“Ən layiqli alim – Ə.L.A.” məqsədli qrant müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) “Ən layiqli alim – Ə.L.A.” məqsədli qrant müsabiqəsi çərçivəsində “2016-cı ilin alimi” və “2016-cı ilin gənc alimi” mükafat müsabiqələrinin qalibləri mükafatlandırılıb.
Bu gün “Hilton” oteldə keçirilən mükafatlandırma mərasimini giriş sözü ilə EİF-in icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev açıb. O, qrant layihələrin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətindən söz açaraq rəhbərlik etdiyi qurumun 8 ildir ki, bu istiqamətdə məqsədyönlü işlər həyata keçirdiyini bildirib. Qeyd edib ki, gənc alimlərin müxtəlif elm sahələri üzrə hər il əldə etdikləri elmi və elmi-təşkilati nailiyyətlərini müsabiqə yolu ilə qiymətləndirmək və mükafatlandırmaq qurumun əsas hədəflərindəndir.
E.Babayevin sözlərinə görə, “2016-cı ilin alimi” mükafat müsabiqəsinin məqsədi ötən il uğurlu elmi fəaliyyət göstərmiş, yüksək impakt faktorlu, nüfuzlu jurnallarda dərc olunmuş elmi məqalələri olan, elmi işlərinə istinad edilən alimlərin EİF tərəfindən müəyyənləşdirilərək beynəlxalq standartlara uyğun meyarlar üzrə qiymətləndirilməsi və mükafatlandırılmasıdır. Bildirib ki, şəffaf və obyektiv şəkildə keçirilmiş müsabiqənin nəticələrinə görə, “2016-cı ilin alimi” və “2016-cı ilin gənc alimi” nominasiyaları üzrə 12 alim (8 alim “2016-cı ilin alimi”, 4 alim “2016-cı ilin gənc alimi”) qalib elan olunub. Qaliblərdən 6-sı AMEA-nın müxtəlif institutlarını, digər 6 qalib isə Bakı Dövlət Universiteti (3 yer), Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetini təmsil edir. Müsabiqə nəticəsində fizika, riyaziyyat və texnika elmləri üzrə 3, kimya elmləri üzrə 4, tibb, biologiya və aqrar elmləri üzrə 2, humanitar və ictimai elmlər üzrə 3 alim qalib elan olunub. İlin sonunda isə 2018-ci il üçün yeni müsabiqənin elan olunması nəzərdə tutulur.
Sonra AMEA-prezidenti, EİF-in Himayədarlar Şurasının üzvü, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək bu müsabiqəni elmin inkişafı, populyarlaşdırılması və gənc alimlərin fəaliyyətinin stimullaşdırılması istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirib. Alim ölkədə gənclərin elmə cəlb olunması, onların birgə fəaliyyəti və dünya elminə töhfələr verməsini təmin etmək üçün məqsədli elmi proqramların təşkil olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Elm sahəsində mövcud olan maliyyə probleminə toxunan AMEA-nın prezidenti gənc alim və tədqiqatçılara beynəlxalq qrant layihələrdə, elm müsabiqələrində fəal olmağı tövsiyyə edib.
Tədbirdə çıxış edən Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, Səhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev, Təhsil nazirinin müavini Mətin Eynullayev, Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov və digərləri alimlərin əməyinin qiymətləndirilməsində bu kimi müsabiqələrin böyük rol oynadığını bildiriblər, EİF-in həyata keçirdiyi qrant layihələri yüksək dəyərləndiriblər.

Обнародованы результаты целевого грантового конкурса «Самый достойный ученый – С.Д.У.»
В рамках целевого грантового конкурса «Самый достойный ученый – С.Д.У.» Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики (ФРН) награждены победители конкурсов «Ученый 2016 года» и «Молодой ученый 2016 года».
Церемонию награждения, состоявшуюся сегодня в отеле «Хилтон», вступительным словом открыл исполнительный директор ФРН, доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Эльчин Бабаев. Рассказав о значении реализации грантовых проектов, он сообщил, что руководимой им структурой уже 8 лет выполняется целенаправленная работа в данном направлении. Основной задачей структуры является оценка и награждение результатов научной и научно-организационной деятельности ученых и молодых специалистов, достигнутых в различных сферах науки. По словам Э.Бабаева, цель конкурса «Ученый 2016 года» заключается в определении, оценке и награждении Фондом развития науки ученых, отличившихся активной научной деятельностью в минувшем году в Азербайджане, достигших высоких научных результатов, опубликовавших статьи и прочие труды в авторитетных журналах и изданиях с высоким импакт-фактором, в том числе ученых, на труды которых были сосланы. Отмечалось, что по итогам прозрачно и объективно проведенного конкурса, по номинациям «Ученый 2016 года» и «Молодой ученый 2016 года» победителями объявлены 12 ученых (8 по номинации «Ученый 2016 года», 4 по номинации «Молодой ученый 2016 года»). В конце года планируется объявление нового конкурса на 2018 год.
Затем в своем выступлении президент НАНА, член Совета попечителей ФРН, академик Акиф Ализаде расценил данный конкурс как важный шаг в направлении развития, популяризации науки и стимулирования деятельности ученых. Ученый подчеркнул важность организации целевых научных программ для обеспечения привлечения молодежи в науку, их совместной деятельности и внесения ими вклада в мировую науку.
Выступившие на мероприятии министр Молодежи и спорта Азад Рагимов, заместитель министра Здравоохранения Эльсевер Агаев, заместитель министра Метин Эйнуллаев, заместитель министра Связи и высоких технологий Эльмир Велизаде, ректор Бакинского государственного университета, академик Абель Магеррамов и другие отметили, что подобные конкурсы играют большую роль в оценке труда ученых, высоко оценили грантовые проекты, осуществляемые Фондом развития науки.