbirlə əlaqədar AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun ümumi işlər üzrə direktor müavini Malik Əliyev, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Əfsun Sucayev, həmçinin mənzil alanlardan Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun aparıcı mütəxəssisi Hasil Bağırov, Mərkəzi Nəbatat Bağının aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sadıq Qarayev, Dilçilik İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvü, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Heydərov və institutun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şahlar Məmmədov çıxış ediblər.
Tədbirin sonunda AMEA-nın bir qrup əməkdaşına verilmiş evlərin sənəd və açarları təqdim olunub. Akademik Akif Əlizadə AMEA RH-nin mənzil komissiyasının qərarı ilə bu gün evlə təmin olunmuş hər bir akademiya əməkdaşını təbrik edib, onlara yeni mənzillərində can sağlığı, uğurlar arzu edib.

ANAS held a meeting dedicated to the tasks and priorities of the social policy
ANAS held a meeting dedicated to the tasks and priorities of the social policy. ANAS President, Vice-Presidents and Academician-Secretary, Academicians-Secretaries of scientific departments, Directors of institutes and organizations, PhDs and Doctors of sciences, responsible employees of the Presidium of ANAS took part in the event on October 6.
Opening the meeting, ANAS President, Academician Akif Alizadeh spoke about the implemented measures aimed at improving the social status of scientific workers: "Social problems are at the center of our attention every day, we have mobilized all our efforts to solve them.
The focus is on issues such as rest and health of ANAS staff, increasing their material well-being in accordance with the requirements of the day, improving working conditions and living conditions. In this direction, more and more activities are being implemented, a number of problems have been resolved. "Noting that all the implemented projects are the result of the successful policy of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev and Academician Akif Alizadeh stressed that, negotiations continue with the relevant governing bodies of the Republic regarding the construction of new houses to improve the living conditions of scientific workers and provide young scientists with apartments.
Then, Head of the Office of Administration of ANAS, Doctor of political science Fatali Abdullayev, said that, all these projects are aimed at stimulating scientists. He noted that, in cottages and other residential areas located in the territory of Shamakha Astrophysical Observatory were organized recreation areas by Office of Administration of ANAS and ANAS United Trade Union Committee. In addition, on the land plots located in Mardakan and near to the Jarimja of the Khizi district, the necessary conditions were created for the organization of recreation areas, which have already been put into operation.
At the event, Chairman of ANAS United Trade Union Committee, Doctor of Law Gabil Gurbanov spoke about tasks aimed at improving the social status of ANAS employees. Noting that, the development of science is one of the priorities of the state policy in the Republic of Azerbaijan, Gurbanov emphasized that, the future of the state and its economic, political and military might are directly related to the scientific potential. He said that, over the past five years, work has been carried out to improve the social and economic situation of young scientists and specialists, close cooperation has been established between the heads of institutes and trade union organizations and have been organized cultural and sports events.
Then, acted Deputy Director of ANAS Institute of Archeology and Ethnography, Malik Aliyev, Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Additive Chemistry, Ph.D. in Chemistry Afsun Sujayev, Leading Specialist of the Institute of Soil Science and Agrochemistry Gasil Bagirov, Leading Researcher of the Central Botanical Garden ANAS, PhD. in Biology Sadig Garayev, member of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Linguistics, Ph.D. in Philology Rasim Heydarov and presenter a staff member of the Institute, Ph.D. in Philology Shahlar Mamedov.
At the end of the event, a group of employees of ANAS received documents and keys from the apartments. Academician Akif Alizadeh congratulated every employee of ANAS, who received an apartment today in accordance with the decision of the commission of the Presidium of ANAS on the apartment issue, wished them health and further successes.