“Azərbaycan alimləri diasporası” informasiya sistemi hazırlanır
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Azərbaycan alimləri diasporası” informasiya sistemi işlənilir. Bu məqsədlə işçi qrupu yaradılıb, fəaliyyət planı hazırlanıb.
Sistemin kontent təminatı ilə əlaqədar olaraq xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər haqqında məlumatların əldə edilməsi ilə bağlı məktublar hazırlanıb və müvafiq təşkilatlara göndərilib.
AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “Azərbaycan alimləri diasporası” informasiya sisteminin dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayıb fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlərin fəaliyyətinin işıqlandırılması və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, onlarla əməkdaşlıq əlaqələrinin təşkili istiqamətində böyük əhəmiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdırıb.
Bu sistemin işlənilməsi üçün xaricdə yaşayan azərbaycanlı alim və mütəxəssislərlə əlaqələr qurulmasının, onların fəaliyyəti haqqında dolğun məlumatların əldə edilməsinin zəruri məsələlərdən olduğunu bildirən akademik institut əməkdaşlarını bu prosesdə fəallıq göstərməyə çağırıb.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin 2016-cı il 20 sentyabr tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı” təsdiq edilib. Proqramın icrası istiqamətində AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə təsdiqlənən “Tədbirlər planı”nın bəndlərindən biri “Azərbaycan alimləri diasporası” informasiya sisteminin işlənilməsi məsələsinə həsr olunub və bu vəzifə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna həvalə edilib.

Information system of “Azerbaijani scientist’s diaspora” is being developed
It is known that the State Program for the implementation of the National Strategy for the Development of Information Society in the Republic of Azerbaijan for 2016-2020 was approved by President Ilham Aliyev's order dated 20 September 2016. One of the paragraphs of the "Action Plan" approved by the Decree of the Presidium of ANAS on 18 November 2016 on the implementation of the program was dedicated to the development of the information system of “Azerbaijani Scientist’s Diaspora”, which was entrusted to the Institute of Information Technology of ANAS.
The head of the department, Gulnara Nabibayova, said at the meeting of the Scientific Board of the Institute that the Working Group was set out, the Action Plan was prepared and the experts of the department headed by the “Azerbaijani Scientist’s Diaspora “ information system were developed. The rapporteur noted that the letters on the acquisition of information about Azerbaijani scientists living abroad were sent to the relevant organizations in connection with the content of the system.
Director of the Institute, academician-secretary of ANAS, academician Rasim Aliguliyev noted that the information system of “Azerbaijani scientist’s diaspora” is of great importance in the direction of informing the world community about the activity of Azerbaijani scientists living and working in different countries and organization of cooperation with them."It is important to establish relations with Azerbaijani scientists and specialists living abroad for the development of this system and to get full information on their activities," R. Aliguliev said, urging the institute's staff to actively participate in this process.