Milli Dirçəliş Günü Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasında tarixi rol oynayıb + Foto
Noyabrın 17-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Milli Dirçəliş Gününə həsr olunan “Yüz yaşlı istiqlalımızla ucalan bayrağımız” mövzusunda ədəbi-musiqili tədbir keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Milli Dirçəliş Gününün tarixi əhəmiyyətindən danışıb, bu günün Azərbaycan xalqının istiqlaliyyət uğrunda apardığı mübarizənin əsas mərhələlərindən biri olduğu vurğulayıb. Qeyd edib ki, 1980-ci illərin sonunda Azərbaycanda müstəqillik uğrunda xalq hərəkatı başlandı. Xalqımız keçmiş SSRİ-nin hər yerində olduğu kimi meydanlara axışmağa başladı. Yetmiş il Sovet rejimində yaşayan xalqlar öz azadlığı və istiqlalı, müstəqilliyi uğrunda mübarizəyə başladı.
Milli Dirçəliş Gününün xalqımızın həyatında mühüm rolu olduğunu qeyd edən akademik R.Hüseynov bildirib ki, bu gün müstəqil Azərbaycan dövlətinin keçmiş sovet əsarətinə, ayrıseçkilik siyasətinə qarşı vahid xalq hərəkatında birləşməsindən və Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa olunmasından otuz ilə yaxın vaxt ötür. Yalnız 1991-ci ilin oktyabrında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktının qəbul edilməsindən sonra müstəqilliyimiz yenidən bərpa olundu.
R.Hüseynov qeyd edib ki, mənəvi əsasları milli özünüdərkə söykənən bu tarixi yol, başlanğıcını hələ XX əsrin 60-cı illərindən götürərək sonralar ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi və müdrikliyi ilə dönməz xarakter alıb. 1988-ci ilin noyabrın 17-də milyonlarla insan mənfur düşmənin torpaq iddiaları və SSRİ rəhbərlərinin bu separatçı qüvvələri dəstəkləməsinə kəskin etiraz edərək Azadlıq Meydanına axın edib. Lakin qəddarcasına axıdılan qanlara, bütün silahlı tədbirlərə baxmayaraq, Azərbaycan xalqı müstəqillik idealından geri çəkilməyib, istiqlal bayrağına yenidən qovuşub.
Bu gün Azərbaycanın bölgədə lider dövlətə çevrildiyini deyən muzeyin direktoru müstəqil ölkəmizin bayrağımızın dünyanın nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarında qürurla dalğalandığını diqqətə çatdırıb.
Sonra Bakının müxtəlif ümumtəhsil məktəblərinin, 3 saylı Uşaq Gənclər İnkişaf Mərkəzinin və “Aytam” Uşaqların Mədəni Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi üzvlərinin ifasında bayraq və vətənpərvərlik mövzularında şeir, musiqi, rəqslər təqdim olunub.

Day of National Revival of Azerbaijan played a historic role in restoring independence + Photo
ANAS National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi hosted an event dedicated to the Day of National Revival on "The Flag Reigning with Our Age-Old Independence" on November 17.
Director of the museum, Academician Rafael Huseynov spoke about the historical significance of the National Revival Day, noted that, this day is one of the main stages of the struggle of the Azerbaijani people for freedom. It was noted that, in the late 1980s the people's movement for independence began in Azerbaijan. As in all corners of the former USSR, our people rose to fight for independence.
Noting that, the Day of National Revival played an important role in the life of our people, R.Huseynov said today there passes thirty years of restoration of the independence of Azerbaijan. He brought to attention that only in October 1991, after the adoption of the Constitutional Act on State Independence of the Republic of Azerbaijan, independence was restored again.
R.Huseynov stressed that, this historic path, based on the spiritual foundations of national self-consciousness, which dates back to the 60s of the XX century, subsequently became politically far-sighted and wise by the great leader Heydar Aliyev irreversible.
Noting that, today Azerbaijan has become the leading state in the region, Director of the Museum has brought to the attention that, the flag of our independent country flies proudly in authoritative international organizations of the world.
Then, poems, musical performances and dances on a patriotic theme were performed by members of various general schools of Baku Children and Youth Development Center #3 and the Public Association for the Cultural Enlightenment of Children “AYTAM”.