“Ən layiqli alim – Ə.L.A.” məqsədli qrant müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) “Ən layiqli alim – Ə.L.A.” məqsədli qrant müsabiqəsi çərçivəsində “2016-cı ilin alimi” və “2016-cı ilin gənc alimi” mükafat müsabiqələrinin qalibləri mükafatlandırılıb.
Bu gün “Hilton” oteldə keçirilən mükafatlandırma mərasimini giriş sözü ilə EİF-in icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev açıb. O, qrant layihələrin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətindən söz açaraq rəhbərlik etdiyi qurumun 8 ildir ki, bu istiqamətdə məqsədyönlü işlər həyata keçirdiyini bildirib. Qeyd edib ki, gənc alimlərin müxtəlif elm sahələri üzrə hər il əldə etdikləri elmi və elmi-təşkilati nailiyyətlərini müsabiqə yolu ilə qiymətləndirmək və mükafatlandırmaq qurumun əsas hədəflərindəndir.
E.Babayevin sözlərinə görə, “2016-cı ilin alimi” mükafat müsabiqəsinin məqsədi ötən il uğurlu elmi fəaliyyət göstərmiş, yüksək impakt faktorlu, nüfuzlu jurnallarda dərc olunmuş elmi məqalələri olan, elmi işlərinə istinad edilən alimlərin EİF tərəfindən müəyyənləşdirilərək beynəlxalq standartlara uyğun meyarlar üzrə qiymətləndirilməsi və mükafatlandırılmasıdır. Bildirib ki, şəffaf və obyektiv şəkildə keçirilmiş müsabiqənin nəticələrinə görə, “2016-cı ilin alimi” və “2016-cı ilin gənc alimi” nominasiyaları üzrə 12 alim (8 alim “2016-cı ilin alimi”, 4 alim “2016-cı ilin gənc alimi”) qalib elan olunub. Qaliblərdən 6-sı AMEA-nın müxtəlif institutlarını, digər 6 qalib isə Bakı Dövlət Universiteti (3 yer), Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetini təmsil edir. Müsabiqə nəticəsində fizika, riyaziyyat və texnika elmləri üzrə 3, kimya elmləri üzrə 4, tibb, biologiya və aqrar elmləri üzrə 2, humanitar və ictimai elmlər üzrə 3 alim qalib elan olunub. İlin sonunda isə 2018-ci il üçün yeni müsabiqənin elan olunması nəzərdə tutulur.
Sonra AMEA-prezidenti, EİF-in Himayədarlar Şurasının üzvü, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək bu müsabiqəni elmin inkişafı, populyarlaşdırılması və gənc alimlərin fəaliyyətinin stimullaşdırılması istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirib. Alim ölkədə gənclərin elmə cəlb olunması, onların birgə fəaliyyəti və dünya elminə töhfələr verməsini təmin etmək üçün məqsədli elmi proqramların təşkil olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Elm sahəsində mövcud olan maliyyə probleminə toxunan AMEA-nın prezidenti gənc alim və tədqiqatçılara beynəlxalq qrant layihələrdə, elm müsabiqələrində fəal olmağı tövsiyyə edib.
Tədbirdə çıxış edən Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, Səhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev, Təhsil nazirinin müavini Mətin Eynullayev, Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov və digərləri alimlərin əməyinin qiymətləndirilməsində bu kimi müsabiqələrin böyük rol oynadığını bildiriblər, EİF-in həyata keçirdiyi qrant layihələri yüksək dəyərləndiriblər.

Announced results of targeted grant competition on "The most worthy scientist - MWS"
Within the framework of the targeted grant competition "The most worthy scientist - MWS" Science for the Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan (FDS) awarded the winners of the competitions "Scientist of 2016" and "Young Scientist of 2016".
The award ceremony, held at the Hilton Hotel, was opened the Executive Director of the FDS, Doctor of Philosophy in Physics and Mathematics, Associate Professor Elchin Babayev.
Talking about the importance of implementing grant projects, he said that, the structure he has been running for 8 years has been carrying out purposeful work in this direction. The main task of the structure is to evaluate and reward the results of scientific and scientific-organizational activities of scientists and young specialists achieved in various fields of science. According to E.Babayev, goal of the "Scientist of 2016" competition is to determine, evaluate and reward scientists who distinguished themselves by active scientific activity last year in Azerbaijan, who achieved high scientific results, published articles and other works in authoritative journals and publications with a high impact factor, including scientists, whose works were exiled.
It was noted that, according to the results of a transparent and objectively competition held, according to the nominations "Scientist of 2016" and "Young Scientist of 2016", 12 scientists were declared winners (8 for the nomination "Scientist of 2016", 4 for the nomination "Young Scientist of 2016"). At the end of the year, a new competition for 2018 is planned.
Then, in his speech, President of ANAS, a member of the FDS Board of Trustees, Academician Akif Alizadeh regarded this contest as an important step in the direction of development, popularization of science and stimulating the activities of scientists. The scientist stressed the importance of organizing targeted scientific programs to ensure the involvement of young people in science, their joint activities and making their contribution to world science.
Minister of Youth and Sports Azad Rahimov, Deputy Minister of Health Elsever Agayev, Deputy Minister Metin Eynullayev, Deputy Minister of Communications and High Technologies Elmir Velizade, Rector of Baku State University, Academician Abel Maharramov and others noted that such contests play a big role in the evaluation labor of scientists, highly appreciated the grant projects carried out by the Foundation for the Development of Science.