AMEA-da gənclərlə bağlı Dövlət Proqramının icrasına dair tədbirlər planı təsdiq edilib
Noyabrın 1-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə Dövlət Proqramı”nın AMEA-da icrası ilə bağlı məsələyə baxılıb.
İclasda çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə respublikada davamlı olaraq həyata keçirilən gənclər siyasətinin əsas məqsədinin cəmiyyətin bütün sahələrində gənclərin fəal iştirakına şərait yaratmaq olduğunu deyib. AMEA-nın rəhbəri bu istiqamətdə qarşıya qoyulan hədəflərə nail olmaq üçün Prezident İlham Əliyevin 15 sentyabr 2017-cı il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə Dövlət Proqramı”nda digər təşkilatlarla bərabər AMEA-nın da qarşısında müvafiq tədbirlərlə bağlı mühüm vəzifələrin qoyulduğunu söyləyib. Akademik AMEA-ya tapşırılmış işlərin icrasının təmin edilməsi üçün Tədbirlər Planının hazırlandığını bildirib.
Məsələ müzakirə edildikdən sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə Dövlət Proqramının AMEA üzrə icrası ilə bağlı Tədbirlər Planı” təsdiq edilib. AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilat rəhbərlərinə Dövlət Proqramının icrası ilə bağlı Tədbirlər Planında nəzərdə tutulan işlərin həyata keçirilməsinin təmin edilməsi məqsədilə tapşırıqlar verilib.

В НАНА утвержден План мероприятий по реализации Государственной программы, связанной с молодежью
1 ноября на очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана был рассмотрен вопрос, связанный с исполнением в НАНА Государственной программы «Азербайджанская молодежь в 2017-2021 гг.».
В своем выступлении на заседании президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что основной целью осуществляемой в республике молодежной политики является создание условий для активного участия молодежи во всех сферах общественной жизни. Руководитель НАНА сообщил, что в Государственной программе «Азербайджанская молодежь в 2017-2021 гг.», утвержденной Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 15 сентября 2017 года для того, чтобы добиться всех поставленных целей, наряду с прочими организациями и перед НАНА были поставлены важные задачи, нацеленные на осуществление соответствующих мероприятий. Академик добавил, что для обеспечения выполнения работ, порученных НАНА, был разработан План мероприятий.
После обсуждения вопроса было принято постановление Президиума, согласно которому «План мероприятий по реализации Государственной программы «Азербайджанская молодежь в 2017-2021 гг.» по НАНА» был утвержден. Руководителям научных учреждений и организаций НАНА было поручено обеспечить проведение соответствующих работ, предусмотренных в Плане мероприятий по реализации Государственной программы.